Aug. 20 (Wed.) Session 1A 
1A01 Acoustical Measurement 9:00 10:40 Room01
Chair: Wataru Mitsuhashi (UEC)
1A01-1 Application of Ceramic Piezoelectric Device to Audio Speaker 9:00 9:20  
*Teruo  Horikawa (Hosei Univ.), Kazuyuki  Kobayashi (Hosei Univ.)
1A01-2 Measurement of Infrasound Generated by Wind Turbine Generator 9:20 9:40  
*Takanao  Sugimoto (Hosei Univ.), Kenji  Koyama (Hosei Univ.), Yosuke  Kurihara (Hosei Univ.), Kajiro  Watanabe (Hosei Univ.)
1A01-3 Speech Signal Captured by PVDF Sensor 9:40 10:00  
*Rajkishore  Prasad (BRABU), Takuji  Koike (UEC), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
1A01-4 A Study on the Property of Blind Source Separation for Preprocessing of an Acoustic Echo Cancellar 10:00 10:20  
*Yoshihiro  Sakai (Tsuyama N.C.T.), Wataru  Mitsuhashi (UEC)
1A01-5 Steering of Camera by Stepper Motor Towards Active Speaker Using Microphone Array 10:20 10:40  
*Manoj Kumar Mukul(UEC)
1A02 Image Processing (1) 9:00 10:40 Room02
Chair: Xin Lu (Iwate Univ.)
1A02-1 Genetic Watermarking Based on Texture Analysis 9:00 9:20  
*Somying  Promcharoen (KMITL), Yuttapong  Rangsanseri (KMITL)
1A02-2 Clustered Microcalcification Classification Using CC-MLO-View Corresponding Shape and Distribution Features 9:20 9:40  
*Werapon  Chiracharit (KMUTT), Rachada  Kongkachandra (TU)
1A02-3 A Match of X-ray Teeth Films Using Image Processing Based on Special Features of Teeth 9:40 10:00  
*Supaporn  Kiattisin (UTCC), Adisorn  Leelasantith(UTCC), Kosin  Chamnongthai (Faculty of Engineering,), Kohji  Higuchi (UEC)
1A02-4 Duplicate a Key Using Image Processing. 10:00 10:20  
*Montri - Cheewanantakul (KMITL)
1A02-5 Firearm Identification Based on Rotation Invariant Feature of Cartridge Case 10:20 10:40  
Chawarit  Prasit (KMITL), *Takenobu  Matsuura (Tokai Univ.)
1A03 Signal Processing (1) 9:00 11:00 Room03
Chair: Masaaki Nagahara (Kyoto Univ.)
1A03-1 A Simplified Method for Online Acoustic Feedback Path Modeling in Multichannel Active Noise Control Systems 9:00 9:20  
*Muhammad Tahir Akhtar (UEC), Masahide Abe (Tohoku Univ.), Masayuki  Kawamata (Tohoku Univ.), Mitsuhashi  Wataru (UEC)
1A03-2 Low-Component-Count Universal Filter Using Only Two CFOAs 9:20 9:40  
*Tattaya  Pukkalanun (KMITL), Danucha  Prasertsom (KMITL), Worapong  Tangsrirat (KMITL)
1A03-3 A Microstrip Diplexer Filter Using Stepped-Impedance Resonators 9:40 10:00  
*Duangrat  Eungdamrong (Sirindhorn International Institute of Technology), Duangporn  Puttadilok (Sirindhorn International Institute of Technology), Smith  Amornsaensak (Sirindhorn International Institute of Technology)
1A03-4 Fuzzy-Tuned Weights for Kernel-Based Linear Interpolation 10:00 10:20  
Hsiang-Chieh  Chen (National Central Univ.), *Wen-June  Wang (National Taipei Univ. of Tech.), Chung-Hsun  Sun (National Central Univ.)
1A03-5 A Design Method of Fluency FIR Filters with Steep Cut-Off 10:20 10:40  
*Shuji Kawasaki (Univ. of Tsukuba), Kazuki Katagishi (Univ. of Tsukuba), Kazuo Toraichi (Univ. of Tsukuba), Hitomi Murakami (Seikei Univ.)
1A03-6 O-Line Writier Dependent Character Recognition for Khmer Based on FIR System Characterizing Handwriting Motion 10:40 11:00  
Pitak Thumwarin (KMITL), *Sochenda  Khem (KMITL), Kanok  Janchitraponvej (KMITL), Takenobu  Matsuura (Tokai Univ.)
1A04 Network Systems 9:00 10:40 Room04
Chair: Mitsunori Fujita (UEC)
1A04-1 Trans-Window Free Space Optics Transmission System 9:00 9:20  
*Takeshi  Tsujimura (NTT), Koichi  Yoshida (NTT), Toshio  Kurashima (NTT), Masahiko  Mikawa (Tsukuba Univ.)
1A04-2 Development of Real-Time Ethernet Based I/O Network 9:20 9:40  
Toshifumi  Akima (TOSHIBA Co.), *Koji  Shibata (TOSHIBA Co.)
1A04-3 Computing Resource Management of Field Overlay Architecture for Controllers 9:40 10:00  
*Eiji  Nagai (Yokogawa Electric Co.), Kazuyuki  Ito (Yokogawa Electric Co.), Takeshi  Ohno (Yokogawa Electric Co.)
1A04-4 Application of Particle Filter to Autonomous Navigation System for Outdoor Environment 10:00 10:20  
*Wataru  Sawabe (Hosei Univ.), Yoshitaka  Goto (Hosei Univ.), Kazuyuki  Kobayashi (Hosei Univ.), Kajiro  Watanabe (Hosei Univ.)
1A04-5 Keyword Search over Hybrid XML-Relational Databases 10:20 10:40  
*Liru  Zhang (UEC), Tadashi  Ohmori (UEC), Mamoru  Hoshi (UEC)
1A05 Intelligent Systems (1) 9:00 10:40 Room05
Chair: Fu-Shiung Hsieh (Chaoyang Univ. of Technology), Kosuke Sekiyama (Nagoya Univ.)
1A05-1 Model based Collaborative Problem Solving for Multi-Agent Manufacturing Systems 9:00 9:20  
*Fu-Shiung  Hsieh (Chaoyang Univ. of Technology), Shan-Yu  Chen (Chaoyang Univ. of Technology)
1A05-2 An Alpha-Wave-Based Binaural Beat Sound Control System Using Fuzzy Logic and Autoregressive Forecasting Model 9:20 9:40  
*Sittapong  Settapat (Shibaura Institute of Technology), Michiko  Ohkura (Shibaura Institute of Technology)
1A05-3 Dynamic Description of Event on Desktop Environment Based on Cognitive Ontology 9:40 10:00  
*Yuki  Wakuda (Univ. of Tokyo), Masahiro  Kojima (Nagoya Univ.), Kosuke  Sekiyama (Nagoya Univ.), Toshio  Fukuda (Nagoya Univ.)
1A05-4 A Nonlinear Semantic Model for Selecting Association Rules for Users 10:00 10:20  
*Guangfei  Yang (Waseda Univ.), Kaoru  Shimada (Waseda Univ.), Shingo  Mabu (Waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa (Waseda Univ.)
1A05-5 Multi-Car Elevator System Using Genetic Network Programming 10:20 10:40  
*Lu  Yu (Waseda Univ.), Jin  Zhou (Waseda Univ.), Shingo  Mabu (Waseda Univ.), Kaoru  Shimada (Waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa (Waseda Univ.), Sandor  Markon (Fujitec Co. Ltd.)
1A06 Autonomous Decentralized Systems 9:00 10:40 Room06
Chair: Hiroyuki Kobayashi (Osaka Institute of Technology), Satoshi Ito (Gifu Univ.)
1A06-1 Learning Scheme of Multiple-Patterns in Quadruped Locomotion Using CPG Model 9:00 9:20  
*Satoshi  Ito (Gifu Univ.), Yuuichi  Sahashi (Gifu Univ.), Minoru  Sasaki (Gifu Univ.)
1A06-2 ``Universal Unipods'' --- A New Autonomous Decentralized Multi-Pedal Robot System 9:20 9:40  
*Hiroyuki  Kobayashi (Osaka Inst. of Technology), Hiroshi  Hashimoto (Advanced Inst. of Industrial Technology)
1A06-3 A Termite Internal State Model for Elucidating Caste Differentiation 9:40 10:00  
*Masaki  Ikeda (Univ. of Tokyo), Yusuke  Ikemoto (Univ. of Tokyo), Toru  Miura (Hokkaido Univ.), Hajime  Asama (Univ. of Tokyo)
1A06-4 Idle Cage Assignment Algorithm-Embedded Controller of Dould-Deck Elevator Systems Using Genetic Network Programming 10:00 10:20  
*Jin  Zhou (Waseda Univ.), Lu  Yu (Waseda Univ.), Shingo  Mabu (Waseda Univ.), Kaoru  Shimada (Waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa (Waseda Univ.), Sandor  Markon (FUJITEC Co.Ltd.)
1A06-5 Evaluation of Multi-Objective Genetic Algorithm for RoboCupSoccer Team Evolution 10:20 10:40  
*Hidehiko  Okada (Kyoto Sangyo Univ.), Takuya  Takagi (Kyoto Sangyo Univ.)
1A07 Field Robots 9:00 10:40 Room07
Chair: Min Cheol LEE (Pusan National Univ.)
1A07-1 Recognition of Corrosion State Based on Omnidirectional Mobile Robot for Inspection of CAS for Oil Tanker 9:00 9:20  
*Seung Heui  Lee (Pusan National Univ.), Yong Jae  Eum (Pusan National Univ.), Min Cheol  Lee (Pusan National Univ.)
1A07-2 Novel Climbing Method of Pruning Robot 9:20 9:40  
Haruhisa  Kawasaki (Gifu Univ.), *Suguru  Murakami (Gifu Univ.), Hideki  Kachi (Gifu Univ.), Satoshi  Ueki (Gifu Univ.)
1A07-3 Development of a Multilpe Parallel Link Rotor for Flying Robots 9:40 10:00  
*Shin  Hasegawa (UEC), Kazuo  Tanaka (UEC), Hiroshi  Ohtake (UEC)
1A07-4 Development of a Variable-Wing Mechanism Based on Flapping Motion of Birds 10:00 10:20  
*Taku  Yokoyama (UEC), Kazuo  Tanaka (UEC), Hiroshi  Ohtake (UEC)
1A07-5 Autonomous Flight Control of Flapping-of-Wings Robot Using GPS 10:20 10:40  
*Hiromasa  Ueno (UEC), Hiroshi  Ohtake (UEC), Kazuo  Tanaka (UEC)
1A08 VR - Auditory and Visual Information 9:00 10:40 Room08
Chair: Masanori Idesawa (UEC)
1A08-1 Simultaneous Generation of Multiple Three-Dimensional Sound Spot by Using 512 ch Panel Loudspeaker Array 9:00 9:20  
*Kazuhiko  Shinagawa (TUS), Yuki  Ohtomo (TUS), Hiroshi  Takemura (TUS), Hiroshi  Mizoguchi (TUS)
1A08-2 Tracking Control of Sound Spot around Head Using Separability Filter 9:20 9:40  
*Kunihiro  Mitsuhashi (Tokyo Univ. of Science), Hiroshi  Takemura (Tokyo Univ. of Science), Hiroshi  Mizoguchi (Tokyo Univ. of Science)
1A08-3 Perception of Steady Velocity Field Produced by Cyclic Display of Multi-Phase Images 9:40 10:00  
*Bohui  Wang (UEC), Masanori  Idesawa(UEC), Qin  wang (UEC)
1A08-4 Volume Perception in Motion Parallax 10:00 10:20  
*Xiaohong  Cheng (UEC), Masanori  Idesawa (UEC), Qin  Wang (UEC)
1A08-5 A Study on Approaching Motion Perception in Periphery with Binocular Viewing 10:20 10:40  
*Lei  Wang (UEC), Masanori  Idesawa (UEC), Qin  Wang (UEC)
1A09 Adaptive Control 9:00 10:40 Room09
Chair: Taworn Benjanarasuth (KMITL)
1A09-1 Adaptive Control of a Class of Linear Hybrid System 9:00 9:20  
*Kazuo  Mutoh (Keio Univ.), Akira  Sano (Keio Univ.)
1A09-2 Adaptive Control Design Approximating Solution of Hamilton-Jacobi-Bellman Equation for Nonlinear Strict-Feedback System with Uncertainties 9:20 9:40  
*Keizo  Okano (UEC), Kojiro  Hagino (UEC)
1A09-3 Experimental Study on Servo Adaptive Pitch Control of a Model Helicopter 9:40 10:00  
*Taworn  Benjanarasuth (KMITL)
1A09-4 A Two-Degree-of-Freedom Design of Simple Adaptive Servosystems 10:00 10:20  
*Yasumasa  Fujisaki (Kobe Univ.)
1A09-5 Adaptive Two Degree-of-Freedom Vibration Control for Flexible Plate with Piezoelectric Patches 10:20 10:40  
*Hiroshi  Okumura (Keio Univ.), Ryohsuke  Emi (Keio Univ.), Akira  Sano (Keio Univ.)
1A10 Power Systems Control 9:00 10:40 Room10
Chair: Haider Abbas Mohamed (Univ. of Malaya), Satean Tunyasrirut (Pathumwan Institute of Technology)
1A10-1 Power System Stabilizer using Local and Remote Signals 9:00 9:20  
*Pei-Hwa Huang (National Taiwan Ocean Univ.), Shao-Chiang Ding(National Taiwan Ocean Univ.), Ta-Hsiu Tseng(National Taiwan Ocean Univ.)
1A10-2 Load Frequency Controller Design for Iraqi National Super Grid System Using Fuzzy Logic Controller 9:20 9:40  
*Haider Abbas F. Mohamed (Univ. of Malaya), Lokman H. Hassan (Univ. of Malaya), Mahmoud  Moghavvemi (Univ. of Malaya), Soo Siang  Yang (Univ. of Malaya)
1A10-3 Current and White-Balance Controls of an RGB LED Backlight Power Supply System 9:40 10:00  
*Shih-Jen  Cheng (National Taiwan Tech), Huang-Jen  Chiu (National Taiwan Tech), Chun-Jen  Yao (National Taiwan Tech), Tai-Hung  Wang (National Taiwan Tech), Yu-Kang  Lo (National Taiwan Tech)
1A10-4 Inverse Additive Perturbation-Based Optimization of Robust PSS in an Interconnected Power System with Wind Farms 10:00 10:20  
*Cuk Supriyadi Ali Nandar (KMITL), Issarachai  Ngamroo (KMITL), Anantawat  Kunakorn (KMITL), Sanchai  Dechanupaprittha (Kyusu Inst. of Tech), Masayuki  Watanabe (Kyusu Inst. of Tech.), Yasunori  Mitani (Kyusu Inst. of Tech.), Takuhei  Hashiguchi (Kyusu Univ.), Tadahiro  Goda (Kyusu Univ.)
1A10-5 Comparison Power Quality of the Voltage Source Inverter Type SVPWM and SPWM Technique for Induction Motor Drive 10:20 10:40  
*Satean  Tunyasrirut (Pathumwan Institute of Technology), Sompong  Srilad (Pathumwan Institute of Technology), Tianchai  Suksri (Pathumwan Institute of Technology)
1A11 Unmanned Aerial Vehicles 9:00 10:40 Room11
Chair: Kazunori Sakurama (UEC)
1A11-1 Time-To-Go Estimation Filter for Anti-Ship Missile Application 9:00 9:20  
*Ick-Ho  Whang (Agency for Defense Development), Won-Sang  Ra (Agency for Defense Development)
1A11-2 Robust Weighted Least Squares Range Estimator for UAV Applications 9:20 9:40  
Won-Sang  Ra (ADD), *Ick-Ho  Whang (ADD), Jin Bae  Park (Yonsei Univ.)
1A11-3 QB Complex System for Control Design for UAV 9:40 10:00  
*Aleksander  Nawrat (Silesian Univ. of Technology)
1A11-4 Autonomous Cooperative UAV Control Platform 10:00 10:20  
Ernest  Earon (Quanser Inc), Norman  Li (Univ. of Toronto), Cameron  Fulford (Quanser Inc.), Rajibul  Huq (Quanser Inc), Jacob  Apkarian (Quanser Inc), Camille Alain  Rabbath (Quanser Inc), *Mahyar  Fotoohi (Quanser Inc)
1A11-5 SR-UKF-Based Fault Adaptive Control Algorithm for Rotorcraft UAV 10:20 10:40  
*Juntong  Qi (SIA), Jianda  Han (SIA)
1A12 PID and Model Predictive Control 9:00 9:40 Room12
Chair: Yoshifumi Okuyama (Humanitech Laboratory)
1A12-1 Synthesis of Multivariable PID Control Systems Based on the Estimation of Output Derivative 9:00 9:20  
Yoshitaka  Matsuda (Kyoto Institute of Technology), Nagato  Ohse (Kyoto Institute of Technology), *Akihiko  Maejima(Kyoto Institute of Technology), Masayuki  Maeda(Kyoto Institute of Technology)
1A12-2 Discretized PID Control on an Integer Grid 9:20 9:40  
*Yoshifumi  Okuyama (Humanitech Lab.)
1A13 OS: Advanced Systems for Safety of Industry 9:00 11:00 Room13
Organizer: Akira Inoue (Okayama Univ.)
Chair: Akira Inoue (Okayama Univ.), Masami Konishi ( Okayama Univ.)
1A13-1 Neuro Based Acoustic Diagnosis of Gas Leakage in Pipeline 9:00 9:20  
*Akihiro Shibata (Okayama Univ.), Masami Konishi (Okayama Univ.), Yoshihiro Abe (Okayama Univ.), Ryuusaku Hasegawa (Nippon Petroleum efinery Company), Masanori Watanabe (Nippon Petroleum efinery Company), Hiroaki Kamijo (Nippon Petroleum efinery Company)
1A13-2 Coordination of product planning and transportation scheduling for multi level structured factory 9:20 9:40  
*Yosuke  Ozoe (Okayama Univ.), Masami  Konishi (Okayama Univ.), Jun  Imai (Okayama Univ.)
1A13-3 Operation Support in Anomalous Plant Conditions Using PKY Knowledge 9:40 10:00  
*Hiroyuki  Fujii (Okayama Univ.), Akio  Gofuku (Okayama Univ.), Tadashi  Ago (Okayama Univ.)
1A13-4 Operator based decentralized nonlinear control system design of a thermal system 10:00 10:20  
*Mingcong  Deng (Okayama Univ.), Akira  Inoue (Okayama Univ.), Kazunori  Edahiro (Okayama Univ.)
1A13-5 Development of a microreactor for rapid analysis of chemical reaction kinetics 10:20 10:40  
*Akinori  Muto (Okayama Univ.), Masa-aki  Ebata (Okayama Univ.), Akira  Inoue (Okayama Univ.)
1A13-6 Support System for Disaster Relief Operations 10:40 11:00  
Yasuhiro  Kajihara (Tokyo Metropolitan Unv.), *Seiko  Taki (Tokyo Metropolitan Unv.), Shuhei  Nishimoto (Tokyo Metropolitan Institute of Tech.)
1A14 OS: Application of Optical Technique to Advanced Electronic Measurement 8:40 11:00 Room14
Organizer: Masanari Taniguichi (Tohoku Bunka Gakuen Univ.)
Chair: Masanari Taniguchi (Tohoku Bunka Gakuen Univ.), Tatuya Zama (AIST)
1A14-1 A New Method for Determining Absolute Spectral Radiant Power of Ultraviolet and Vacuum Ultraviolet Radiation 8:40 9:00  
*Tatsuya  Zama (AIST, NMIJ), Ichiro  Saito (AIST, NMIJ)
1A14-2 A UV Sensor IC based on SOI Tech. for UV care applications 9:00 9:20  
*Hiroyuki  Yamada (Oki Electric Industry), Noriyuki  Miura (Oki Electric Industry), Masao  Okihara (Miyagi Oki Electric), Kunio  Hinohara (Oki Electric Industry)
1A14-3 Non-invasive Blood Glucose Measurement Based on ATR Infrared Spectroscopy 9:20 9:40  
*Hiroaki  Ishizawa (Shinshu Univ.), Akinobu  Muro (Shinshu Univ.), Tomohiro  Takano (Shinshu Univ.), Kazuya  Honda (Shinshu Univ.), Hiroyuki  Kanai (Shinshu Univ.)
1A14-4 1 kHz Measurement by Using Intelligent Vision System - Stereovision experiment on Column Parallel Vision system: CPV4 - 9:40 10:00  
*Haruyoshi  Toyoda (Hamamatsu Photonics k.K.), Munemori  Takumi (Hamamatsu Photonics k.K.), Naohisa  Mukozaka (Hamamatsu Photonics k.K.), Masatoshi  Ishikawa (Univ. of Tokyo)
1A14-5 Distributed Optical Fiber Sensors and ir Applications 10:00 10:20  
*Shoji  Adachi (Yokogawa Electric Co.)
1A14-6 A Novel Optical Fiber Temperature and Pressure Sensing System 10:20 10:40  
*Yasutoshi  Komatsu (Watanabe Co., Ltd.), Seiichi  Onoda (Watanabe Co., Ltd.)
1A14-7 Application of Holography to Evaluation of Printed Circuit Board Connector Due to rmal Stress 10:40 11:00  
Hiromichi  Kubota (Tohoku Bunka Gakuen Univ.), *Masanari  Taniguchi (Tohoku Bunka Gakuen Univ.), Shosuke  Suzuki (Tohoku Bunka Gakuen Univ.), Tasuku  Takagi (Tohoku Bunka Gakuen Univ.)
1A15 OS: Intelligent Computation and Control 9:00 11:00 Room15
Organizer: Jyh-Horng Chou (National Kaohsiung First Univ. of Sci. & Tech.), Tung-Kuan Liu (National Kaohsiung First Univ. of Sci. & Tech.)
Chair: Jyh-Horng Chou (National Kaohsiung First Univ. of Science and Tech.), Tung-Kuan Liu (National Kaohsiung First Univ. of Science and Tech.)
1A15-1 Optimal Process Design Using Soft Computing Approaches 9:00 9:20  
*Jinn-Tsong Tsai (National Pingtung Univ. of Education), Wen-Hsien Ho (Kaohsiung Medical Univ.), Gong-Ming Hsu (Metal Industries Research and Development Centre), Tung-Kuan Liu (National Kaohsiung First Univ. of Science and Technolog), Jyh-Horng Chou (National Kaohsiung First Univ. of Science and Technolog)
1A15-2 Fuzzy Logic ory with Applications to Hybrid GPS and TDOA/AOA Positioning System 9:20 9:40  
*Hsin-Yuan  Chen (Feng Chia Univ.), Chih-Ming  Chien (Feng Chia Univ.)
1A15-3 Fuzzy Control Design for Switched Nonlinear Systems 9:40 10:00  
*Song Shyong  Chen (Hsiu-Ping College), Yuan Chang  Chang (Lee-Ming College), Jenq Lang  Wu (Taiwan Ocean Univ.), Wen Chang  Cheng (Hsiu-Ping College), Shun Feng  Su (Taiwan Univ.)
1A15-4 Fuzzy C-Means Clustering Algorithm with Unknown Number of Clusters for Symbolic Interval Data 10:00 10:20  
*Chen-Chia  Chuang (National Ilan Univ., I-Lan, Taiwan), Jin-Tsong  Jeng (National Formosa Univ.), Chih-Wen  Li (National Ilan Univ., I-Lan, Taiwan)
1A15-5 A Rough-Set-Based for fuzzy modeling with outlier 10:20 10:40  
*Chih-Ching  Hsiao (Kao Yuan Univ.)
1A15-6 Annealing Robust Neural Fuzzy Networks for Modeling of Mitogen-Activated Protein Kinases Systems with Outliers 10:40 11:00  
*Jin-Tsong  Jeng (Formosa Univ.)
1A16 OS: Design Theory for Dynamical Systems with Semiosis 9:00 10:40 Room16
Organizer: Tetsuo Sawaragi (Kyoto Univ.)
Chair: Tetsuo Sawaragi (Kyoto Univ.), Lefteri H. Tsoukalas (Purdue Univ.)
1A16-1 Design Theory for Dynamical Systems with Semiosis 9:00 9:20  
*Tetsuo Sawaragi (Kyoto Univ.)
1A16-2 Semiotic Analysis of the Relation Design of Townscape 9:20 9:40  
*Teruyuki  Monnai (Kyoto Univ.), Motoki  Moriyama (Kyoto Univ.)
1A16-3 Role differentiation process by division of reward function in multi-agent reinforcement learning 9:40 10:00  
*Tadahiro  Taniguchi (Ritsumeikan Univ.), Kazuma  Tabuchi (Kyoto Univ.), Tetsuo  Sawaragi (Kyoto Univ.)
1A16-4 Information Scent Analysis of Hierarchical Menu Design for Quantitative Assessment of Communicative Breakdowns 10:00 10:20  
*Yukio Horiguchi (Kyoto Univ.), Yuji Kuroda (Kyoto Univ.), Hiroaki Nakanishi (Kyoto Univ.), Tetsuo Sawaragi (Kyoto Univ.)
1A16-5 Inventing An Energy Internet: The Role of Anticipation in Human-Centered Energy Distribution and Utilization 10:20 10:40  
*Lefteri H. Tsoukalas (Purdue Univ.), Rong Gao (Purdue Univ.)
1A17 OS: New Trends in Agent-Based Simulation 9:00 10:40 Room17
Organizer: Keiki Takadama (UEC)
Chair: Keiki Takadama (UEC), Akira Namatame (National Defense Academy)
1A17-1 Modeling Knowledge Generalization Capability in Agent to Replicate Subject Experiment Result 9:00 9:20  
*Yasuyo  Hatcho (UEC.), Keiki  Takadama (UEC.)
1A17-2 Simulation Analysis of the Participant Nations Behavior in the Emissions Trading 9:20 9:40  
*Tomohiro  Nakada ( UEC), Keiki  Takadama ( UEC), Shigeyoshi  Watanabe ( UEC)
1A17-3 Agent-based Simulation of CO2 Emissions Trading and Large-scale Traffic Flow 9:40 10:00  
*Hideyuki  Mizuta (IBM Japan), Sei  Kato (IBM Japan), Hideki  Tai (IBM Japan)
1A17-4 Measuring Inconsistency between Preference and Action under cascade behavior 10:00 10:20  
*Kazufumi  Matsuyama (National Defense Academy), Akira  Namatame (National Defense Academy)
1A17-5 Relation Between Waiting Time and Flight Length for Efficient Search 10:20 10:40  
*Hideaki  Koyama (National Defense Academy of Japan), Hiroshi  Sato (National Defense Academy of Japan), Akira  Namatame (Nationl Defense Academy of Japan)
1A18 OS: Safety, Security, and Rescue Robot Systems (1) 9:00 10:40 Room18
Organizer: Fumitoshi Matsuno (UEC)
Chair: Itsuki Noda (AIST), Richard M Voyles (Univ. of Denver)
1A18-1 Evaluation of Situated-Optimal Planning Strategy with Integrated Disaster Simulation System 9:00 9:20  
*Yu Fukuda (Nagoya Institute of Tech.), Keisuke Natsume (Nagoya Institute of Tech.), Nobuhiro Ito (Aichi Institute of Tech.), Eiji Yamada (NTT DATA CORP.), Yoshitaka Kuwata (NTT DATA CORP.), Kazunori Iwata (Aichi Univ.), Koichi Wada (Nagoya Institute of Tech.)
1A18-2 A Framework of Simulation System for Rescue Control/Training Center 9:20 9:40  
*Shigeru  Yotsukura (Meijo Univ.), Kei  Sato (Meijo Univ.), Tomoichi  Takahashi (Meijo Univ.)
1A18-3 Real-time Hazard Map Generation Using Small Unmanned Aerial Vehicle 9:40 10:00  
*Taro  Suzuki (Waseda Univ.), Daichi  Miyoshi (Waseda Univ.), Jun-ichi  Meguro (Waseda Univ.), Yoshiharu  Amano (Waseda Univ.), Takumi  Hashizume (Waseda Univ.), Koich  Sato (Mitsubishi Ele. Co.), Jun-ich  Takiguchi (Mitsubishi Ele. Co.)
1A18-4 Flexible Framework to Maintain  Multiple and Floating Coordinate Systems 10:00 10:20  
*Itsuki  Noda (ITRI, AIST), Hiroki  Shimora (ITRI, AIST), Hidehisa  Akiyama (ITRI, AIST)
1A18-5 Dynamic schema exchange mechanism for disaster prevention on embedded system 10:20 10:40  
*Masauki  Hata (Future Univ. Hakodate), Hitoshi  Matsubara (Future Univ. Hakodate)
1A19 OS: Women in Engineering on Virtual Reality 9:00 11:00 Room19
Organizer: Michiko Ohkura (Shibaura Institute of Tech.)
Chair: Michiko Ohkura (Shibaura Institute of Tech.), Yasuyuki Yanagida (Meijo Univ.)
1A19-1 Novel Interaction Methods with Mixed Reality Space 9:00 9:20  
*Mai  Otsuki (Ritsumeikan Univ.), Asako  Kimura (Japan Science and Tech. Agency), Fumihisa  Shibata (Ritsumeikan Univ.), Hideyuki  Tamura (Ritsumeikan Univ.)
1A19-2 Ants in the Pants -Ticklish Tactile Display Using Rotating Brushes- 9:20 9:40  
*Yoshimi Sato (UEC), Keiji Sato (UEC), Michi Sato (UEC), Shogo Fukushima (UEC), Yu Okano (UEC), Kanako Matsuo (UEC), Sayaka Ooshima (UEC), Yuichiro Kojima (UEC), Rika Matsue (UEC), Satsuki Nakata (UEC), Yuki Hashimoto (UEC), Hiroyuki Kajimoto (UEC)
1A19-3 Simultaneous Presentation of Tactile and Auditory Motion to the Abdomen to Present the Feeling of Being Slashed 9:40 10:00  
*Sayaka  Ooshima ( UEC), Yuki  Hashimoto ( UEC), Hideyuki  Ando (Osaka Univ.), Junji  Watanabe (Japan Science and Tech. Agency), Hiroyuki  Kajimoto ( UEC)
1A19-4 Consideration of mechanical filtering system of the Meissner corpuscle 10:00 10:20  
*Shinobu  Kuroki (Tokyo univ), Hiroyuki  Kajimoto (UEC), Takaaki  Nara (UEC), Naoki  Kawakami (Tokyo univ), Susumu  Tachi (Tokyo univ)
1A19-5 An Interface System "Marching Bear" Evoking User's Emotional Attachment 10:20 10:40  
*Nagisa  Munekata (Future Univ.-Hakodate), Takanori  Komatsu (Shinshu Univ.), Hitoshi  Matsubara (Future Univ.-Hakodate)
1A19-6 Systematic Study for "Kawaii" Products ( Second Report) 10:40 11:00  
*Michiko  Ohkura (Shibaura Inst. Tech.), Akari  Konuma (Shibaura Inst. Tech.), Shuto  Murai (Shibaura Inst. Tech.), Tetsuro  Aoto (Shibaura Inst. Tech.)
1A20 OS: Research Activities with Regard to Measurements, Control and Systems in Shikoku Area No.1 9:00 10:40 Room20
Organizer: Satoru Shibata (Ehime Univ.)
Chair: Satoru Shibata (Ehime Univ.), Tomonori Yamamoto (Ehime Univ.)
1A20-1 3D Information Acquisition Using Pattern Projection and Omni-directional Cameras 9:00 9:20  
*Hiroyuki  Ukida (Tokushima Univ.)
1A20-2 A Distinction Method for Fruit of Sweet Pepper Using Reflection of LED Light 9:20 9:40  
*Shinsuke  Kitamura (Kochi Univ. of Tech.), Koichi  Oka (Kochi Univ. of Tech.), Kenta  Ikutomo (Kochi Univ. of Tech.), Yoshihiko  Kimura (Kochi Univ. of Tech.), Yuji  Taniguchi (Kochi Univ. of Tech.)
1A20-3 Modeling of handing motion reflecting emotional state and its application to robots 9:40 10:00  
*Masayoshi  Kokabe (Ehime Univ.), Satoru  Shibata (Ehime Univ.), Tomonori  Yamamoto (Ehime Univ.)
1A20-4 Development of a shake-motion leading model for human-robot handshaking 10:00 10:20  
*Yoshihide  Yamato (Okayama Prefectural Univ.), Mitsuru  Jindai (Okayama Prefectural Univ.), Tomio  Watanabe (Okayama Prefectural Univ.)
1A20-5 Development of a Signal Control System along the Route 2 in Hiroshima City 10:20 10:40  
*Haruko  Fujii (Yuge National College of Maritime Tech.)
1A21 OS: Inverse Problems in Measurements (1) 9:00 10:40 Room21
Organizer: Takaaki Nara (UEC)
Chair: Takaaki Nara (UEC), Satoshi Honda (Keio Univ.)
1A21-1 Time-reversal Imaging for Sub-surface Defect Detection over the Lamb-wave 9:00 9:20  
*Kenbu  Teramoto (Saga Univ.), Akito  Uekihara (Saga Univ.)
1A21-2 Thinning Pipe Wall Evaluation by using Electric Potential Difference Method 9:20 9:40  
*Satoshi  Honda (Keio Univ.)
1A21-3 Crack Sizing Methodologies using Trust Region Method Arising in Eddy Current Testing 9:40 10:00  
Fumio  Kojima (Kobe Univ.), *Yuka  Soen (Kobe Univ.)
1A21-4 Camera-Shake Detection and Evaluation of Image Stabilizers 10:00 10:20  
*Ryuichi  Ogino ( UEC), Tomonori  Suzuki ( UEC), Kazuki  Nishi ( UEC)
1A21-5 A direct algebraic method of instantaneous wave source localization 10:20 10:40  
*Shoichi  Koyama (Univ. Tokyo), Toru  Kurihara (Univ. Tokyo), Shigeru  Ando (Univ. Tokyo)
Aug. 20 (Wed.) Session 1B
1B01 Analytical Measurement 13:15 15:15 Room01
Chair: Takuji Koike (UEC)
1B01-1 The Analysis of Excavator Operation by Skillful Operator 13:15 13:35  
*Yuki  Sakaida (PWRI), Daisuke  Chugo (UEC), Hiroshi  Yamamoto (PWRI), Hajime  Asama (Univ. of Tokyo)
1B01-2 Improvement of Uncertainty by Application of MCMC for Blood Chemical Analysis 13:35 13:55  
*Yasuo  Iwaki(Chaos Applied Research office)
1B01-3 Simulations and Analitycal Calculations of Elevator System Factored in the Clustering of Vehicles 13:55 14:15  
*Aiyasu  Tomoeda (Univ. of Tokyo) Katsuhiro  Nishinari (Univ. of Tokyo)
1B01-4 Neural Networks Terrain Classification Using Inertial Measurement Unit for an Autonomous Vehicle 14:15 14:35  
*Rubkwan  Jitpakdee (KMUTT)
1B01-5 Traffic Prediction Based on the Sampled Data 14:35 14:55  
*Hirotada  Honda (Keio Univ.)
1B01-6 A Method of One-Way Delay and Clock Skew Estimation 14:55 15:15  
*Hirotada  Honda (Keio Univ.)
1B02 Image Processing (2) 13:15 14:55 Room02
Chair: Teruo Yamaguchi (Kumamoto Univ.)
1B02-1 Simultaneous Estimation of Optical Flow and 3D-Motion Parameters 13:15 13:35  
*Tomoya  Kawakami (Kumamoto Univ.), Teruo  Yamaguchi (Kumamoto Univ.), Hiroshi  Harada (Kumamoto Univ.)
1B02-2 Homography-Based Image Mosaicing by Using EM Algorithm for Removing Inconsistent Overlaid Regions 13:35 13:55  
*Takeaki  Iiyoshi (UEC), Wataru  Mitsuhashi (UEC)
1B02-3 Moment-Based Human Motion Recognition from the Representation of DMHI Templates 13:55 14:15  
*Md.AtiqurRahman  Ahad (Kyushu Inst. Tech.), T.  Ogata (Kyushu Inst. Tech.), J.K.  Tan (Kyushu Inst. Tech.), H.S.  Kim (Kyushu Inst. Tech.), S.  Ishikawa (Kyushu Inst. Tech.)
1B02-4 Image Sequence Restoration Based on State Space Model Identification 14:15 14:35  
*Xin  Lu (Iwate Univ.), Kiyoshi  Nishiyama (Iwate Univ.)
1B02-5 Visual Inspection with SVM 14:35 14:55  
*Takashi  Murosaki (DENSO Co.), Kuniyasu  Yoshida (DENSO Co.), Hiroki  Naganuma (System One Co.)
1B03 Signal Processing (2) 13:15 15:15 Room03
Chair: Wataru Mitsuhashi (UEC), Worapong Tangsrirat (KMITL)
1B03-1 An Novel Optimal Zero-Correlation Zone Sequence Set and Its Application to Ultrasonic Imaging 13:15 13:35  
*Takafumi  Hayashi (Univ. of Aizu), Yuichi  Takahashi (Univ. of Aizu), Shigeru  Kanemoto (Univ. of Aizu)
1B03-2 OTA-Based Electronically Adjustable Floating Positive/Negative Resistor 13:35 13:55  
*Wandee  Petchmaneelumka (KMITL), Thawatchai  Kamsri (NECTEC), Chaleampan  Wangwiwatthana (KMITL), Vanchai  Riewruja (KMITL)
1B03-3 A Voltage/Current Controlled Oscillator Using OTAs and RS Flip Flop 13:55 14:15  
Sawai  Pongswatd (KMITL), *Amphawan  Julsereewong (KMITL), Kitti  Tirasesth (KMITL), Hirofumi  Sasaki (Tokai Univ.), Yan  Shi (Tokai Univ.)
1B03-4 A Voltage-Mode Gray-Code Algorithmic ADC 14:15 14:35  
Somjai  Arayawat (Rajamangala Univ. of Techn. Isan), Uthan  Thubtong (KMITL), Prasit  Julsereewong (KMITL), Vanchai  Riewruja (KMITL), *Amphawan  Julsereewong (KMITL)
1B03-5 A Novel Resolver-to-DC Converter Based on OTA-Based Inverse-Sine Function Circuit 14:35 14:55  
*Anucha  Kaewpoonsuk (Naresuan Univ.), Wandee  Petchmaneelumka (KMITL), Apinai  Rerkratn (KMITL), Sirichai  Tammaruckwattana (KMITL), Vanchai  Riewruja (KMITL)
1B03-6 Ultrasonic Measuring Circuit Using Sample and Hold Method 14:55 15:15  
*Apinai Rerkratn (KMITL), Sakolkrit  Akejakrawan (Naresuan Univ.), Anucha  Kaewpoonsuk (Naresuan Univ.)
1B04 Transportation Systems (1) 13:15 15:15 Room04
Chair: Hikaru Shimizu (Fukuyama Univ.), Takeshi Nagae (UEC)
1B04-1 A Q Value-Based Dynamic Programming Algorithm with Boltzmann Distribution 13:15 13:35  
*Shanqing  Yu (Waseda Univ.), Hongqiang  Wang (waseda Univ.), Fengming  Ye (waseda Univ.), Shingo  Mabu (waseda Univ.), Kaoru  Shimada (waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa (waseda Univ.)
1B04-2 A Global Routing Strategy in Dynamic Traffic Environments with a Combination of Q Value-Based Dynamic Programming and Boltzmann Distribution 13:35 13:55  
*Shanqing  Yu (Waseda Univ.), Fengming  Ye (Waseda Univ.), Hongqiang  Wang (Waseda Univ.), shigo  Mabu (Waseda Univ.), Kaoru  Shimada (Waseda Univ.), Songnian  Yu (Shanghai Univ.), Kotaro  Hirasawa (Waseda Univ.)
1B04-3 Multi-objective Optimal Route Search for Road Networks by Dynamic Programming 13:55 14:15  
*Manoj Kanta Mainali (Waseda Univ.), Kaoru  Shimada (Waseda Univ.), Shingo  Mabu (Waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa (Waseda Univ.)
1B04-4 A New Approach for LMTT Navigation by Fuzzy Inference and Ant Colony Algorithm 14:15 14:35  
*Xianhui  Song (Dong-A Univ.), Hyun Tae  Han (Dong-A Univ.), Dong Gi  Shin (Dong-A Univ.), Jin Woo  Lee (Dong-A Univ.), Kwon Soon  Lee (Dong-A Univ.)
1B04-5 A Development of Deterministic Signal Control System in Urban Road Networks 14:35 14:55  
*Hikaru  Shimizu (Fukuyama Univ.), Masa-aki  Kobayashi (Fukuyama Univ.), Haruko  Fujii (Yuge National College), Shigekazu  Katagiri (Fukuyama Univ.)
1B04-6 Research into a Continuous Type Train Location Detection Method with Three-inductive Wires for Warning Time Optimum Control of Level Crossing 14:55 15:15  
*Taiyo  Matsumura (Nihon Univ.), Takashi Ono (Nihon Univ.)
1B05 Intelligent Systems (2) 13:15 14:55 Room05
Chair: Keiji Tatsumi (Osaka Univ.)
1B05-1 Learning from Errors: A Bio-Inspired Approach for Hypothesis-Based Machine Learning 13:15 13:35  
*Dennis  Gamrad (Univ. of Duisburg-Essen), Dirk  Soeffker (Univ. of Duisburg-Essen)
1B05-2 Integrating Dynamic Track Sectioning into a Hybrid Planning Infrastructure 13:35 13:55  
*Alexander  Schmidt (Univ. of Paderborn), Philipp  Adelt (Univ. of Paderborn), Natascha  Esau (Univ. of Paderborn)
1B05-3 Naphtha's Price Forecasting Using Neuro-Fuzzy System 13:55 14:15  
*Porntip  Visetsripong (The National Institute of Development Administration)
1B05-4 A Stock Trading Model for Multi-Brands Optimization Based on Genetic Network Programming with Control Nodes 14:15 14:35  
*Yan  Chen (Waseda Univ.), Etsushi  Ohkawa (Waseda Univ.), Shingo  Mabu (Waseda Univ.), Kaoru  Shimada (Waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa (Waseda Univ.)
1B05-5 Traffic Flow Prediction with Genetic Network Programming 14:35 14:55  
*Wei  Wei (Waseda Univ.), Huiyu  Zhou (Waseda Univ.), Manoj Kanta Mainali (Waseda Univ.), Kaoru  Shimada (Waseda Univ.), Shingo  Mabu (Waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa (Waseda Univ.)
1B06 Computational Intelligence (1) 13:15 13:55 Room06
Chair: Takehiko Ogawa (Takushoku Univ.)
1B06-1 Fuzzy C-Means Clustering for DNA Computing Readout Method Implemented on LightCycler System 13:15 13:35  
Muhammad Faiz  Mohamed Saaid (Universiti Teknologi Malaysia), *Zuwairie  Ibrahim (Universiti Teknologi Malaysia), Nor Haniza  Sarmin (Universiti Teknologi Malaysia), John A. Rose (Ritsumeikan Asia Pacific Univ.)
1B06-2 Prototype Selection Based on Minimal Consistent Subset and Genetic Algorithms 13:35 13:55  
*Boontee  Kruatrachue (KMITL), Marut  Hongsamart (KMITL)
1B07 Mobile Systems - Design 13:15 14:55 Room07
Chair: Daisuke Chugo (UEC)
1B07-1 Smooth Switching Phases of a Mobile Robot from Leg-Type to Wheel-Type and Vice Versa 13:15 13:35  
*Wagner Tanaka Botelho (Niigata Univ.), Tokuji  Okada (Niigata Univ.), Toshimi  Shimizu (Niigata Univ.)
1B07-2 A Circular Trajectory Simulation Analysis of a Rotating Four-Legged Robot 13:35 13:55  
*Abeer  Mahmoud (Niigata Univ.), Tokuji  Okada(Niigata Univ.), Toshimi  Shimizu (Niigata Univ.)
1B07-3 3D Odometry Based on Body Configuration 13:55 14:15  
*Daisuke  Chugo (UEC), Kuniaki  Kawabata (RIKEN), Hayato  Kaetsu (RIKEN), Songmin  Jia (UEC), Hajime  Asama (Univ. of Tokyo), Taketoshi  Mishima (Saitama Univ.), Kunikatsu  Takase (UEC)
1B07-4 A Research of Reusable Components for Rescue Robots 14:15 14:35  
*Mitsunori  Fujita (UEC), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
1B08 VR- Haptics and Teleoperation 13:15 14:35 Room08
Chair: Qin Wang (UEC)
1B08-1 Passive Force Display Glove and Passive Type Supporting Arm 13:15 13:35  
*Wataru  Nozaki (Toyama Prefectural Univ.), Ken'ich  Koyanagi (Toyama Prefectural Univ.), Toru  Oshima (Toyama Prefectural Univ.)
1B08-2 Bilateral Tele-Control Using Multi-Fingered Humanoid Robot Hand with Communication Delay 13:35 13:55  
*Shinichi  Arai (Toyohashi Univ. of Tech.), Kazunari  Miyake (Toyohashi Univ. of Tech.), Takanori  Miyoshi (Toyohashi Univ. of Tech.), Kazuhiko  Terashima (Toyohashi Univ. of Tech.)
1B08-3 Teleoperation of Inverted Pendulum Using Wave Variables in the Framework of Reflection Coefficient 13:55 14:15  
*Ho  Ching (The Chinese Univ. of H.K.), Longhan  Xie (The Chinese Univ. of H.K.), Jian  Mao (The Chinese Univ. of H.K.), Ruxu  Du (The Chinese Univ. of H.K.), Ching Kong (The Chinese Univ. of H.K.)
1B08-4 A Study on Temporal Properties of Illusory-Surface Perception by Using the Poggendorff Configuration 14:15 14:35  
*Qin  Wang (UEC), Masanori  Idesawa (UEC)
1B09 Robust Control 13:15 14:35 Room09
Chair: Vladimir Turetsky (Technion- Israel Institute of Technology), Osamu Kaneko (Osaka Univ.)
1B09-1 Continuous Robust Control Strategies in an Interception Problem with Variable Dynamics 13:15 13:35  
Valery Y. Glizer (Ort Braude College), *Vladimir  Turetsky (Technion - IIT), Josef  Shinar (Technion - IIT)
1B09-2 NN Robustness Design of Nonlinear Structure Systems 13:35 13:55  
K.  Yeh (De Lin Univ.), C. W.  Chen (Shu Te Univ.), *C.Y.  Chen (Yung Ta Univ.)
1B09-3 A Design Method of Adaptive Compensation Inputs for a Class of Uncertain Linear Systems via Piecewise Lyapunov Functions 13:55 14:15  
*Hidetoshi  Oya (Shonan Institute of Technology), Kojiro  Hagino (UEC), Soseki  Kayo (UEC)
1B09-4 New Robust Stability Condition for Uncertain Discrete-Time Systems with Time-Varying Delay 14:15 14:35  
*Masatoshi  Hara (Aoyama Gakuin Univ.), Jun  Yoneyama (Aoyama Gakuin Univ.)
1B10 Control for Electrical Systems 13:15 14:55 Room10
Chair: Pavel Vaclavek (Brno Univ. of Technology)
1B10-1 Speed Sensorless Control of Induction Motor Using Sliding Mode Observer with Variable Boundary Layer 13:15 13:35  
Min Yeong  Jang (Pusan National Univ.), Bong Su  Jang (Pusan National Univ.), Jun Ik  Jeong (Pusan National Univ.), *Yong Hun  Park (Pusan National Univ.), Young Ahn  Kwon (Pusan National Univ.)
1B10-2 Interior Permanent Magnet Synchronous Machine Field Weakening Control Strategy - the Analytical Solution 13:35 13:55  
*Pavel  Vaclavek (Brno Univ. of Technology), Petr  Blaha (Brno Univ. of Technology)
1B10-3 Analysis of Double Line Frequency for PWM Rectifier Using Instantaneous Power Method 13:55 14:15  
*Yi-Hung  Liao (Chinmin Technology), Ching-Ming  Lai (Tsing Hua Univ.), Jenn-Horng  Liaw (Minghsin Univ.)
1B10-4 Reactive Power and Voltage of a Synchronous Generator Control by Using T-DOF Controller 14:15 14:35  
*Tianchai  Suksri (Pathumwan Institute of Technology), Sompong  Srilad (Pathumwan Institute of Technology), Satean  Tunyasrirut (Pathumwan Institute of Technology)
1B10-5 Single-Stage Electronic Ballast with Class D and Class E Rectifiers as Line-Current Shaper 14:35 14:55  
*Kamon  Jirasereeamornkul (KMUTT)
1B11 Wheeled Robots and Vehicles 13:15 14:35 Room11
Chair: Joe Imae (Osaka Prefecture Univ.)
1B11-1 Motion Controller Design for Two-wheeled Robot Based on a Batch Learning Structure 13:15 13:35  
*Ching-Chang  Wong (Tamkang Univ.), Hou-Yi  Wang (Tamkang Univ), Kuan-Hua  Chen ( Tamkang Univ), Chia-Jun  Yu ( Tamkang Univ), Hisayuki  Aoyama (Univ of Electro-Communications)
1B11-2 Real-Time Optimization for Parallel-Parking Control of Four-Wheeled Vehicles 13:35 13:55  
Joe  Imae (Osaka Prefecture Univ.), *Koichiro  Yoshimura (Osaka Prefecture Univ.), Guisheng  Zhai (Osaka Prefecture Univ.), Tomoaki  Kobayashi (Osaka Prefecture Univ.)
1B11-3 Tire-Road Friction Estimation for a Wheel-Driven Field Robot 13:55 14:15  
*Chang-Sei  Kim (Pusan National Univ.), Keum-Shik  Hong (Pusan National Univ.), Wan-Suk  Yoo (Agency for Defense Development), Yong-Woon  Park (Agency for Defense Development)
1B11-4 Proposal of Lateral Force Observer with Active Steering for Electric Vehicle 14:15 14:35  
*Yuya  Yamauchi (Yokohama National Univ.), Hiroshi  Fujimoto (Yokohama National Univ.)
1B12 Vibration and Process Control 13:15 14:55 Room12
Chair: Bernard How (National Univ. of Singapore), Lovely Son (Toyota Technological Institute)
1B12-1 Top Angle Control and Vibration Reduction of Flexible Marine Risers 13:15 13:35  
*Bernard Voon Ee How (National Univ. of Singapore), Shuzhi Sam Ge (National Univ. of Singapore), Yoo Sang  Choo (National Univ. of Singapore)
1B12-2 Fractional Controller Design for a Binary Distillation Column Using the Method of Inequalities 13:35 13:55  
*Van Quang  Nguyen (Chulalongkorn Univ.), Suchin  Arunsawatwong (Chulalongkorn Univ.)
1B12-3 Proposal of Active Momentum Exchange Impact Damper and Its Application to Floor Shock Vibration Control 13:55 14:15  
*Lovely  Son (Toyota Tech. Institute), Susumu  Hara (Toyota Tech. Institute), Hiroshi  Matsuhisa (Kyoto Univ.), Hideo  Utsuno (Kyoto Univ.), Keisuke  Yamada (Kyoto Univ.)
1B12-4 On-Line Deterioration Prediction and Residual Life Evaluation of Rotating Equipment Based on Vibration Measurement 14:15 14:35  
*Satoru  Goto(Saga Univ.), Yuhki  Adachi (Saga Univ.), Sinji  Katafuchi (Saga Univ.), Toshihiko  Furue (Kyushu Electric Power Co.), Yoshitaka  Uchida (Kyushu Electric Power Co.), Mitsuhoro  Sueyoshi (Kyushu Electric Power Co.), Hironori  Hatazaki (Kyushu Electric Power Co.), Masatoshi  Nakamura (Saga Univ.)
1B12-5 Modeling of the Modified Quadruple-Tank Process 14:35 14:55  
*Arjin  Numsomran (KMITL)
1B13 OS: New Approaches to Adaptive and Learning Control - Theory and Applications- 1 13:15 15:15 Room13
Organizer: Ikuro Mizumoto (Kumamoto Univ.), Toru Yamamoto (Hiroshima Univ.)
Chair: Ikuro Mizumoto (Kumamoto Univ.), Masahiro Oya (Kyushu Institute of Tech.)
1B13-1 A Simple Redesign of Adaptive Control for Distributed Parameter Systems of Hyperbolic Type by Finite Dimensional Controllers 13:15 13:35  
*Yoshihiko  Miyasato (Inst. Statistical Mathematics)
1B13-2 An Adaptive Controller to Realize Smooth Input for Systems with Relative Degree Less Than 3 13:35 13:55  
*Natsuki Takagi (Kyushu Institute of Tech.), Masahiro  Oya (Kyushu Institute of Tech.), Qiang  Wang (Kyushu Institute of Tech.), Toshihiro  Kobayashi (Kyushu Institute of Tech.)
1B13-3 Falling-down Avoidance Control for Acrobat Robot by Q-Learning with Function Approximation 13:55 14:15  
*Hiroshi  Suzuki (Tokyo Institute of Tech.), Masaki  Yamakita (Tokyo Institute of Tech./RIKEN), Shinya  Hirano (RIKEN), Zhi-Wei  Luo (Kobe Univ. / RIKEN)
1B13-4 Model Based Starting Control of SI Engines via Adaptive Feedback Linearization 14:15 14:35  
*Shigehiro  Sugihira (Keio Univ.), Hiromitsu  Ohmori (Keio Univ.)
1B13-5 A robust adaptive control for parallel linear sliders using decoupling model 14:35 14:55  
*Kazuya  Sato (Saga Univ.), Kazuhiro  Tsuruta (Kyushu Sangyo Univ.), Takahiro  Kikuchi (Saga Univ.), Hideki  Honda (Kyushu Institute of Tech.)
1B13-6 High Gain Adaptive Output Feedback Control of Nonlinear Systems with Some Uncertainties in Control Input Term 14:55 15:15  
*Ryuji  Michino (Kumamoto Industrial Research Institute), Ikuro  Mizumoto (Kumamoto Univ.)
1B14 OS: Novel Techniques for Advanced Driver Support Systems 13:15 15:15 Room14
Organizer: Makoto Itoh (Univ. of Tsukuba)
Chair: Genya Abe (JARI), Toshihiro Hiraoka (Kyoto Univ.)
1B14-1 High-Speed Lane Detection for Road Geometry Estimation and Vehicle Localization 13:15 13:35  
*Tomoki  Maeda (Kumamoto Univ.), Zhencheng  Hu (Kumamoto Univ.), Chenhao  Wang (Kumamoto Univ.), Keiichi  Uchimura (Kumamoto Univ.)
1B14-2 Influence of cognitively distracting activity on driver's eye movement during preparation of changing lanes 13:35 13:55  
*Huiping  Zhou (Tsukuba Univ.), Makoto  Itoh (Tsukuba Univ.), Toshiyuki  Inagaki (Tsukuba Univ.)
1B14-3 Preliminary Study on Driver Acceptance of Multiple Warnings while Driving on Highway 13:55 14:15  
*Toshihisa  Sato (AIST), Motoyuki  Akamatsu (AIST)
1B14-4 Effective Instruction Method on Self-awareness of Risks for Drivers 14:15 14:35  
*Midori  Inaba (UEC), Yuusuke  Yasuki (UEC), Kenji  Tanaka (UEC)
1B14-5 Fundamental research on driver's haptic characteristics concerning steering reactive torque 14:35 14:55  
*Toshihiro  Hiraoka (Kyoto Univ.), Souhei  Hioki (Kyoto Univ.), Hiromitsu  Kumamoto (Kyoto Univ.)
1B14-6 Haptic interface for the distracted drivers 14:55 15:15  
*Cristy  Ho (Oxford Univ.)
1B15 OS: Haptics (1) 13:15 14:55 Room15
Organizer: Makoto Shimojo (UEC), Hiroyuki Shinoda (Univ. of Tokyo)
Chair: Hiroyuki Kajimoto (UEC), Makoto Shimojyo (UEC)
1B15-1 Grasping Force Control of Multi-fingered Robot Hand based on Slip 13:15 13:35  
*Yoshitomo  Mizoghuchi (UEC), Daisuke  Gunji (NSK Ltd.), Seiichi  Teshigawara (UEC), Aiguo  Ming (UEC), Akio  Namiki (Chiba Univ.), Masatoshi  Ishikawa (Tokyo Univ.), Makoto  Shimojo (Tokyo Univ.)
1B15-2 Study of High Speed and High Sensitivity Slip Sensor-Characteristic of conductive material- 13:35 13:55  
*Seiichi  Teshigawara (UEC), Masatoshi  Ishikawa (Tokyo Univ.), Makoto  Shimojo (UEC)
1B15-3 A Net-Structure Tactile Sensor Covering Freeform Surfaces with Reduced Wiring 13:55 14:15  
Makoto  Shimojo ( UEC), Takuma  Araki ( UEC), *Masahiro  Teranishi ( UEC), Aigou  Ming ( UEC), Masatoshi  Ishikawa ( Univ. of Tokyo)
1B15-4 Cubic Stress Tensor Sensor for Robot Skins 14:15 14:35  
*Shohei  Kiyota ( Univ. of Tokyo), Hiroyuki  Shinoda ( Univ. of Tokyo)
1B15-5 3D Shape Measuring Sheet Utilizing Gravitational and Geomagnetic Fields 14:35 14:55  
*Takayuki  Hoshi ( Univ. of Tokyo), Hiroyuki  Shinoda ( Univ. of Tokyo)
1B16 OS: The Technologies and Challenges on Field-data Management in Plants (1) 13:15 14:55 Room16
Organizer: Yoichi Takayanagi (Toshiba Co.), Masatoshi Takano (Toyota Motor Co.), Tsutomu Yamada (Hitachi, Ltd.), Yohsuke Inagaki (Yamatake Co.)
Chair: Kouji Demachi ( Yokogawa Electric Co.), Yoichi Takayanagi (Toshiba Co.)
1B16-1 Human-Centered Industrial Control Systems through Seamless Communication and Flexible Reconfiguration 13:15 13:35  
*Masatoshi  Takano (Toyota Motor Co.)
1B16-2 FDT/DTM Framework for Field Device Integration 13:35 13:55  
*Mitsuhiro  Yamamoto (Yokogawa), Hideyuki  Sakamoto (Yokogawa)
1B16-3 Device configuration software development on EDDL and FDT/DTM environment 13:55 14:15  
*Akio  Ito (Yokogawa Electric Co.)
1B16-4 OPC UA based Field Device Integration 14:15 14:35  
*Daniel  Grossmann (Technische Universitaet Muenchen), Klaus  Bender (Technische Universitaet Muenchen), Benjamin  Danzer (Technische Universitaet Muenchen)
1B16-5 Emerging FDI technologies / requirements and study report on tackling it as the solution for multi Tech. issues of FA open system integration 14:35 14:55  
Masaru  Nagashima (Mitsubishi Electric Co.), Kenji  Suzuki (Mitsubishi Electric Co.), Hirofumi  Kai (Mitsubishi Electric Co.), *Nobumasa  Nakano (Aichi Prefectural Univ.)
1B17 OS: Logistics and Complex Networks 13:15 15:15 Room17
Organizer: Keiki Takadama (UEC)
Chair: Keiki Takadama (UEC), Takahiro Majima (National Maritime Research Institute)
1B17-1 Hub airport location in air cargo system 13:15 13:35  
*Daisuke  Watanabe (Tokyo Univ. of Marine Science and Tech.), Takahiro  Majima (National Maritime Research Institute), Keiki  Takadama ( UEC), Mitujiro  Katuhara (SocioTechData)
1B17-2 An analytical model to evaluate the hierarchical system of road networks 13:35 13:55  
*Masashi  Miyagawa (Univ. of Yamanashi)
1B17-3 Development of a Method correcting O-D matrix with Biased Error using Screen Line Traffic 13:55 14:15  
*Yoichi  Shimakawa (Salesian Polytechnic), Shigeru  Kashima (Chuo Univ.)
1B17-4 Computational Results on Some Shortest Path Problems with Side Constraints 14:15 14:35  
*Kazuhiro  Kobayashi (NMRI)
1B17-5 Generation of Public Transit Network by Network Evolution Model 14:35 14:55  
*Takahiro  Majima (National Maritime Research Inst.), Keiki  Takadama ( UEC), Daisuke  Watanabe (Tokyo Univ. of Marine Science and Tech.), Mitujiro  Katuhara (SocioTechData)
1B17-6 Exemplar-Based Learning Classifier System: Towards Cargo Layout Optimization 14:55 15:15  
*Hiroyasu  Matsushima (UEC), Keiki  Takadama (UEC)
1B18 OS: Safety, Security, and Rescue Robot Systems (2) 12:55 15:15 Room18
Organizer: Fumitoshi Matsuno (UEC)
Chair: Fumitoshi Matsuno (UEC), Richard M Voyles (Univ. of Denver)
1B18-1 Ongoing Research on Disaster Monitoring UAV at JAXA's Aviation Program Group 12:55 13:15  
*Shuichi  Sasa (JAXA), Yukio  Matsuda (JAXA), Masaaki  Nakadate (JAXA), Kazutoshi  Ishikawa (JAXA)
1B18-2 Outdoor Blimp Robots for Rescue Surveillance Systems 13:15 13:35  
*Takanori  Fukao (Kobe Univ.), Takashi  Oshibuchi (Kobe Univ.), Koichi  Osuka (Kobe Univ.), Takashi  Kohno (JAXA), Yasuto  Tomoi (JAXA)
1B18-3 Information acquisition using intelligent sensor nodes and an autonomous blimp 13:35 13:55  
*Yasushi  Hada (NICT), Osamu  Takizawa (NICT), Kuniaki  Kawabata (RIKEN), Hayato  Kaetsu (RIKEN), Takashi  Kohno (JAXA), Masaaki  Nakadate (JAXA), Hajime  Asama ( Univ. of Tokyo)
1B18-4  Gestural Joystick and the Efficacy of Path Tortuosity in Rubbled Environments 13:55 14:15  
*Richard  Voyles (Univ. of Denver), Jaewook  Bae (Samsung)
1B18-5 Visualization System of Channel Availability in Wireless LAN using a Mobile Robot 14:15 14:35  
*Katsunori  Miyazawa (UEC), Yojiro  Uo (IIJ), Mitsunori  Fujita (UEC), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
1B18-6 Decision Making Framework for Autonomous Vehicle Navigation 14:35 14:55  
*Augie  Widyotriatmo (Pusan National Univ.), Keum-Shik  Hong (Pusan National Univ.)
1B18-7 Non-Isomorphic Tread Design for a Side-Slipping Tread/Limb Hybrid Robot 14:55 15:15  
Roy  Godzdanker (Univ. of Denver), *Richard  Voyles (Univ. of Denver)
1B19 OS: Recent Progress in Mechanical Metrology (1) 13:15 14:55 Room19
Organizer: Toshiyuki Hayashi (AIST)
Chair: Toshiyuki Hayashi (NMIJ/AIST), Masaaki Ueki (NMIJ/AIST)
1B19-1 Innovative weighing solutions to support safety and proper weighing 13:15 13:35  
*Yoshikazu  Watabe (Mettler-Toledo K.K.)
1B19-2 Mass stability of 1-kg stainless steel weights in the past 13 years 13:35 13:55  
*Masaaki  Ueki (NMIJ/AIST), Shigeki  Mizishima (NMIJ/AIST), Jian-Xin  Sun (NMIJ/AIST), Kazunaga  Ueda (NMIJ/AIST)
1B19-3 Simplification of Structure and Improvement of Weighing Accuracy for Multi-hopper 13:55 14:15  
*Isao  Nakagiri (Yamato-scale co.jp), Toru  Kohasi (Yamato-scale co.jp)
1B19-4 Improvement of Accuracy for Continuous Mass Measurement in Checkweighers with an Adaptive Notch Filter 14:15 14:35  
*Toshitaka  Umemoto (Osaka Prefectural College of Tech.), Yuuki  Sasamoto (Osaka Univ.), Motoyuki  Adachi (Yamato Scale Co.), Yoichiro  Kagawa (Yamato Scale Co.)
1B19-5 Length Measurement of Moving Products on Conveyor Belt (2nd report) 14:35 14:55  
*Akihiro  Watanabe (Gunma Univ.), Takanori  Yamazaki (O.N.C.T), Hideo  Ohnishi (Shinko Co.), Masaaki  Kobayashi (Shinko Co.), Shigeru  Kurosu (Reserach Inst., Crotech)
1B20 OS: Research Activities with Regard to Measurements, Control and Systems in Shikoku Area No.2 13:15 15:15 Room20
Organizer: Satoru Shibata (Ehime Univ.)
Chair: Satoru Shibata (Ehime Univ.), Tomonori Yamamoto (Ehime Univ.)
1B20-1 A Method on Parameter Estimation of Nonlinear Systems 13:15 13:35  
*Makoto  Horio (Tokushima Bunri Univ.), Jiro  Morimoto (Tokushima Bunri Univ.), Toshiaki  Tabuchi (Tokushima Bunri Univ.)
1B20-2 Feedback GMDH-type neural network algorithm using prediction error criterion for self-organization 13:35 13:55  
*Tadashi  Kondo (Tokushima Univ.)
1B20-3 Feedback GMDH-type neural network using prediction error criterion and its application to 3-dimensional medical image recognition 13:55 14:15  
*Tadashi  Kondo (Tokushima Univ.)
1B20-4 Forward-Propagation Rule Based on Ridge Regression for Inverse Kinematics Problem 14:15 14:35  
*Koji  Kinoshita (Ehime Univ.), Hiroshi  Okimoto (Ehime Univ.), Kenji  Murakami (Ehime Univ.)
1B20-5 Research on Instruction of Robots by Head Movement Using KANSEI Transfer Function 14:35 14:55  
*Tomonori  Yamamoto (Ehime Univ.), Satoru  Shibata (Ehime Univ.), Yasuhiro  Mise (Ehime Univ.), Mitsuru  Jindai (Okayama Pref. Univ.)
1B20-6 Development of Non-Contact Measurement System of Human Stepping 14:55 15:15  
*Koichi  Kurita (Kochi National College of Tech.)
1B21 OS: Inverse Problems in Measurements (2) 13:15 14:15 Room21
Organizer: Takaaki Nara (UEC)
Chair: Takaaki Nara (UEC), Satoshi Honda (Keio Univ.)
1B21-1 Diffuse optical tomography maximizing localized variation in optical properties 13:15 13:35  
*Shinpei  Okawa ( UEC), Yukio  Yamada ( UEC)
1B21-2 Direct source reconstruction of MEG inverse problem using cerebral cortex shapes 13:35 13:55  
*Masaru  Hashimoto (Tokyo Univ), Takaaki  Nara (UEC)
1B21-3 Title A coil for measuring the Fourier coefficients of the magnetic field and its application to dipole localization 13:55 14:15  
*Takaaki  Nara ( UEC), Shigeru  Ando ( Univ. of Tokyo)
Aug. 20 (Wed.) Session 1C
1C01 Sensors and Transducers 15:30 17:30 Room01
Chair: Shogo Tanaka (Yamaguci Univ.), Shigeki Tsuchitani (Wakayama Univ.)
1C01-1 Optimal Electromagnetic Coupling for High Speed Running Radar 15:30 15:50  
*Shogo  Tanaka (Yamaguchi Univ.)
1C01-2 Experimental Research on a Newly Developed Detonation Flame Arrester 15:50 16:10  
*Yoichi  Okawa (Tokyo Tech.), Seiichiro  Asano (Tokyo Tech.), Chongho  Youn (Tokyo Tech.), Syunsuke  Ikeda (Tokyo Tech.), Toshiharu  Kagawa (Tokyo Tech.)
1C01-3 Evaluation of Basic Operating Characteristics of Ion Conductive Polymer Actuator Using Ionic Liquid 16:10 16:30  
*Kunitomo  Kikuchi (Wakayama Univ.), Masafumi  Miwa (Univ. of Tokushima), Shigeki  Tsuchitani (Wakayama Univ.)
1C01-4 Effects of Environmental Humidity on Displacement Characteristics of Ionic Polymer Actuator Using Ionic Liquid 16:30 16:50  
*Takeshi  Yokota (Wakayama Univ.), Kunitomo  Kikuchi (Wakayama Univ.), Shigeki  Tsuchitani (Wakayama Univ.)
1C01-5 Electrical Capacitance Tomography with Physical Bound Constraints 16:50 17:10  
*Gerald  Steiner (Graz Univ. Technol.), Daniel  Watzenig (Graz Univ. Technol.)
1C01-6 Prototype Double-Pulse BOTDR for Measuring Distributed Strain with 20-cm Spatial Resolution 17:10 17:30  
*Yoshiyuki  Sakairi (Ibaraki Univ.), Satoshi  Matsuura (Yokogawa Elec. Co.), Shoji  Adachi (Yokogawa Elec. Co.), Yahei  Koyamada (Ibaraki Univ.)
1C02 Image Processing (3) 15:30 17:10 Room02
Chair: Shuichi Sasa (JAXA)
1C02-1 A Development of Inspection Techniques for Printed Circuit Board: From 2-D to 3-D 15:30 15:50  
*Shih-Chieh  Lin (Nat. Tsing Hua Univ.), Chia-Hsin  Su (Nat. Tsing Hua Univ.), Chih-Hsien  Chou (Nat. Tsing Hua Univ.), Hung-Chi  Chen (Nat. Tsing Hua Univ.)
1C02-2 Velocity Field Integration using Oculomotor System 15:50 16:10  
*Hideaki  Takahashi (Kumamoto Univ.), Teruo  Yamaguchi (Kumamoto Univ.), Hiroshi  Harada (Kumamoto Univ.)
1C02-3 Improved Gradient-Based Methods for Motion Estimation in Image Sequences 16:10 16:30  
*Toshiaki  Kondo (SIIT), Pramuk  Boonsieng (SIIT), Waree  Kongprawechnon (SIIT)
1C02-4 Effect of Color Pre-Processing on Color-Based Object Detection 16:30 16:50  
*Mohamed  Abdellatif (Ain Shams Univ.)
1C02-5 A Novel Scheme for Feature Extraction and Classification of Magnetic Resonance Brain Images Based on Slantlet Transform and Support Vector Machine 16:50 17:10  
Madhubanti  Maitra (Jadavpur Univ.), *Amitava  Chatterjee (Jadavpur Univ.), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
1C03 Signal Processing (3) 15:30 17:30 Room03
Chair: Kazuki Katagishi (Univ. of Tsukuba)
1C03-1 An Amplitude-to-Digital Converter 15:30 15:50  
Chaleampan  Wangwiwatthana (KMITL), *Anucha  Kaewpoonsuk (Naresuan Univ.), Vanchai  Riewruja (KMITL)
1C03-2 Temperature-Insensitive Current-Mode Square-Rooting Circuit Using OTAs 15:50 16:10  
*Danucha  Prasertsom (KMITL), Sumalee  Unhavanich(KMITNB), Worapong  Tangsrirat (KMITL)
1C03-3 Current-Mode Second-Order Notch Filter Using CDTA-Based Allpass Sections 16:10 16:30  
*Wason  Tanjaroen (Kasetsart Univ. Si Racha Campus), Worapong  Tangsrirat (KMITL)
1C03-4 CFOA-Based Single Resistance Controlled Quadrature Oscillator 16:30 16:50  
*Pratya  Mongkolwai (KMITL), Tattaya  Pukkalanun (KMITL), Teerasilapa  Dumawipa (King Mongkut Institute of Technology North Bnagkok), Worapong  Tangsrirat (King Mongkut In
1C03-5 Interpolation of Nonuniformly Decimated Signals via Sampled-Data H-Infinity Optimization 16:50 17:10  
Masaaki  Nagahara (Kyoto Univ.), *Masaki  Ogura (Kyoto Univ.), Yutaka  Yamamoto (Kyoto Univ.)
1C03-6 An ${\rm H}_\infty$ Echo Cancellation With Noise Suppressor 17:10 17:30  
*Tomonori  Katsumata (Iwate Univ.), Naohito  Hakoishi (Iwate Univ.), Kiyoshi  Nishiyama (Iwate Univ.), Katsuaki  Satou (Amenity Research Institute), Takuma  Suzuki (Amenity Research Institute)
1C04 Transportation Systems (2) 15:30 16:50 Room04
Chair: Xin Li (Tokyo Institute of Technology)
1C04-1 Efficient Dispatching Algorithm for Transfer Crane in Harbor Physical Distribution Considering Inland Carriage 15:30 15:50  
*Hisato  Hino (Univ. of Tokyo), Satoshi  Hoshino (Tokyo Institute of Technology), Tomoharu  Fujisawa (Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism), Shigehisa  Maruyama (Japan Association of Cargo-handling Machinery Systems), Jun  Ota (Univ. of Tokyo) 
1C04-2 A Risk-Cost Minimization Model for Catastrophe Averse Shipment of Hazardous Materials 15:50 16:10  
*Takeshi  Nagae (UEC)
1C04-3 Planning through Information Sharing Across a Supply Chain 16:10 16:30  
*Athitaporn  Buakaew (KMITL), Ruedee  Masuchun (KMITL)
1C04-4 Dynamic Characteristics of Vortex Levitation 16:30 16:50  
*Xin  Li (Tokyo Tech.), Kenji  Kawashima (Tokyo Tech), Toshiharu  Kagawa (Tokyo Tech.)
1C05 Intelligent Systems (3) 15:30 17:30 Room05
Chair: Satoru Takahashi (Kagawa Univ.)
1C05-1 GA-Based Optimization of DI diesel Engine Emission and Performance Using a Neural Network Model 15:30 15:50  
Ehsan  Samadani (KNT Univ. of Tech.), Mohammadhassan  Behroozi (Iran Univ. of Sci. and Tech.), *Amirhossein  Shamekhi (KNT Univ. of Tech.), Reza  Chini (KNT Univ. of Tech.)
1C05-2 Class Association Rules Mining with Time Series and Its Application to Traffic Load Prediction 15:50 16:10  
*Huiyu  Zhou (Waseda Univ.), Wei  Wei (Waseda Univ.), Manoj Kanta Mainali (Waseda Univ.), Kaoru  Shimada (Waseda Univ.), Shingo  Mabu (Waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa (Waseda Univ.)
1C05-3 Solving Multi-Objective Optimization Problems by RasID-GA 16:10 16:30  
*Marina G Ogata (Waseda Univ.), Dongkyu  Sohn (Waseda Univ.), Shingo  Mabu (Waseda Univ.), Kaoru  Shimada (Waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa (Waseda Univ.)
1C05-4 A Perturbation Based Chaotic Particle Swarm Optimization Using Multi-Type Swarms 16:30 16:50  
*Keiji  Tatsumi (Osaka Univ.), Hiroyuki  Yamamoto (Osaka Univ.), Tetsuzo  Tanino (Osaka Univ.)
1C05-5 Path Planning of Mobile Robot by Vision and Range 16:50 17:10  
*Shigetaka  Yagi (Kagawa Univ.), Daisuke  Nagahara (Kagawa Univ.), Satoru  Takahashi (Kagawa Univ.)
1C05-6 Intake Manifold Fault Diagnosis of a Spark Ignition Engine Using Residuals and Neural Network Classifier 17:10 17:30  
Reza  Chini (KNT Univ. of Tech.), Mohammadhassan  Behroozi (Iran Univ. of Sci. and Tech.), *Amirhossein  Shamekhi (KNT Univ. of Tech.), Ehsan  Samadani (KNT Univ. of Tech.)
1C06 Computational Intelligence (2) 15:30 17:30 Room06
Chair: Takehiko Ogawa (Takushoku Univ.)
1C06-1 Quick Response Data Mining Model Using Genetic Algorithm 15:30 15:50  
*Wenxiang  Dou (Waseda Univ.), Jinglu  Hu (Waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa (Waseda Univ.), Gengfeng  Wu (Shanghai Univ.)
1C06-2 Genetic Network Programming with Rule Chains 15:50 16:10  
*Fengming  Ye (Waseda Univ.), Shingo  Mabu (Waseda Univ.), Kaoru  Shimada (Waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa (Waseda Univ.)
1C06-3 Satellite Mission Scheduling Using Genetic Algorithm 16:10 16:30  
*Soon-mi  Han (Pusan National Univ.), Seung-woo  Beak (Pusan National Univ.), Kyuem-rae  Cho (Pusan National Univ.), Dae-woo  Lee (Pusan National Univ.), Hae-dong  Kim (Korea Aerospace Research Institute, Daejeon)
1C06-4 Evaluation of Varying Portfolio Construction of Stocks Using Genetic Network Programming with Control Nodes 16:30 16:50  
*Etsushi  Ohkawa (Waseda Univ.), Yan  Chen (Waseda Univ.), Shingo  Mabu (Waseda Univ.), Kaoru  Shimada (Waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa (Waseda Univ.)
1C06-5 Regularization for Complex-Valued Network Inversion 16:50 17:10  
*Seisho  Fukami (Takushoku Univ.), Takehiko  Ogawa (Takushoku Univ.), Hajime  Kanada (Takushoku Univ.)
1C06-6 Remaining Cycle Time Estimation in a Semiconductor Manufacturing Factory with a Fuzzy-Neural Approach 17:10 17:30  
Horng-Ren  Tsai (Lingtung Univ.), *Toly  Chen (Feng Chia Univ.)
1C07 Distributed & Network Systems 15:30 16:50 Room07
Chair: Takakuni Douseki (Ritsumeikan Univ.)
1C07-1 Complex Cooperative Robot Actions Based on Recursive Optimal Motion Composition 15:30 15:50  
*Masakazu  Suzuki (Tokai Univ.), Yusuke  Takada (Tokai Univ.)
1C07-2 Stability of Swarm Robot Based on Local Forces of Local Swarms 15:50 16:10  
*Hiroshi  Hashimoto (AIIT), Shinichi  Aso (Tokyo Univ. of Tech.), Sho  Yokota (Tokyo Univ. of Tech.), Akinori  Sasaki (Tokyo Univ. of Tech.), Yasuhiro  Ohyama (Tokyo Univ. of Tech.), Hiroyuki  Kobayashi (Osaka Inst. of Tech.)
1C07-3 Probabilistic Model of the Effective Per-Client Goodput Based on an IEEE 802.11g Access Point 16:10 16:30  
Roungsan  Chaisricharoen (Mae Fah Luang Univ.), Boonruk  Chipipop (KMUTT), *Kosin  Chamnongthai (KMUTT)
1C07-4 Batteryless Optical Wireless Audio Receiver Uses 1-Bit Sigma-Delta-Modulated Visible Light and Spherical Si Solar Cells 16:30 16:50  
*Syun  Sasaki (Ritsumeikan Univ.), Takakuni  Douseki (Ritsumeikan Univ.), Yasuyuki  Matauya (Aoyama Gakuin Univ.)
1C08 Medical and Welfare Systems 15:30 17:30 Room08
Chair: Kazuyuki Kobayashi (Hosei Univ.)
1C08-1 Computer-Aided Pre-Operative Planning System for Total Hip Replacement by Using 2D X-Ray Images 15:30 15:50  
Fuangrod  Todsaporn (KMITL), * Khawne Amnach (KMITL),  Wataru  Mitsuhashi(UEC)
1C08-2 Study on the Wheelchair User's Body Vibration and Wheelchair Driving Torque when Wheelchair is Ascending / Descending the Boundary Curb between Pavement and Roadway 15:50 16:10  
*Tsutomu  Hashizume (Assistive Technology Research and Design), Hiroshi  Kitagawa(Assistive Technology Research and Design), Ikuo  Yoneda (Univ. of Tokyo), Masatoshi  Takami(Kobe Gakuin Univ.), Shoichiro  Fujisawa(Univ. of Tokushima), Osamu  Sueda (Univ. of Tokushima), Minoru  Kamata(Univ. of Tokyo)
1C08-3 Wearable Leg Support System Based on Manual Control 16:10 16:30  
*Masato  Tanaka (Ibaraki Univ.), Yusuke  Yabuki (Hitachi Appliance, Inc.), Yousuke  Akiyama (Ibaraki Univ.), Ryou  Kondo (Ibaraki Univ.)
1C08-4 Research on Flashlights Intended to Aid the Visually Impaired when Walking at Night 16:30 16:50  
*Ichiro  Kitayama (Kinki Univ.), Kiyohiro  Omori (Hyogo Assistech), Yoshimi  Sugimoto (Hyogo Assistech)
1C08-5 A Color Compensation Vision System for Color-Blind People 16:50 17:10  
*Tomoyuki  Ohkubo (Hosei Univ.), Kazuyuki  Kobayashi (Hosei Univ.)
1C08-6 Dealing with Missing Values for Effective Prediction of NPC Recurrence 17:10 17:30  
*Orrawan  Kumdee (Mahidol Univ.), Panrasee  Ritthipravat (Mahidol Univ.), Thongchai  Bhongmakapat (Mahidol Univ.), Wichit  Cheewaruangroj (Mahidol Univ.)
1C09 Control Synthesis 15:30 16:50 Room09
Chair: Takao Fujii (Fukui Univ. of Technology)
1C09-1 Generalized Minimum Variance Control of MIMO System 15:30 15:50  
*Satoshi  Bessho (Tokyo Metropolitan Univ.), Yasuchika  Mori (Tokyo Metropolitan Univ.)
1C09-2 Synthesis of ILQ Control System for Disturbance Attenuation 15:50 16:10  
*Takao  Fujii (Fukui Univ. of Technology), Sadaaki  Kunimatsu (Kumamoto Univ.), Osamu  Kaneko (Osaka Univ.)
1C09-3 Generalized Minimum Variance Control in Continuous Time Domain with Double Controller 16:10 16:30  
*Jyun-ichi  Tajima (Tokyo Metropolitan Univ.), Yasuchika  Mori (Tokyo Metropolitan Univ.)
1C09-4 Two-Stage Compensator Design  --- A Factorization Approach --- 16:30 16:50  
*Kazuyoshi  Mori (Univ. of  Aizu)
1C10 Inverters and Converters 15:30 17:10 Room10
Chair: Ching-Tsai Pan (National Tsing Hua Univ.)
1C10-1 A High-Performance Strategy for SVPWM Voltage Source Inverter Using Variable Link Voltage 15:30 15:50  
Sang Kyoon  Kim (Pusan National Univ.), Guen Bo  Lee (Pusan National Univ.), *Jun Seong  Park (Pusan National Univ.), Young Ahn  Kwon (Pusan National Univ.)
1C10-2 Modeling of Circulating Currents for Grid-Connected Parallel Three-Phase Inverters 15:50 16:10  
Ching-Tsai  Pan (National Tsing Hua Univ.), Jui-Yang  Chang (National Tsing Hua Univ.), *Ching-Ming  Lai (National Tsing Hua Univ.), Yu-Ling  Juan (National Tsing Hua Univ.), Yi-Hung  Liao (Chin Min Inst. of Tech.)
1C10-3 A New Model Predictive Control Approach to DC-DC Converters Based on Combinatory Optimization 16:10 16:30  
*Abu Zaharin  Ahmad (Chiba Univ.), Kang-Zhi  Liu (Chiba Univ.)
1C10-4 Implementation of a PLL-Based High Frequency Resonant AC Power Supply 16:30 16:50  
Pao-Chuan  Lin (Institute Industrial Technology Research), Ying-Ying  Ku (National Tsing Hua Univ), *Ching-Ming  Lai (National Tsing Hua Univ), Yi-Hung  Liao (Chin Min Institute of Technology), Yi-Shuo  Huang (Institute Industrial Technology Research)
1C10-5 The Technique to Generate Firing Signal of Converter for Linear DC Output 16:50 17:10  
*Teerawat  Thepmanee (KMITL), Sawai  Pongswatd (KMITL), Prapart  Ukakimapurn (KMITL), Kitti  Tirasesth (KMITL)
1C11 Underwater Systems and Surface Vessels 15:30 17:10 Room11
Chair: Mazda Moattari (Islamic Azad Univ.), Hitoshi Katayama (Shizuoka Univ.)
1C11-1 A Neural Network Controller for Diving of a Variable Mass Autonomous Underwater Vehicle 15:30 15:50  
*Mazda  Moattari (Islamic Azad Univ.), Alireza  Khayatian (Univ. of Shiraz)
1C11-2 Sliding Mode Control for Autonomous Underwater Vehicle under Open Control Platform Environment 15:50 16:10  
*Tae Kyu  Ha (Pusan National Univ.), Eko Henfri  Binugroho (Pusan National Univ.), Young Bong  Seo (Pusan National Univ.), Jae Weon  Choi (Pusan National Univ.)
1C11-3 Distributed Single Target Tracking in Underwater Wireless Sensor Networks 16:10 16:30  
*Chang Ho  Yu (Pusan Nat'l Univ.), Knag Hoon  Lee (Pusan Nat'l Univ.), Jae Weon  Choi (Pusan Nat'l Univ.), Young Bong  Seo (Pusan Nat'l Univ.)
1C11-4 To A Based Sensor Localization in Underwater Wireless Sensor Networks 16:30 16:50  
*KangHoon  Lee (Pusan Nat'l Univ.), ChangHo  Yu (Pusan Nat'l Univ.), JaeWeon  Choi (Pusan Nat'l Univ.), YoungBong  Seo (Pusan Nat'l Univ.)
1C11-5 Sampled-Data Output Regulation for Ships 16:50 17:10  
*Hirotaka  Kaji (Yamaha Motor Co., Ltd.), Hitoshi  Katayama (Shizuoka Univ.)
1C12 Control Applications 15:30 17:10 Room12
Chair: Hiroaki Fukushima (UEC)
1C12-1 AFR Control for Motorcycle Engine Using Smith Predictor and H-inf Control 15:30 15:50  
*Tomoyasu  Konno (UEC), Hiroaki  Fukushima (UEC), Fumitoshi  Matsuno (UEC), Hiroki  Tanabe (Yamaha Motor Co.), Shigeho  Sakoda (Yamaha Motor Co.), Hidetoshi  Ishigami (Yamaha Motor Co.)
1C12-2 Compensation of Manual Reset to Offset Thermal Loads Change for Air-Conditioning System 15:50 16:10  
*Yuji  Yamakawa (Univ. of Tokyo), Takanori  Yamazaki (Oyama National College of Technology), Kazuyuki  Kamimura (Yamatake Co. Ltd.), Shigeru  Kurosu (Research Inst. Crotech)
1C12-3 Online Fault Detection and Diagnosis Algorithm Based on Probabilistic Model for Induction Machines 16:10 16:30  
*Hyun C Cho (Dong-A Univ.), Kwang S Kim (Dong-A Univ.), Chang H Song (Dong-A Univ.), Young J Lee (Dong-A Univ.), Kwon S Lee (Dong-A Univ.)
1C12-4 Nonlinear Discrete-Time Feedback Error Learning with PI Controller for AC Servo Motor 16:30 16:50  
*Noppanan  Suwanjatuporn (Sirindhorn International Institute of Technology), Mes  Napaamporn (Sirindhorn International Institute of Technology), Waree  Kongprawechnon (Sirindhorn International Institute of Technology), Sirisak  Wongsura (Univ. of Tokyo)
1C12-5 High Performance Algorithm Realization on FPGA for Stepper Motor Controller 16:50 17:10  
Tzungcheng  Chen (CJCU), *Yungchun  Su (CJCU)
1C13 OS: New Approaches to Adaptive and Learning Control - Theory and Applications- 2 15:30 17:30 Room13
Organizer: Ikuro Mizumoto (Kumamoto Univ.), Toru Yamamoto (Hiroshima Univ.)
Chair: Toru Yamamoto (Hiroshima Univ.), Shiro Masuda (Tokyo Metropolitan Univ.)
1C13-1 A  PID Gain Tuning Using Fictitious Reference Iterative Tuning Approach with Simultaneous Tuning for the Delay Parameter of the Reference Model 15:30 15:50  
*Shiro  Masuda (Tokyo Metropolitan Univ.), Yusuke  Yasuda (Tokyo Metropolitan Univ.)
1C13-2 Synchronization Control for Circadian Rhythm of Drosophila with Flatness-based Adaptive Control 15:50 16:10  
*Tetsuya  Kusumi (Keio Univ.), Hiromitsu  Ohmori (Keio Univ.)
1C13-3 Experimental Study on Operator Based Nonlinear Temperature Control of an Aluminum Plate Actuated by a Peltier Device 16:10 16:30  
*Mingcong  Deng (Okayama Univ.), Akira  Inoue (Okayama Univ.), Yuichiro  Tahara (Okayama Univ.)
1C13-4 A Unified Approach of Control Performance Evaluation and PID Controller Design in Industrial Process Systems 16:30 16:50  
*Toru  Yamamoto (Hiroshima Univ.), Kazuo  Kawada (Hiroshima Univ.), Hidekazu  Kugemoto (Sumitomo Chemical), Yoshinori  Kutsuwa (Sumitomo Chemical)
1C13-5 Realtime Estimation of the Degree of Market Efficiency using Variable Weighted Sample Entropy 16:50 17:10  
*Koichi  Sugisaki (Keio Univ.), Hiromitsu  Ohmori (Keio Univ.)
1C13-6 Output Feedback Control of Multirate Sampled Systems with an Adaptive Output Estimator 17:10 17:30  
*Ikuro  Mizumoto (Kumamoto Unive.), Satoshi  Ohdaira (Kumamoto Unive.), Nao  Watanabe (Kumamoto Unive.), Taisuke  Tomonaga (Kumamoto Unive.), Zenta  Iwai (Kumamoto Prefectual College of Tech.)
1C14 OS: Emergent Control Technologies for Human Living Environment 15:30 17:10 Room14
Organizer: Feng-Li Lian (National Taiwan Univ.), Hou-Tsan Lee (Takming Univ. of Sci. & Tech.)
Chair: Jong-Hann Jean (John’s Univ.), Feng-Li Lian (National Taiwan Univ.)
1C14-1 Multisensor-based Outdoor Tour Guide Robot NTU-I 15:30 15:50  
*Kuo-Hung  Chiang (NTU), Shih-Huan  Tseng (NTU), Yen-Hsun  Wu (NTU), Guan-Hao  Li (NTU), Chi-Pang  Lam (NTU), Li-Chen  Fu (NTU)
1C14-2 Indoor environment navigation algorithms for sonar-based mobile robots 15:50 16:10  
*Feng-Li  Lian (National Taiwan Univ.), Chih-Chung  Chou (National Taiwan Univ.)
1C14-3 Design of an Entertainment Robot with Multimodal Human-Robot Interactions 16:10 16:30  
*Jong-Hann  Jean (St. Johns Univ.)
1C14-4 Voice-Controlled CD Feed Forward Robot 16:30 16:50  
*Hou-Tsan  Lee (Takming Univ. of Sci. & Tech.), Ming-Chiuan  Shiu (Hsiuping Institute of Tech.)
1C14-5 Realization of Fuzzy Congestion Control on Linux Platform 16:50 17:10  
*Kuang-Yow  Lian (NTUT), Shu-Wei  Yang (CYCU), Yi-Chin  Hung (CYCU)
1C15 OS: Haptics (2) 15:30 17:10 Room15
Organizer: Makoto Shimojo (UEC), Hiroyuki Shinoda (Univ. of Tokyo)
Chair: Hiroyuki Shinoda (Univ. of Tokyo), Hiroyuki Kajimoto (UEC)
1C15-1 A Handle Interface to Present Pressure Sensation by Using Locally Cancelled Strains 15:30 15:50  
*Yuichiro  KOJIMA (UEC)
1C15-2 An Emotional Tactile Interface Completing with Extremely High Temporal Bandwidth 15:50 16:10  
*Yuki  Hashimoto (UEC), Hiroyuki  Kajimoto (UEC)
1C15-3 Hanger reflex: a reflex motion of a head by temporal pressure for wearable interface 16:10 16:30  
Rika  Matsue (UEC), Michi  Sato (UEC), Yuki  Hashimoto (UEC), *Hiroyuki  Kajimoto (UEC)
1C15-4 Flexible EMG Sensor Array for Haptic Interface 16:30 16:50  
*Yasutoshi  Makino ( Univ. of Tokyo), Shuhei  Ogawa ( Univ. of Tokyo), Hiroyuki  Shinoda ( Univ. of Tokyo)
1C15-5 New Design for a Dynamic Tactile Graphic System for Blind Computer Users 16:50 17:10  
*Shigenobu  Shimada (TIRI), Suguru  Yamamoto (UEC), Yusuke  Uchida (UEC), Masami  Shinohara (AIST), Yutaka  Shimizu (UEC), Makoto  Shimojo (UEC)
1C16 OS: The Technologies and Challenges on Field-data Management in Plants (2) 15:30 16:30 Room16
Organizer: Yoichi Takayanagi (Toshiba Co.), Masatoshi Takano (Toyota Motor Co.), Tsutomu Yamada (Hitachi, Ltd.), Yohsuke Inagaki (Yamatake Co.)
Chair: Tsutomu Yamada (Hitachi, Ltd), Yohsuke Inagaki (Yamatake Co.)
1C16-1 Analyzing Aspects of Cyber Security Standard for M&CS 15:30 15:50  
*Hiromichi  Endoh (Hitachi, Ltd.)
1C16-2 Trend in Security Evaluation and Accreditation 15:50 16:10  
*Tatsuaki  Takebe (Yokogawa Elec Corp)
1C16-3 Safety field network Tech. and its implementation 16:10 16:30  
*Hiroo  Kanamaru (Mitsubishi Electric Co.), Taro  Harima (Mitsubishi Electric Co.)
1C17 OS: Evolutionary and Distributed Systems Towards Real-world Applications 15:30 17:10 Room17
Organizer: Keiki Takadama (UEC)
Chair: Keiki Takadama (UEC), Katsunori Shimohara (Doshisha Univ.)
1C17-1 Deadlock avoidance method based on Leader-Follower relations among multiple robots in  large-scale structure assembly 15:30 15:50  
*Masayuki  Otani (UEC), Keiki  Takadama (UEC)
1C17-2 Link prediction of complex networks from temporal quantity variation assigned to elements 15:50 16:10  
*Tetsuya  Maeshiro (Univ. Tsukuba), Hitoshi  Hemmi (NTT CS Labs), Shin-ichi  Nakayama (Univ. Tsukuba), Katsunori  Shimohara (Doshisha Univ.)
1C17-3 Co-evolution of Sensing Morphology and Locomotion Control of Simulated Snakebot 16:10 16:30  
*Ivan  Tanev (Doshisha Univ.), Katsunori  Shimohara (Doshisha Univ.)
1C17-4 Evolutionary Adaptive Behavior in Noisy Multi-Agent System 16:30 16:50  
*Takamasa Iio (Doshisha Univ.), Ivan  Tanev (Doshisha Univ.), Katsunori  Shimohara (Doshisha Univ.)
1C17-5 On the Possibility of Priority-Based Road Traffic Control 16:50 17:10  
*Yoshiaki M Senda (Doshisha Univ.), Ivan  Tanev (Doshisha Univ.), Katsunori  Shimohara (Doshisha Univ.)
1C18 OS: Advanced Pattern Measurement 15:30 17:30 Room18
Organizer: Mitsuru Baba (Ibaraki Univ.), Hiroyuki Ukida (Univ. of Tokushima)
Chair: Mitsuru Baba (Ibaraki Univ.), Hiroyuki Ukida (Univ. of Tokushima)
1C18-1 Camera position and posture estimation from a still image using feature landmark database 15:30 15:50  
*Tomokazu Sato (Nara Institute of Science and Tech.), Yoshiyuki Nishiumi (Nara Institute of Science and Tech.), Mitsutaka Susuki (Nara Institute of Science and Tech.), Tomoka Nakagawa (Nara Institute of Science and Tech.), Naokazu  Yokoya (Nara Institute of Science and Tech.)
1C18-2 Touch Sensing by Image Analysis of Fingernail 15:50 16:10  
*Naoki  Sugita (Osaka Univ.), Daisuke  Iwai (Osaka Univ.), Kosuke  Sato (Osaka Univ.)
1C18-3 3D Shape and Specular Reflection Measurement Using Image Scanner 16:10 16:30  
*Hiroyuki  Ukida (Tokushima Univ.)
1C18-4 3-D shape measurement by inverse raytracing approach 16:30 16:50  
*Kozo  Ohtani (Hiroshima Institute of Tech.), Daisuke  Narita (Sigma Co.), Mitsuru  Baba (Ibaraki Univ.)
1C18-5 3D Shape Measurement Using Fixed Camera and Handheld Laser Scanner 16:50 17:10  
*Hirofumi  Nakai (Osaka Univ.), Daisuke  Iwai (Osaka Univ.), Kosuke  Sato (Osaka Univ.)
1C18-6 Automatic Music Scoring based on Wavelet Transform 17:10 17:30  
*Yoshiki  Kondo (Keio Univ), Toshiyuki  Tanaka (Keio Univ)
1C19 OS: Recent Progress in Mechanical Metrology (2) 15:30 16:50 Room19
Organizer: Toshiyuki Hayashi (AIST)
Chair: Toshiyuki Hayashi (NMIJ/AIST), Masaaki Ueki (NMIJ/AIST)
1C19-1 Estimation of the Effective Area of the Controlled-Clearance Pressure Balance for Pressures up to 500 MPa 15:30 15:50  
*Hiroaki  Kajikawa (NMIJ, AIST), Kazunori  Ide (NMIJ, AIST), Tokihiko  Kobata (NMIJ, AIST)
1C19-2 State Estimation of Automatic Pouring System with Load Cell in Casting Process 15:50 16:10  
*Yoshiyuki  Noda (Toyohashi Univ. of Tech.), Kazuhiko  Terashima (Toyohashi Univ. of Tech.)
1C19-3 Enabling One Step Loading Operation using Linkage-Weight System of 20 kN Force Standard Machine 16:10 16:30  
*Toshiyuki  Hayashi (AIST), Yoshihisa  Katase (AIST), Hiroshi  Maejima (AIST), Yukio  Yamaguchi (AIST), Kazunaga  Ueda (AIST)
1C19-4 Evaluation of positioning performance of a fine-coarse mechanism by AC servomotors 16:30 16:50  
*Yoshitaka  Morimoto (Kanazawa Institute of Tech.)
1C20 OS: Discrete Event Systems and Hybrid Systems 15:30 17:50 Room20
Organizer: Tadanao Zanma (Mie Univ.)
Chair: Tadanao Zanma (Mie Univ.), Eiji Konaka (Meijo Univ.)
1C20-1 An Implementability of Hybrid Specification with Discrete Event Controllers   -2D System oretic Approach in a Behavioral Framework - 15:30 15:50  
*Osamu  Kaneko (Osaka Univ.), Satpshi  Yamamoto (Osaka Univ.)
1C20-2 Explicit Modeling of Mode Transition Constraints for Model Predictive Control 15:50 16:10  
*Koichi  Kobayashi (Japan Advanced Inst. of Sci. and Tech.), Kunihiko  Hiraishi (Japan Advanced Inst. of Sci. and Tech.)
1C20-3 Nonlinear System Identification by Fuzzy Piecewise Affine Models 16:10 16:30  
*Haider Abbas F. Mohamed (Univ. of Malaya), Masood  Askari (Univ. of Malaya), Mahmoud  Moghavvemi (Univ. of Malaya), Soo Siang  Yang (Univ. of Malaya)
1C20-4 Optimization-based systematic data drop in rate-limited networked control system 16:30 16:50  
*Eiji  Konaka (Meijo Univ.)
1C20-5 Lagrangian Relaxation Approach for Solving Optimal Firing Sequence Problems by Decomposition of Timed Petri Nets 16:50 17:10  
Tatsushi  Nishi (Osaka Univ.), *Kenichi  Shimatani (Osaka Univ.), Masahiro  Inuiguchi (Osaka Univ.)
1C20-6 Learning Control of Underactuated Robots by Using Discrete Event Model 17:10 17:30  
*Toshiaki  Sakurai (Yokohama National Univ.), Yasutaka  Fujimoto (Yokohama National Univ.)
1C20-7 Modeling and Analysis of Peg-in-hole Task Based on Mode Segmentation 17:20 17:50  
*Hiroyuki  Okuda (Nagoya Univ.), Hidenori  Takeuchi (Nagoya Univ.), Shinkichi  Inagaki (Nagoya Univ.), Tatsuya  Suzuki (Nagoya Univ.)
1C21 OS: Recent Progress in Temperature Measurement 15:30 17:50 Room21
Organizer: Tadashi Ito (Gunma Univ.)
Chair: Tadashi Ito (Gunma Univ.), Januarius Widiatmo (National Metrology Institute of Japan)
1C21-1 Study on the Realization of Tin Point 15:30 15:50  
*Januarius  Widiatmo (NMIJ, AIST), Kazuaki  Yamazawa (NMIJ, AIST), Kouichi  Sato (NMIJ, AIST), Jun  Tamba (NMIJ, AIST), Masaru  Arai (NMIJ, AIST)
1C21-2 Construction of a Cr3C2-C peritectic point cell for thermocouple calibration 15:50 16:10  
*Hideki  Ogura (AIST), Thierry  Deuze (LNE), Ronan  Morice (LNE), Pascal  Ridoux (LNE), Jean-Remy  Filtz (LNE)
1C21-3 Multiple phase transitions in Al-In monotectic alloy 16:10 16:30  
*David  Lowe (NPL)
1C21-4 Development of InGaAs Radiation rmometers 16:30 16:50  
*Fumihiro  Sakuma (AIST), Laina  Ma (ex AIST)
1C21-5 Temperature measurement using fluorescence image 16:50 17:10  
*Toru  Katsumata (Toyo Univ.), Hiroaki  Aizawa (Toyo Univ.), Shuji  Komuro (Toyo Univ.)
1C21-6 Two-dimensional evaluation of soil property based on thermal imaging 17:10 17:30  
*Chieko  Nakayama (Toyo Univ.), Toru  Katsumata (Toyo Univ.), Hiroaki  Aizawa (Toyo Univ.), Syuji  Komuro (Toyo Univ.), Hideki  Arima (Toyo Univ.)
1C21-7 Comparison of Surface temperature Readings between an Embedded rmocouple in a Silicon Wafer and a Hybrid-type Temperature Sensor 17:20 17:50  
*Atsushi  Gogami (Toyo Unv.), Tohru  Iuchi (Toyo Unv.)
1CIS OS: NEDO Rescue Robot System Project 15:30 16:30 Building B
Organizer: Fumitoshi Matsuno (UEC)
Chair: Fumitoshi Matsuno (UEC)
IS-1 Touch-pen interface with local environment map for mobile robot navigation 15:30 16:30  
*Noritaka  Sato (UEC), HIsashi  Mizumoto (UEC), Naoji  Shiroma (Ibaraki Univ.), Masahiko  Inami (Keio Univ.), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
IS-2 Formation Control of Multiple Rescue Robots with Collision Avoidance 15:30 16:30  
*Shinsuke  OH-HARA ( UEC), Fumitoshi  MATSUNO ( UEC)
IS-3 Development of grouped rescue robot platforms for information collection in damaged buildings 15:30 16:30  
*Tetsushi  Kamegawa (Okayama Univ.), Kenta  Saikai (Okayama Univ.), Shinjirou  Suzuki (Okayama Univ.), Akio  Gofuku (Okayama Univ.), Seiji  Oomura (TOPY INDUSTRIES), Tsuyoshi  Horikiri (TOPY INDUSTRIES), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
IS-4 Auto configuration and management mechanism for the robotics self extensible WiFi network 15:30 16:30  
*Keiichi  Shima (Nara Institute of Science and Tech.), Yojiro  Uo (Internet Initiative Japan), Sho  Fujita ( Univ. of Tokyo)
IS-5 Temporal GIS for Information Collection System using Robot Tech. in a Damaged Building 15:30 16:30  
*Michinori  Hatayama (Kyoto Univ.), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
Aug. 21 (Thu.) Session 2A
2A01 Remote Sensing (1) 9:00 10:40 Room01
Chair: Mitsuhiro Tomosada (The Institute of Statistical Mathematics)
2A01-1 Enhancement of the Sensing Distance of an Embedded Surveillance System with Video Streaming Recording Triggered by an Infrared Sensor Circuit 9:00 9:20  
*Ying-Wen  Bai (Fu Jen Catholic Univ.)
2A01-2 Optical and Radio Probing of Lightning-Associated Phenomena in the Atmosphere and Ionosphere 9:20 9:40  
*Tomokazu  Asano (UEC), Yu  Matsudo (UEC), Tomoyuki  Suzuki (Air Force Defense), Yasuhide  Hobara (Sheffield Univ.), Masashi  Hayakawa (UEC)
2A01-3 Subionospheric VLF/LF Probing of Ionospheric Perturbations Associated with Earthquakes (Earthquake Prediction) 9:40 10:00  
*Masashi  Hayakawa (UEC)
2A01-4 Generation and Adaptation of Transferable Roadway Model in Naturally Complex Scene 10:00 10:20  
*Kohji  Kamejima (Osaka Institute of Technology)
2A01-5 Ionospheric Monitoring by ELF Signals Received at Moshiri Station in Japan 10:20 10:40  
*Masaki  Yano (UEC), Kozo  Yamashita (UEC), Yuichi  Ida (UEC), Masashi  Hayakawa (UEC), Alexander Pavlovich Nickolaenko (Usikov Institute for Radio-Physics and Electronics Kharkov,)
2A02 Networked Sensor System 9:00 11:00 Room02
Chair: Shigeru Takayama (Ritsumeikan Univ.)
2A02-1 Bridge Diagnosis System by Using Wireless Sensor Network and Independent Component Analysis 9:00 9:20  
*Jia  Cheng (Waseda Univ.), Miduki  Nakayama (Waseda Univ.), Ping-an  Ruan (Waseda Univ.), Jong-In  Cheon (Waseda Univ.), Ming-Yuan Hsieh (Waseda Univ.), Harutoshi  Ogai (Waseda Univ.), Hiroshi  Inujima (Waseda Univ.), Noriyoshi  Yamauchi (Waseda Univ.)
2A02-2 Integration of Sensor Networks with Information Systems Using the Messaging Network Architecture 9:20 9:40  
*Hideyuki  Fukuhara (Net One Systems Co.Ltd.), Kensaku  Kawauchi (Univ. of Aizu), Isamu  Koseda (Net One Systems Co.Ltd.), Ryutaro  Fujita (Net One Systems Co.Ltd.), Yuichi  Takahashi (Univ. of Aizu), Masahiro  Kinugawa (Eyes Japan Co., Ltd.), Toshiaki  Miyazaki (Univ. of Aizu), Senro  Saito (Univ. of Aizu), Atushi  Kara (Nara National College of Tech.), Takafumi  Hayashi (Univ. of Aizu)
2A02-3 Evaporative Estimation Using Data Fusion 9:40 10:00  
*Vittaya  Tipsuwanporn (KMITL)
2A02-4 IEEE 802.11 Timing Synchronization Based Wireless Sensor System for Vibration Measurement 10:00 10:20  
*Yutaka  Uchimura (Shibaura Inst. of Tech.), Tadashi  Nasu (Kajima Co.), Motoichi  Takahashi (Kajima Co.)
2A02-5 Monitoring System for Landslide Disaster by Wireless Sensing Node Network 10:20 10:40  
*Riki  Ohbayashi (Ritsumeikan Univ.BKC), Yasutaka  Nakajima (Ritsumeikan Univ.BKC), Hideto  Nishikado (Ritsumeikan Univ.BKC), Shigeru  Takayama (Ritsumeikan Univ.BKC)
2A03 Sensing Systems in Robotics 9:00 10:40 Room03
Chair: Aiguo Ming (UEC), Hiroaki Nakanishi (Kyoto Univ.)
2A03-1 Sensitivity Analysis and Influence Discussion of Estimation Errors in Rotation Parameters in Localization of Rovers on Small Planetary Bodies with Single Source of Radio Waves 9:00 9:20  
Sayaka  Kanata (Kyoto Univ.), *Hiroaki  Nakanishi (Kyoto Univ.), Tetsuo  Sawaragi (Kyoto Univ.), Tetsuo  Yoshimitsu (JAXA), Ichiro  Nakatani (Aichi Univ. of Tech.)
2A03-2 Improvement of Performance of Localization ID Tag Using Multi-Antenna RFID System 9:20 9:40  
*Songmin  Jia (UEC), Jinbuo  Sheng (UEC),  Kunikatsu Takase (UEC)
2A03-3 Application of Stereoscopic Video Based on Mobile Robot 9:40 10:00  
*Chompoonuch  Jinjakam (KMITL), Nuttapong  Jinjakam (KMITL), Ruttikorn  Varakulsiripunth (KMITL)
2A03-4 Analisis of Human Walking by 3-D Acceleration Sensor and Its Application 10:00 10:20  
*Koji  Umemura (Hosei Univ.), Koki  Tachikawa (Hosei Univ.), Yosuke  Kurihara (Hosei Univ.), Kajiro  Watanabe (Hosei Univ.)
2A03-5 Relative Localization of a Hopping Rover on an Asteroid Surface Using Optical Flow 10:20 10:40  
*Edmond Wai Yan So (Graduate Univ. for Advanced Studies), Tetsuo  Yoshimitsu (JAXA ISAS), Takashi  Kubota (JAXA ISAS)
2A04 Mechanical Systems 9:00 10:40 Room04
Chair: Shigeru Aoki (Tokyo Metrop Coll of Industrial Tech)
2A04-1 Passive Control for Seismic Response of House with Oil Damper 9:00 9:20  
Shigeru  Aoki (Tokyo Metropolitan College of Industrial Technology), Kouichi  Iwanami (Tokyo Metropolitan College of Technology), *Kento  Sakakibara (Tokyo Metropolitan College of Industrial Technology)
2A04-2 Liquid Handling Control for Service Robot by Hybrid Shape Approach 9:20 9:40  
*Yuta  Komoguchi (Gifu Univ.), Motofumi  Kunieda (Gifu Univ.), Ken'ichi  Yano (Gifu Univ.)
2A04-3 Dynamic Modeling and Optimization of a Decoupled XY Flexure Parallel Micro-Manipulator 9:40 10:00  
Qingsong  Xu (Univ. of Macau), *Yangmin  Li (Univ. of Macau)
2A04-4 Micromanipulation System Based on Local Vibration 10:00 10:20  
*Akira  Masuda (Kyushu Inst. of Technol.), Takeshi  Yamakawa (Kyushu Inst. of Technol.), Lev  Zimin (Kyushu Inst. of Technol.)
2A04-5 Electronically Controlled Throttle Synchronized with Intake Valves 10:20 10:40  
*Yuta  Ikeda (UEC), Seiichi  Shin (UEC)
2A05 Man-Machine Systems (1) 9:00 10:00 Room05
Chair: Masayoshi Wada (Saitama Institute of Technology), Yoshihiro Miyake (Tokyo Institute of Technology)
2A05-1 Development of Human-Robot Interfacing Method for Assistive Wearable Robot of the Human Upper Extremities 9:00 9:20  
*HeeDon  Lee (Hanyang Univ.), SeungNam  Yu (Hanyang Univ.), SeungHoon  Lee (Hanyang Univ.), JungSoo  Han (Hansung Univ.), ChangSoo  Han (Hanyang Univ.)
2A05-2 Formalization and Automated Detection of Human Errors 9:20 9:40  
*Dennis  Gamrad (Univ. of Duisburg-Essen), Hendrik  Oberheid (German Aerospace Center), Dirk  Soeffker (Univ. of Duisburg-Essen)
2A05-3 Development of a 4WD Omnidirectional Wheelchair 9:40 10:00  
*Masayoshi  Wada (Saitama Inst. of Tech)
2A06 Systems Theory and Engineering (1) 9:00 10:40 Room06
Chair: Wathanyoo Khaisongkram (Tokyo Univ. of Agriculture & Technology)
2A06-1 Control System Design Method Based on Multiple-Precision Arithmetic with Guaranteed Accuracy 9:00 9:20  
*Kentaro  Yano (Kyushu Inst. of Tech.), Masanobu  Koga (Kyushu Inst. of Tech.), Eisuke  Yamamura (Kyushu Inst. of Tech.)
2A06-2 Designing Method for Large Queueing System by Walking-Distance Introduced Queueing Theory 9:20 9:40  
*Daichi  Yanagisawa (Univ. of Tokyo and JSPS Research Fellow), Akiyasu  Tomoeda (Univ. of Tokyo), Ayako  Kimura (Univ. of Tokyo), Katsuhiro  Nishinari (Univ. of Tokyo and PRESTO)
2A06-3 Discrete PIDx(n-2)  Stage PD Cascade Controller for SISO Systems 9:40 10:00  
Pittaya  Pannil (KMITL), *Suksiri  Kanchanasomranvong (KMITL), Prapart  Ukakimaparn (KMITL), Thanit  Trisuwannawat (KMITL), Kitti  Tirasesth (KMITL)
2A06-4 Discovering Fuzzy Classification Rules Using Genetic Network Programming 10:00 10:20  
*Karla  Taboada (Waseda Univ.), Eloy  Gonzales (Waseda Univ.), Kaoru  Shimada (Waseda Univ.), Shingo  Mabu (Waseda Univ.), Kotaro  Hirasawa(Waseda Univ.)
2A06-5 Passive Dynamic Walking with Flat Feet and Ankle Push-off 10:20 10:40  
Yan  Huang (Peking Univ.), *Qining  Wang (Peking Univ.), Long  Wang (Peking Univ.), Guangming  Xie (Peking Univ.), Wei  Chen (Peking Univ.)
2A07 Mobile Systems - Control 9:00 10:00 Room07
Chair: Yoshinori Kuno (Hosei Univ.)
2A07-1 Trajectory Generation of an Unmanned Forklift for Autonomous Operation in Material Handling System 9:00 9:20  
*Tua Agustinus  Tamba (Pusan National Univ.), Quyen T. T.  Bui (Pusan National Univ.), Keum-Shik  Hong (Pusan National Univ.)
2A07-2 Traversability Analysis for Navigation of Unmanned Robots 9:20 9:40  
Gang-Gyoo  Jin (Korea Maritime Univ.), *Yun-Hyung  Lee (Korea Port Training Inst.), Hyung-Sik  Lee (Defense Agency for Tech and Quality), Myung-Ok  So (Korea Maritime Univ.)
2A07-3 Hierarchical and Distributed Autonomous Navigation for Lunar Rover 9:40 10:00  
Jiajun  Gu (Research Institute of Robotics, SJTU), *Qixin  Cao (Research Institute of Robotics, SJTU), Yi  Huang (Research Institute of Robotics, SJTU)
2A08 Human Interfaces - Human Detection 9:00 9:40 Room08
Chair: Kosuke Sekiyama (Nagoya Univ.), Hideki Hashimoto (The Univ. of Tokyo)
2A08-1 Localization of Human Hand by Using Inertial Sensors 9:00 9:20  
*Kauki  Yokoi (Univ. of Tokyo), Mihoko  Niitsuma (Univ. of Tokyo), Hideki  Hashimoto (Univ. of Tokyo)
2A08-2 Measurement of Vital Signs of a Person on Concrete Flooring 9:20 9:40  
*Kosuke  Masuyama (Hosei Univ.), Kajiro  Watanabe (Hosei Univ.), Yosuke  Kurihara (Hosei Univ.)
2A09 Optimal Control and Particle Swarm Optimization 9:00 10:00 Room09
Chair: Gou Nakura (Osaka Univ.), Amitava Chatterjee (Jadavpur Univ.)
2A09-1 Discrete Optimal H2 Controller for Inverted Pendulum System 9:00 9:20  
Pittaya  Pannil (KMITL), *Nattakan  Srisiri (KMITL), Prapart  Ukakimaparn (KMITL), Thanit  Trisuwannawat (KMITL), Kitti  Tirasesth (KMITL)
2A09-2 Stochastic Optimal Tracking with Preview for Linear Continuous-Time Markovian Jump Systems 9:20 9:40  
*Gou  Nakura (Osaka Univ.)
2A09-3 A Lyapunov Theory and Stochastic Optimization Based Stable Adaptive Fuzzy Control Methodology 9:40 10:00  
Kaushik  DasSharma (Future Institute of Engineering and Management), *Amitava  Chatterjee (Jadavpur Univ.), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
2A10 Fuzzy Systems 9:00 10:20 Room10
Chair: Jyh-Ching Juang (National Cheng Kung Univ.)
2A10-1 Improving Nonlinear T-S Fuzzy Controller Design Using Sum of Squares Technique 9:00 9:20  
*Shun Hong  Chen (National Cheng Kung Univ.), Jyh-Ching  Juang (National Cheng Kung Univ.)
2A10-2 Delay Dependent Passive Fuzzy Control Design for Synchronous Generator with Multiplicative Noise 9:20 9:40  
*Cheung-Chieh  Ku (National Taiwan Ocean Univ.), Pei-Hwa  Huang (National Taiwan Ocean Univ.), Wen-Jer  Chang (National Taiwan Ocean Univ.), Wei  Chang (National Taiwan Ocean Univ.)
2A10-3 GA-Based Fuzzy Control for Nonlinear Systems 9:40 10:00  
P.C.  Chen (National Central Univ.), C. W.  Chen (Shu Te Univ.), *C.Y.  Chen (Yung Ta Univ.), W.L.  Chiang (National Central Univ.)
2A10-4 Fuzzy Controller Design for Singular Affine T-S Fuzzy Models 10:00 10:20  
Wen-Jer  Chang (National Taiwan Ocean Univ.), Jian-Hon  Sie (National Taiwan Ocean Univ.), *Cheung-Chieh  Ku (National Taiwan Ocean Univ.)
2A11 System Identification 9:00 10:20 Room11
Chair: Henry Leung (Univ. of Calgary), Kenji Sugimoto (Nara Institute of Science and Technology)
2A11-1 Semiblind System Identification with  Symbolic Chaotic Sequences 9:00 9:20  
*Ajeesh P Kurian (Univ. of Calgary), Henry  Leung (Univ. of Calgary)
2A11-2 Heat Capacity Identification via Mahalanobis Taguchi System 9:20 9:40  
Arata  Suzuki (Zojirushi Co.), *Kenji  Sugimoto (NAIST)
2A11-3 Nonlinear Dynamics Estimation of CAM Plants Using Slow Manifolds 9:40 10:00  
*Yusuke  Totoki (Oita Univ.), Haruo  Suemitsu (Oita Univ.), Takami  Matsuo (Oita Univ.)
2A11-4 Nonmodel-Based Estimation of Friction Forces with Acceleration Estimator 10:00 10:20  
*Kouichi  Mitsunaga (Oita Inst. of Tech.), Takami  Matsuo (Oita Univ.)
2A12 Control for Mechanical Systems (1) 9:00 11:00 Room12
Chair: Taworn Benjanarasuth (KMITL)
2A12-1 Hybrid Controller for Rotational Inverted Pendulum Systems 9:00 9:20  
*Taworn  Benjanarasuth (KMITL), Songmoung  Nundrakwang (KMITL)
2A12-2 Stabilization for the Nonlinear Beam Equation 9:20 9:40  
*Daewook  Kim (Pusan National Univ.), Keum-Shik  Hong (Pusan National Univ.), Il Hyo  Jung (Pusan National Univ.)
2A12-3 Simplified Design of I-P Controller for Speed Control of Two-Inertia System 9:40 10:00  
*Sataporn  Suathed (Pathumthani Univ.), Songmoung  Nundrakwan (KMITL), Taworn  Benjanarasuth (KMITL), Jongkol  Ngamwiwit (KMITL), Noriyuki  Komine (Tokai Univ.)
2A12-4 A Study on Impedance Control Using Passive Elements for Human-Assist System 10:00 10:20  
*Soichi  Nakamura (Mie Univ.), Ryojun  Ikeura (Mie Univ.), Takahiro  Wasaka (Mie Univ.), Kazuki  Mizutani (Mie Univ.), Hideki  Sawai (Mie Univ.), Hitoshi  Hirata (Nagoya Univ.)
2A12-5 A Study on Stabilization Errors of Vehicle-mounted System Using 2-Axes Gyro Sensor 10:20 10:40  
Joonghyun  Kim (KAIST), Dong-Jae  Lee (KAIST), *Youngjin  Park (KAIST), Youn-sik  Park (KAIST)
2A12-6 l-infinity Preview Control for Biped Walking Pattern Generation 10:40 11:00  
Sadaaki  Kunimatsu (Kumamoto Univ.), *Takahiro  Fukuda (Kumamoto Univ.), Kazuhide  Nakasaki (MLIT), Mitsuaki  Ishitobi (Kumamoto Univ.)
2A13 OS: Sensing, Control and Safety Systems for Smart Vehicle Automation 9:00 11:00 Room13
Organizer: Masafumi Hashimoto (Doshisha Univ.), Mamoru Minami (Univ. of Fukui)
Chair: Masafumi Hashimoto (Doshisha Univ.), Mamoru Minami (Univ. of Fukui)
2A13-1 Obstacle Map Generation Using Virtual Disparity Image for Non-Flat Road 9:00 9:20  
*Naoki  Suganuma (Kanazawa Univ.), Masanori  Shimoyama (Kanazawa Univ.), Naofumi  Fujiwara (Kanazawa Univ.)
2A13-2 Appearance Based Object Pose Estimation Using Regression Models 9:20 9:40  
*Mamoru  Saito (Osaka Muni. Tech. Res.), Katsuhisa  Kitaguchi (Osaka Muni. Tech. Res.)
2A13-3 Cognitive Resource Allocation Optimization for Real-time Multiple Object Recognition 9:40 10:00  
*Ryohei  Ozawa (Univercity of Fukui), Mamoru  Minami (Univercity of Fukui)
2A13-4 A 3D Display with Variable Depth Moire Pattern 10:00 10:20  
*Keita  Nagasaki (Musashi Institute of Tec.), Yue  Bao (Musashi Institute of Tec.)
2A13-5 Voting Based Fault Isolation of In-Vehicle Multi-Sensors 10:20 10:40  
Masafumi  Hashimoto (Doshisha Univ.), *Ryohei  Kitade (Doshisha Univ.), Fumihiro  Itaba (Doshisha Univ.), Kazuhiko  Takahashi (Doshisha Univ.)
2A13-6 Research on Rescue Robots with Force Sensors on the Fingertips for Rubble Withdrawal Works 10:40 11:00  
*Keita  Miyasaka (Nihon Univ.), Masatoshi  Hatano (Nihon Univ.)
2A14 OS: Non-destructive Evaluation (1) 9:00 10:40 Room14
Organizer: Kenbu Teramoto (Saga Univ.)
Chair: Kenbu Teramoto (Saga Univ.), Shinji Ohyama (Tokyo Institute of Tech.)
2A14-1 Measuring the Diameter of Reinforcing Bars in Concrete Nondestructively Using Electromagnetic Wave Radar 9:00 9:20  
*Halima  Begum (Yamaguchi Univ.), Masayuki  Okamoto (Yamaguchi Univ.), Shogo  Tanaka (Yamaguchi Univ.)
2A14-2 A Fundamental Research on Crack Detection of Base Piles of Bridge Piers Using an Acceleration Pickup 9:20 9:40  
Hiroshi  Fujimoto (Tokuyama College of Tech.), *Masayuki  Okamoto (Yamaguchi Univ.), Shogo  Tanaka (Yamaguchi Univ.)
2A14-3 Structure Analysis of Textile Fabric Based on Automatic Extraction of Yarn Positional Information from Three-dimensional CT Image 9:40 10:00  
*Toshihiro  Shinohara (Kinki Univ.)
2A14-4 Advanced Visualization of Inner Concrete Structure using Micro-wave Subsurface Radar 10:00 10:20  
Jun-ya  Takayama (Tokyo Tech.), *Tadahisa  Miyagawa (Tokyo Tech.), Shinji  Ohyama (Tokyo Tech.)
2A14-5 Measurement Methods and 3D Reconstruction Algorithms of X ray CT Inspection 10:20 10:40  
*Mitsukuni  Tanemura (Keio Univ.), Toshiyuki  Tanaka (Keio Univ.), Kazuo  Kikuchi (Comscan Tecno)
2A15 OS: Computational Intelligence in Neural Networks (1) 9:00 10:40 Room15
Organizer: Yasuaki Kuroe (Kyoto Institute of Tech.), Hiroaki Nakanishi (Kyoto Univ.)
Chair: Yasuaki Kuroe (Kyoto Institute of Tech.), Toshiharu Hatanaka (Osaka Univ.)
2A15-1 F-MRI analysis of the human brain activities during manual control of a nonholonomic system 9:00 9:20  
*Shinpei Kato (Tohoku Univ.), Takakuni Goto (Tohoku Univ.), Noriyasu Homma (Tohoku Univ.), Makoto Yoshizawa (Tohoku Univ.), Yukihito Yomogida (Tohoku Univ.), Yuko Sassa (Tohoku Univ.), Motoaki Sugiura (Tohoku Univ.), Jorge Riera (Tohoku Univ.), Ryuta Kawashima (Tohoku Univ.)
2A15-2 Parameter Optimization of Model Predictive Control Using PSO 9:20 9:40  
*Ryohei  Suzuki (Keio Univ.), Fukiko  Kawai (Fuji Electric Advanced Tech.), Chikashi  Nakazawa (Fuji Electric Advanced Tech.), Tetsuro  Matsui (Fuji Electric Advanced Tech.), Eitaro  Aiyoshi (Keio Univ.)
2A15-3 Estimation System of Human Behaviors Using a Fuzzy Neural Network Based Object Selection 9:40 10:00  
*Kiyotaka  Izumi (Saga Univ.), Kohei  Kamohara (Saga Univ.), Keigo  Watanabe (Saga Univ.)
2A15-4 On-line Configuration-optimizing Control of Redundant Manipulator Based on AMSIP 10:00 10:20  
*Yusaku  Nakamura (Fukui Univ.), Tongxiao  Zhang (Fukui Univ.), Mamoru  Minami (Fukui Univ.)
2A15-5 Perception for partner robot using spiking neural network in dynamic environment 10:20 10:40  
*Hiroyuki  Masuta (Tokyo Metropolitan Univ.), Naoyuki  Kubota (Tokyo Metropolitan Univ.)
2A16 OS: Artificial Life Body System 9:00 10:20 Room16
Organizer: Masanori Sugisaka (Waseda Univ.)
Chair: Fengzhi Dai (Mastsue College of Tech.), Ju-Jang Lee (KAIST)
2A16-1 Study on the Effect of Stiffness Modification at Pneumatic Muscle actuated Manipulator 9:00 9:20  
*Tae-Yong  Choi (KAIST), Jeong-Jung  Kim (KAIST), Ju-Jang  Lee (KAIST)
2A16-2 A control method of ankle foot orthosis(AFO) with artificial muscle 9:20 9:40  
*Masanori  Sugisaka (Nippon Bunri Univ., ALife Robotics Co., Ltd.), Jiwu  Wang (ALife Robotics Co., Ltd.), Hiroshi  Tsumura (Oita Univ.), Masashi  Kataoka (Oita Univ.)
2A16-3 Image Segmentation by Resonance Algorithm 9:40 10:00  
*Fengzhi  Dai (Matsue College of Tech.), Yutaka  Fujihara (Matsue College of Tech.), Masanori  Sugisaka (Waseda Univ.)
2A16-4 Fundamental Research on Polymer Material as Artificial Muscle 10:00 10:20  
Yutaka Fujihara  Fujihara (Matsue College of Tech.), *Takayuki  Hanamoto (Matsue College of Tech.), Fengzhi  Dai (Matsue College of Tech.)
2A17 OS: New Trends in Reinforcement Learning 9:00 11:00 Room17
Organizer: Keiki Takadama (UEC)
Chair: Keiki Takadama (UEC), Kazuteru Miyazaki (National Institution for Academic Degrees and Univ. Evaluation)
2A17-1 Natural Gradient Actor-Critic Algorithms using Random Rectangular Coarse Coding 9:00 9:20  
*Hajime  Kimura (Kyushu Unv.)
2A17-2 About Q-values of Monte Carlo method 9:20 9:40  
*Wataru  Uemura (Ryukoku Univ.)
2A17-3 Extension of Improved Penalty Avoiding Rational Policy Making Algorithm to Tile Coding Environment for Keepaway Tasks 9:40 10:00  
*Takuji  Watanabe (Meiji Univ.), Kazuteru  Miyazaki (NIAD-UE), Hiroaki  Kobayashi (Meiji Univ.)
2A17-4 Swarm Reinforcement Learning Algorithms Based on Sarsa Method 10:00 10:20  
*Hitoshi  Iima (Kyoto Institute of Tech.), Yasuaki  Kuroe (Kyoto Institute of Tech.)
2A17-5 How to recommend preferable solutions of a user in interactive reinforcement learning ? 10:20 10:40  
*Tomohiro  Yamaguchi (Nara National College of Tech.), Takuma  Nishimura (Nara National College of Tech.)
2A17-6 Service Flow Simulation Using Reinforcement Learning Models and Scene Transition Nets 10:40 11:00  
*Takeshi  Tateyama (Tokyo Metropolitan Univ.), Seiichi  Kawata (Advanced Institute of Industrial Tech.), Yoshiki  Shimomura (Tokyo Metropolitan Univ.)
2A18 OS: Safety, Security, and Rescue Robot Systems (3) 8:40 11:00 Room18
Organizer: Fumitoshi Matsuno (UEC)
Chair: Fumitoshi Matsuno (UEC), Toshi Takamori (International Rescue System Institute)
2A18-1 Development of a Door Opening System on Rescue Robot for Search "UMRS-2007" 8:40 9:00  
*Shigeru Kobayashi (Kobe City College of Tech.), Yasuhiro Kobayashi (Bl Autotec, Ltd.), Yoshihiro Yamamoto (Shouden Techno, Ltd), Taro Watasue (IRS), Yoshikazu Ohtsubo (Kinki Univ.), Takumi Inoue (Kobe City College of Tech.), Masanobu Yasuda (Bl Autotec, Ltd.), Toshi Takamori (IRS)
2A18-2 A semi-autonomous tracked robot system for rescue missions 9:00 9:20  
*Daniele  Calisi (Sapienza Univ. of Rome), Daniele  Nardi (Sapienza Univ. of Rome), Kazunori  Ohno (Tohoku Univ.), Satoshi  Tadokoro (Tohoku Univ.)
2A18-3 Evaluating a 3D camera for RoboCup Rescue 9:20 9:40  
Andreas  Nuechter (Univ. of Osnabrueck), *Kai  Lingemann (Univ. of Osnabrueck), Joachim  Hertzberg (Univ. of Osnabrueck)
2A18-4 Rescue Inspectors to Enhance Accessibility and Traverse Ability Using Magnetic Brake Cylinder 9:40 10:00  
*Eyri  Watari (Tokyo Institute of Tech.), Hideyuki  Tsukagoshi (Tokyo Institute of Tech.), Ato  Kitagawa (Tokyo Institute of Tech.)
2A18-5 Measurement of Survivor Location by using GPR with Two Dimensional Array Antenna 10:00 10:20  
*Toshio  Takeuchi (Keio Univ.), Hideo  Saito (Keio Univ.), Yoshimitsu  Aoki (Keio Univ.), Akihisa  Ohya (Univ. of Tsukuba), Fumitoshi  Matsuno ( UEC), Iwaki  Akiyama (Shonan Institute of Tech.)
2A18-6 Development of simplified search device based on human power generation, "Kuru-Kuru" and carrier vehicle for rescue materials,"BENKEI-2" 10:20 10:40  
*Tomoharu  Doi (Osaka Pref. College of Tech.), Koichi  Osuka (KOBE univ.), Yuki  Iwano (Akasi National College of Tech.)
2A18-7 Development of an Unmanned Terrestrial Mobile Robot with enhanced situational awareness 10:40 11:00  
*Ovais Zuberi (National Univ. of Scien. and Tech.), Javaid Iqbal (National Univ. of Scien. and Tech.), Akhtar Nawaz (National Univ. of Scien. and Tech.), Khalid Munawar (National Univ. of Scien. and Tech.), Aamna Fayyaz (National Univ. of Scien. and Tech.), Sidrah Liaqat (National Univ. of Scien. and Tech.)
2A19 OS: Control and Monitoring for Process Plants 9:00 10:20 Room19
Organizer: Yamashita Yoshiyuki (Tokyo Univ. of Agriculture and Tech.), Tetsuya Ohtani (Yokogawa Electric Co.)
Chair: Yoshiyuki Yamashita (Tokyo Univ. of Agriculture and Tech.), Tetsuya Ootani (Yokogawa Electric Co.)
2A19-1 Innovative Plant Operations by Using Tracking Simulator 9:00 9:20  
*Tatenobu Seki (Yokogawa Electric Co.), Gentaro Fukano (Yokogawa Electric Co.), Kyojiro Kawaguchi (Yokogawa Electric Co.), Akio Nakabayashi (Yokogawa Electric Co.), Emiko Hatsugai (Yokogawa Electric Co.), Makoto Nakaya (Yokogawa Electric Co.), Tetsuya Ohtani (Yokogawa Electric Co.), Katsumi Yokoyama (Omega Simulation Co., Ltd.), Tsuguo Kawamura (Omega Simulation Co., Ltd.), Goro Oguchi (TinyMouse Co., Ltd.)
2A19-2 Hierarchical MPC Supervisory Control with Sensitivity and Controllability Monitoring 9:20 9:40  
*Yutaka  Iino (Toshiba Co.)
2A19-3 Diagnosis and Quantification of Control Valves 9:40 10:00  
*Yoshiyuki  Yamashita (Tokyo Univ. of A & T)
2A19-4 Nonlinear Model Predictive Control of an Oxy-Fuel Combustion Boiler for Regulating the Excess Oxygen Percentage in the Flue Gas 10:00 10:20  
*Ade  Haryanto (Pusan National Univ.), Keum-Shik  Hong (Pusan National Univ.), Chung-Hwan  Jeon (Pusan National Univ.)
2A20 OS: Navigation, Guidance, and Control in Aerospace Systems (1) 9:00 10:40 Room20
Organizer: Tsutomu Ichikawa (JAXA), Yoshimasa Ochi (National Defense Academy)
Chair: Yoshimasa Ochi (National Defense Academy), Tsutomu Ichikawa (JAXA)
2A20-1 Collision Avoidance Control Law of a Helicopter using Information Amount Feedback 9:00 9:20  
*Seiya  Ueno (Yokohama Nat. Univ.), Takehiro  Higuchi (Yokohama Nat. Univ.), Kikuko  Iwama (Yokohama Nat. Univ.)
2A20-2 UAV Collision Avoidance Based on Geometric Approach 9:20 9:40  
*Jung-Woo  Park (KAIST), Hyon-Dong  Oh (KAISt), Min-Jea  Tahk (KAIST)
2A20-3 Cooperative Control of Multiple Electronic Combat Air Vehicles for Electronic Attack 9:40 10:00  
*Il-hyoung  Lee (kaist), Hyochoong  Bang (kaist)
2A20-4 Development of Alpha Sensor for Unmanned Aerial Systems 10:00 10:20  
*Mi-Hyun  Park (Inha Univ.), Sung-Su  Kim (Inha Univ.), Chang-Kyung  Ryoo (Inha Univ.), Keeyoung  Choi (Inha Univ.), Choonbae  Park (Inha Univ.)
2A20-5 Linear Model of a Powered Paraglider and Observer Design 10:20 10:40  
*Masahito  Watanabe (National Defense Academy), Yoshimasa  Ochi (National Defense Academy)
2A21 OS: Control Application to Mechatronics and Powertronics (1) 9:00 10:20 Room21
Organizer: Kohji Higuchi (UEC)
Chair: Kohji Higuchi (UEC), Yoshihiro Matsui (Tokyo National College of Tech.)
2A21-1 Compact Audio Power Supply Using Apprpximate 2DOF Robust Digital Control 9:00 9:20  
*Tomotaka  OGAWA ( UEC), Yuta  MIYAZAWA ( UEC), Kohji  HIGUCHI ( UEC), Tatsuyoshi  KAJIKAWA ( UEC), Akira  SHIMIZU (Pioneer Co.), Osamu  YOSHIZAWA (Pioneer Co.)
2A21-2 Design of Digital Robust Controller for PWM Power Amplifier and Bumpless Mode Switching 9:20 9:40  
*Ryosuke  Okazaki (UEC), Koji  Matsushita (NF Co.), Kohji  Higuchi (UEC), Kazushi  NakanoA (UEC), Tatsuyoshi  Kajikawa (UEC), Fumiho  Chino (NF Co.)
2A21-3 Application of Non-linear Observer with Simultaneous Perturbation Stochastic Approximation Method to Single Flexible Link SMC 9:40 10:00  
*Jorge Martinez Medina (UEC.), Umerujan  Sawut (Nikki Co. Ltd), Kazushi  Nakano (UEC.)
2A21-4 Cascade Lattice IIR Adaptive Filter Structure Using Simultaneous Perturbation Method for Self-Adjusting SHARF Algorithm 10:00 10:20  
*Jorge Martinez Medina (UEC.), Kazushi  Nakano (UEC.), Umerujan  Sawut (Nikki Co. Ltd)
Aug. 21 (Thu.) Session 2B
2B01 Remote Sensing (2) 13:15 14:35 Room01
Chair: Masashi Hayakawa (UEC)
2B01-1 An Evaluation Method of the Retrieved Carbone Dioxide Column Amount Derived from Short Wave Infrared Measurement 13:15 13:35  
*Mitsuhiro  Tomosada (The Institue of Statistical Mathmatics), Hiroe  Tsubaki (The Institute of Statistical Mathmatics)
2B01-2 Small Object Recognition Techniques Based on Structured Template Matching for High-Resolution Satellite Images 13:35 13:55  
*Toshio  Modegi (Dai Nippon Printing)
2B01-3 Evaluation of Pedestrians Flow by Time Transition of Traffic Line Density Distribution 13:55 14:15  
*Takahiro  Iwata (Ritsumeikan Univ.BKC), Hideto  Nishikado (Ritsumeikan Univ.BKC), Shigeru  Takayama (Ritsumeikan Univ.BKC)
2B01-4 Extraction of Road Markings from Aerial Images 14:15 14:35  
*Yuichi  Ishino (Shizuoka Univ.), Hitoshi  Saji (Shizuoka Univ.)
2B02 Opto-Electronic Measurement 13:15 14:35 Room02
Chair: Shoji Adachi (Yokogawa Electric Co.)
2B02-1 Enhancement of BOCDA System for Aircraft Health Monitoring 13:15 13:35  
*Yoshihiro  Kumagai (Yokogawa Electric Co.), Satoshi  Matsuura (Yokogawa Electric Co.), Shoji  Adachi (Yokogawa Electric Co.), Kazuo  Hotate (Univ. of Tokyo)
2B02-2 Beam Shaping for Detection of Small Object by Phase Correction Element 13:35 13:55  
*Masato  Yamada (Sanyo Electric Co.,Ltd), Tatsuo  Arai (Osaka Univ.), Yoshiyuki  Matsumura (Sanyo Electric Co., Ltd), Yasuyuki  Kanou (Sanyo Electric Co., Ltd)
2B02-3 Optical pH Measurement Method Using Organic Dye Film 13:55 14:15  
*Hiroaki  Aizawa (Toyo Univ.), Kenichi  Okubo (Toyo Univ.), Tooru  Katsumata (Toyo Univ.), Shuji  Komuro (Toyo Univ.)
2B02-4 An Experimental Study of Natural Lighting for Energy Conservation Using Top-Up Control Method 14:15 14:35  
Chaichana  Wangkadilok (KMITL), Witsarut  Sriratana (KMITL), Narin  Tammarugwattana (KMITL), *Lerdlekha  Tanachaikhan (RU)
2B04 Industrial Automation 13:15 15:15 Room04
Chair: Koichi Yoshida (NTT), Yasuo Takagi (Toshiba Co.)
2B04-1 Auto Defect Repair Algorithm for LCD Panel Review & Repair Machine 13:15 13:35  
*Woo Chul  Lee (LG Electronics), Jun Bong  Song (LG Electronics), Byung Yeol  Kim (LG Electronics), Sang Hyuk  Park (LG Electronics), Sung Muk  Lim (LG Electronics), Won Jeong  Lee (LG Electronics)
2B04-2 Developing Auto Recipe Management System for LCD Panel Auto Defect Detecting Inspection Machine 13:35 13:55  
*Song  Jun Bong (LG Electronics), Lee  Woo Chul (LG Electronics)
2B04-3 Safety-Related Data Transfer in Secure Virtual Automation Networks 13:55 14:15  
*Heiko  Adamczyk (ifak e.V. Magdeburg), Andreas  Deuter (Phoenix Contact), Steffen  Horn (Phoenix Contact), Mario  Wolframm (TSA)
2B04-4 Development of Processor Directly Executing IEC 61131-3 Language 14:15 14:35  
*Motohiko  Okabe (Toshiba Co.)
2B04-5 Seamless Transmission Between Single-Mode Optical Fibers Using Free Space Optics System 14:35 14:55  
*Koichi  Yoshida (NTT), Takeshi  Tsujimura (NTT), Toshio  Kurashima (NTT)
2B04-6 Next Generation HVAC System 14:55 15:15  
Yasuyuki  Ito (Toshiba Co.), Yoshiki  Murakami (Toshiba Co.), Kenzo  Yonezawa (Toshiba Co.), Nobutaka  Nishimura (Toshiba Co.), *Yasuo  Takagi (Toshiba Co.), Hiroyuki  Morimoto (Toshiba Co.), Susumu  Sugawara (Toshiba Co.), Nobuyuki  Donen (Toshiba IT&Control)
2B05 Man-Machine Systems (2) 13:15 14:35 Room05
Chair: Takayuki Yamada (Ibaraki Univ.), Syunji Yazaki (Tokyo Univ. of Technology)
2B05-1 Development of a Control System for Supporting to Grow Human Skill of a Unicycle 13:15 13:35  
*Hiroshi  Ohsaki (Tokyo Denki Univ.), Masaya  Kinoshita (Tokyo Denki Univ.), Yoshiaki  Sugimoto (Tokyo Denki Univ.), Kohei  Yoshida (Tokyo Denki Univ.), Hideo  Yoshida (Tokyo Denki Univ.), Masami  Iwase (Tokyo Denki Univ.), Shoshiro  Hatakeyama (Tokyo Denki Univ.)
2B05-2 A Proposal of Abnormal Condition Detection System Using Wireless Wearable Biosensor for Elderly People 13:35 13:55  
*Syunji  Yazaki (Tokyo Univ. of Technology), Toshio  Matsunaga (Tokyo Univ. of Technology)
2B05-3 An Efficient Approach to Human Motion Recognition Employing Large Motion-Database Structure 13:55 14:15  
*S. M. Ashik Eftakhar (Kyushu Institute of Technology), Joo Kooi Tan (Kyushu Institute of Technology), Hyong Seop Kim (Kyushu Institute of Technology), Seiji  Ishikawa (Kyushu Institute of Technology)
2B05-4 Remarks on Feedback Loop Gain Characteristics of Adaptive Type Neural Network Feedforward Feedback Controller 14:15 14:35  
*Takayuki  Yamada (Ibaraki Univ.)
2B06 Systems Theory and Engineering (2) 13:15 14:55 Room06
Chair: Zhou Jun (Kyoto Univ.), Li Xu (Akita Prefectural Univ.)
2B06-1 Controllability in Linear Continuous-Time Periodic Systems 13:15 13:35  
*Jun  Zhou (Kyoto Univ.)
2B06-2 Synthesis of Multidimensional Control Systems by Grobner Basis Approach 13:35 13:55  
*Li  Xu (Akita Prefectural Univ.)
2B06-3 An Evolutionary Approach to Identification Problems with Incomplete Output Data 13:55 14:15  
Joe  Imae (Osaka Prefecture Univ.), *Yasuhiko  Morita (Osaka Prefecture Univ.), Guisheng  Zhai (Osaka Prefecture Univ.), Tomoaki  Kobayashi (Osaka Prefecture Univ.)
2B06-4 Cost Oriented Assembly Process Planning with Time Constraints 14:15 14:35  
*Fu-Shiung  Hsieh (Chaoyang Univ. of Technology), Chih-Wen  Chiang (Chaoyang Univ. of Technology)
2B06-5 A Hierarchical Branch-and-Bound Algorithm to Compute the Worst-Case Norm of Uncertain Linear Systems under Inputs with Magnitude and Rate Bounds 14:35 14:55  
*Wathanyoo  Khaisongkram(Tokyo Univ. Agri. & Tech.), David  Banjerdpongchai (Chulalongkorn Univ.)
2B07 Mobile Systems - Service Robots 13:15 14:55 Room07
Chair: Songmin Jia (UEC)
2B07-1 Development of Small Mobile Robot Platform Suitable for Living Space 13:15 13:35  
*Takafumi  Abe (UEC), Kunikatsu  Takase (UEC)
2B07-2 Development of an Autonomous Inverted Pendulum Mobile Robot for Outdoor Environment 13:35 13:55  
*Igarashi  Hiroki (UEC and SGI Japan, Ltd.), Toshihisa  Saito (SGI Japan, Ltd.), Takaya  Kinjyo (SGI Japan, Ltd.), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
2B07-3 Collision Prediction Using Physical Simulator and Stereo Vision System for Human Support Robot 13:55 14:15  
*Akira  Ohta (Tokyo Univ. of Technology), Naoki  Amano (Tokyo Univ. of Technology)
2B07-4 Human-Assistance Robotic System Using Interactive GUI 14:15 14:35  
*Songmin  Jia (UEC), Tomoyuki  Murakami (UEC), Daisuke  Chugo (UEC), Kunikatsu  Takase (UEC)
2B07-5 LRF-Based Self-Localization of Mobile Robot Using Extended Kalman Filter 14:35 14:55  
*Songmin  Jia (UEC), Akira  Yasuda (UEC), Daisuke  Chugo (UEC), Kunikatsu  Takase (UEC)
2B08 Human Interfaces - Sensors 13:15 14:55 Room08
Chair: Yutaka Sakaguchi (UEC)
2B08-1 Capacitive Touch Sensor Based User-Interface : Generic Design Considerations and Development of an Wearable Input Device 13:15 13:35  
*Ranajit  Chatterjee (UEC), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
2B08-2 Development of an Earphone-Like Pulsimeter and Walking Application 13:35 13:55  
*Jun  Tokuda (Hosei Univ.), Kajiro  Watanabe (Hosei Univ.)
2B08-3 The Three-Lead Wireless ECG in Sensor Networks for Mobile Patients 13:55 14:15  
*Visarut  Nopparat (KMUTNB), Phongsak  Keeratiwintakorn (KMUTNB)
2B08-4 Audializing Human Movements for Motor Skill Learning 14:15 14:35  
*Koji  Matsumura (UEC), Yutaka  Sakaguchi (UEC)
2B08-5 Real-Time Measurement, Visualization and Analysis of Movements by Fiber Optical Sensory Applied to Robotics 14:35 14:55  
*Markus  Koch (Univ. of Paderborn), Robert  Beckebans (Univ. of Paderborn), Juergen  Schrage (Siemens AG), Willi  Richert (Univ. of Paderborn)
2B09 Trajectory Tracking and Planning 13:15 14:35 Room09
Chair: Fumio Miyazaki (Osaka Univ.)
2B09-1 Trajectory Generator for Autonomous Object Control 13:15 13:35  
*Aleksander  Nawrat (Silesian Univ. of Technology)
2B09-2 Real-Time Motion Planning in Unknown Environment:a Voronoi-Based StRRT (Spatiotemporal RRT) 13:35 13:55  
*Hiroto  Sakahara (Osaka Univ.), Yasuhiro  Masutani (O.E.C.U.), Fumio  Miyazaki (Osaka Univ.)
2B09-3 Object Tracking for a Panning Stereo Vision System 13:55 14:15  
*Choong-Ho  Lee (Inha Univ.), Seung-Hoon  Yeom (Inha Univ.), Min-Jung  Kang (Inha Univ.), Jin-Hwan  Kim (Inha Technical College), Uk-Youl  Huh (Inha Univ.)
2B09-4 Non-linear Observer-Based Trajectory Tracking Control for A Wheeled Mobile Robot 14:15 14:35  
*Jahoo  Koo (POSTECH), Seungjoon  Choi (POSTECH), Daehyun  Ji (POSTECH), Sangchul  Won (POSTECH)
2B10 Sliding Mode Control 13:15 14:55 Room10
Chair: Kang-Bak Park (Korea Univ.), Hamza Chaal (Waseda Univ.)
2B10-1 The Ultimate Bound of a Sampled-Data System with Sliding Mode Controller 13:15 13:35  
Moon-Ho  Son (Korea Univ.), Hum Young  Park (Korea Univ.), *Kang-Bak  Park (Korea Univ.)
2B10-2 Design of Preview Sliding Mode Control for an Wideband Speaker System 13:35 13:55  
*Takayuki Hosokawa (Tokyo Metropolitan Univ.),Yasuchika  Mori (Tokyo Metropolitan Univ.)
2B10-3 Discrete Time Sliding Mode Control With Time Varying Switching Hyper Plane 13:55 14:15  
*Yuki  Kanai (Tokyo Metropolitan Univ.), Yasuchika  Mori (Tokyo Metropolitan Univ.)
2B10-4 Second Order Sliding Mode Control of a DC Drive with Uncertain Parameters and Load Conditions 14:15 14:35  
*Hamza  Chaal (KFUPM)
2B10-5 An Approach to Discrete-Time Sliding Mode Control with Variable Convergence Rate to Sliding Surface 14:35 14:55  
*Choong Woo  Lee (Hanyang Univ.), Chung Choo  Chung (Hanyang Univ.)
2B11 System Analysis 13:15 14:55 Room11
Chair: Jium-Ming Lin (Chung-Hua Univ.), Masami Saeki (Hiroshima Univ.)
2B11-1 Time Domain Characterization of Finite Frequency Properties via Behavioral Approach 13:15 13:35  
*Yusuke  Kaizuka (Univ. of Tokyo), Chiaki  Kojima (Univ. of Tokyo), Shinji  Hara (Univ. of Tokyo)
2B11-2 Data-Driven Controller Design for Loop-Shaping Using Plant Transient Responses 13:35 13:55  
*Masami  Saeki (Hiroshima Univ.), Yosuke  Sugitani (Hiroshima Univ.)
2B11-3 A Fundamental Study of Loop Shaping on H_infinity Control Designs by Fractional Order Calculus 13:55 14:15  
*Fujio  Ikeda (Nagaoka NCT), Shigehiro  Toyama (Nagaoka NCT)
2B11-4 Scanning Probe Microscope System Design with Linear Velocity Transducer for Feedback Compensation 14:15 14:35  
Jium-Ming  Lin (Chung-Hua Univ.), *Po-Kuang  Chang (Chung-Hua Univ.)
2B11-5 A Novel Approach to Stability Analysis of Fixed-Point Digital Filters under Finite Word Length Effects 14:35 14:55  
*Hsien-Ju  Ko (Asia Univ.)
2B12 Control for Mechanical Systems (2) 13:15 14:35 Room12
Chair: Shinsuke Oh-hara (UEC)
2B12-1 Proposal on Nonlinear Friction Compensation Based on Variable Natural Length Spring Model 13:15 13:35  
*Hiroyoshi  Asaumi (Yokohama National Univ.), Hiroshi  Fujimoto (Yokohama National Univ.)
2B12-2 Energy Control of Slider-Crank Mechanism 13:35 13:55  
*Yohei  Komaita (Tokyo Denki Univ.), Katsuhisa  Furuta (Tokyo Denki Univ.)
2B12-3 Design of 2-Inertia Control System by Minimum-Phase State Control 13:55 14:15  
*Takao  Tomaru (Tokyo Metropolitan Univ.), Yasuchika  Mori (Tokyo Metropolitan Univ.)
2B12-4 The Driving Control System for Articulated Mobile Robots 14:15 14:35  
*Shinsuke  Oh-hara(UEC), Tomoya  Itoh (UEC), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
2B13 OS: Distributed and Cooperative Formation Control 13:15 15:15 Room13
Organizer: Tomohisa Hayakawa (Tokyo Institute of Tech.)
Chair: Tomohisa Hayakawa (Tokyo Institute of Tech.)
2B13-1 Consensus Control of Observer-based Multi-Agent System with Communication Delay 13:15 13:35  
*Toru  Namerikawa (Kanazawa Univ.), Chika  Yoshioka (Kanazawa Univ.)
2B13-2 Formation Control via Receding Horizon Control: A Set oretic Approach 13:35 13:55  
*Takeshi  Hatanaka (Tokyo Institute of Tech.), Nopthawat  Kitudomrat (Tokyo Institute of Tech.), Masayuki  Fujita (Tokyo Institute of Tech.)
2B13-3 Formation Control of Multi-Agent Systems for Urban Earthquake Disasters: Model Predictive Control Approach 13:55 14:15  
*Sangil  Pak (Tokyo Inst. of Tech.), Tomohisa  Hayakawa (Tokyo Inst. of Tech.)
2B13-4 Multi-Camera Visual Servoing of Multiple Micro Helicopters 14:15 14:35  
*Yasushi  Iwatani (Tohoku Univ.), Ko  Hou (Tohoku Univ.), Koichi  Hashimoto (Tohoku Univ.)
2B13-5 Cyclic Pursuit Strategy for Multi-agent Dynamical Systems with Sampled Communication 14:35 14:55  
*Tae-Hyoung  Kim (Japan Science and Tech. Agency), Shinji  Hara ( Univ. of Tokyo)
2B13-6 Fast Sensor Scheduling for Mobile Sensor Networks 14:55 15:15  
*Shogo Arai (Tohoku Univ), Yasushi  Iwatani (Tohoku Univ), Koichi  Hashimoto (Tohoku Univ)
2B14 OS: Non-destructive Evaluation (2) 13:15 14:15 Room14
Organizer: Kenbu Teramoto (Saga Univ.)
Chair: Shinji Ohyama (Tokyo Institute of Tech.), Kenbu Teramoto (Saga Univ.)
2B14-1 Corrosion Shape Recovery by Electromagnetic Acoustic Transducer and its Application to Pipe Wastage Management 13:15 13:35  
*Daigo Kosaka (Kobe Univ.), Fumio  Kojima (Kobe Univ.)
2B14-2 Characterization of Deep-lying Fatigue Cracking Arising in Eddy Current Testing 13:35 13:55  
*Kenichi  Ohshima (Kobe Univ)
2B14-3 Eigenvalue Imaging Method for Subsurface Inspection over the Lamb-wave Field 13:55 14:15  
*Kenbu  Teramoto (Saga Univ.), Akito  Uekihara (Saga Univ)
2B15 OS: Computational Intelligence in Neural Networks (2) 13:15 15:15 Room15
Organizer: Yasuaki Kuroe (Kyoto Institute of Tech.), Hiroaki Nakanishi (Kyoto Univ.)
Chair: Yasuaki Kuroe (Kyoto Institute of Tech.), Hiroaki Nakanishi (Kyoto Univ.)
2B15-1 Learning Properties of Modular Network SOMs 13:15 13:35  
*Manabu  Takeda (Kyoto Univ.), Kazushi  Ikeda (NAIST), Tetsuo  Furukawa (Kyushu Inst. Tech.)
2B15-2 A Synthesis Method of Gene Regulatory Networks by Network Learning --Extension to Generalized Models 13:35 13:55  
*Yoshihiro  Mori (Kyoto institute of Tech.), Yasuaki  Kuroe (Kyoto institute of Tech.), Takehiro  Mori (Kyoto institute of Tech.)
2B15-3 An incremental principal component analysis based on dynamic accumulation ratio 13:55 14:15  
*Seiichi  Ozawa (Kobe Univ.), Kazuya  Matsumoto (Kobe Univ.), Shaoning  Pang (Auckland Univ. of Tech.), Nikola  Kasabov (Auckland Univ. of Tech.)
2B15-4 Gene Classification Using An Improved SVM Classifier with Soft Decision Boundary 14:15 14:35  
*Boyang  LI (Waseda Univ.), Liangpeng  MA (Waseda Univ.), Jinglu  HU (Waseda Univ.), Kotaro  HIRASAWA (Waseda Univ.)
2B15-5 Performance improvement of plastic landmine visualization system by employing local correlation method 14:35 14:55  
*Yukimasa  Nakano ( Univ. of Tokyo), Akira  Hirose ( Univ. of Tokyo)
2B15-6 A Neural Network Approach for Counting Pedestrians from Video Sequence Images 14:55 15:15  
*Norifumi  Ikeda (Univ. of Hyogo), Ayumu  Saitoh (Univ. of Hyogo), Teijiro  Isokawa (Univ. of Hyogo), Naotake  Kamiura (Univ. of Hyogo), Nobuyuki  Matsui (Univ. of Hyogo)
2B16 OS: Biomimetic Approach on Robot Design and Control for Dynamic Locomotion 13:15 14:55 Room16
Organizer: Takashi Takuma (Osaka Institute of Tech.), Yasuhiro Sugimoto (Kobe Univ.)
Chair: Takashi Takuma (Osaka Institute of Tech.), Katsushi Tsujita (Osaka Institute of Tech.)
2B16-1 A Study on Adaptive Gait Transition of Quadruped Locomotion 13:15 13:35  
*Katsuyoshi  Tsujita (Osaka Institute of Tech.), Toshiya  Kobayashi (Osaka Institute of Tech.), Takashi  Inoura (Osaka Institute of Tech.), Tatsuya  Masuda (Osaka Institute of Tech.)
2B16-2 Towards a general neural controller for 3D quadrupedal locomotion 13:35 13:55  
*Christophe  Maufroy (UEC), Hiroshi  Kimura (Kyoto Inst. of Tech.), Kunikatsu  Takase (UEC)
2B16-3 Emergence of a Quadrupedal Bound Gait as Interaction among the Brain, Body and Environment 13:55 14:15  
*Toshiki  Maasuda (UEC), Hiroshi  Kimura (Kyoto Institute of Tech.), Kunikatsu  Takase (UEC)
2B16-4 Adaptive Walking of a 2D Biped Robot during Splitbelt Treadmill 14:15 14:35  
*Yuji  Otoda (UEC), Hiroshi  Kimura (Kyoto Institute of Tech.), Kunikatsu  Takase (UEC), Jia  Songmin (UEC)
2B16-5 Gait Transition between Passive Dynamic Walking and Running by Changing the Body Elasticity 14:35 14:55  
*Dai  Owaki (Tohoku Univ.), Koichi  Osuka (Kobe Univ.), Akio  Ishiguro (Tohoku Univ.)
2B17 OS: Biomimetic Approach in Robotics and Machines 13:15 15:15 Room17
Organizer: Keigo Watanabe (Saga Univ.), Yutaka Maeda (Kansai Univ.)
Chair: Keigo Watanabe (Saga Univ.), Yutaka Maeda (Kansai Univ.)
2B17-1 Biomimetic Motion Control System Using CPG for a Multi Link Mobile Robot 13:15 13:35  
*Takayuki  Matsuo (Kyushu Institute of Tech.), Takeshi  Yokoyama (Kyushu Institute of Tech.), Kazuo  Ishii (Kyushu Institute of Tech.)
2B17-2 Generation of Obstacle Avoidance Behaviors for Quadruped Robots Using a Finite Automaton 13:35 13:55  
*Kiyotaka  Izumi (Saga Univ.), Ryoichi  Sato (Saga Univ.), Keigo  Watanabe (Saga Univ.)
2B17-3 Environment Recognition System based on Multiple Classification Analyses for Mobile Robot 13:55 14:15  
*Atushi  Kanda (KIT), Masanori  Sato (KIT), Kazuo  Ishii (KIT)
2B17-4 Shape-grinding by Direct Position / Force Control with On-line Constraint Estimation 14:15 14:35  
Weiwei  Xu (Univ. of Fukui), *Guanghua  Chen (Univ. of Fukui), Mamoru  Minami (Univ. of Fukui)
2B17-5 Controlling a Robot Manipulator with Fuzzy Voice Commands Guided by Visual Motor Coordination Learning 14:35 14:55  
*Buddhika  Jayasekara (Saga Univ.), Keigo  Watanabe (Saga Univ.), Kiyotaka  Izumi (Saga Univ.)
2B17-6 Empirical Study of Simultaneous Perturbation Particle Swarm Optimization 14:55 15:15  
Yutak  Maeda (Kansai Univ.), *Naoto  Matsushita (Kansai Univ.)
2B18 OS: HDD and Nanoscale Precision Servo Control 13:15 14:35 Room18
Organizer: Takashi Yamaguchi (Ricoh Co., Ltd.)
Chair: Takashi Yamaguchi (RICOH CO, LTD.), Hiroshi Fujimoto (Yokohama National Univ.)
2B18-1 Identification of Microactuator Resonance at Frequencies Beyond the Nyquist Rate in Dual-Stage Actuator Hard Disk Drives. 13:15 13:35  
*Masaki  Nagashima (CRL, Hitachi Ltd.), Shinsuke  Nakagawa (CRL, Hitachi Ltd.)
2B18-2 Novel hard disk drive actuator control method to solve micro jog problem 13:35 13:55  
*Hiroyuki  Ono (IMES Co. Ltd), Junichi  Mochizuki (IMES Co. Ltd), Teiji  Hisano (IMES Co. Ltd)
2B18-3 RRO Compensation of Hard Disk Drives with RPTC Considering Correlation of Adjacent Tracks 13:55 14:15  
*Hiroaki  Nishina (Yokohama National Univ.), Hiroshi  Fujimoto (Yokohama National Univ.)
2B18-4 Realization of High-Speed Measurement AM-AFM \\Using Surface Topography Learning Observers 14:15 14:35  
*Takayuki  Shiraishi (Yokohama National Univ.), Hiroshi  Fujimoto (Yokohama National Univ.)
2B19 OS: Frontline of Bioinformation Exchange (BIX) Research 13:15 14:55 Room19
Organizer: Takaharu Kameoka (Mie Univ.), Atsushi Hashimoto (Mie Univ.)
Chair: Takaharu Kameoka (Mie Univ.), Masayuki Hirafuji (National Agricultural Research Center)
2B19-1 Trial to Develop Extreme Environmental Field Server 13:15 13:35  
*Masayuki  Hirafuji (NARC, NARO/ Univ. of Tsukuba), Haoming  Hu (NARC, NARO), Hideo  Yoichi (NARC, NARO), Tokihiro  Fukatsu (NARC, NARO), Takuji  Kiura (NARC, NARO), Xuefeng  Wang (NARC, NARO/ CAF), Seishi  Ninomiya (NARC, NARO/ Univ. of Tsukuba)
2B19-2 Real time Monitoring for Imja Glacial Lake in Himalaya --- Global Warming Front Monitoring System 13:35 13:55  
*Hiromichi  Fukui (Keio Univ.), Ponthip  Limlahapun (Keio Univ.), Takaharu  Kameoka (Mie Univeristy)
2B19-3 Spinach Field Monitoring for bridging Thai Producer and Japanese Consumer under Sensor Asia 13:55 14:15  
*Kiyoshi Honda (Asian Institute of Tech.), Aadit Shrestha (Asian Institute of Tech.), Rassarin Chinnachodteeranun (Asian Institute of Tech.), Masaru Mizoguchi (Univ. of Tokyo), Hiroshi Shimamura (Elab Experience Co.,Ltd.), Takaharu Kameoka (Mie Univ.)
2B19-4 Laser Speckle Measurement for Field Server and BIX 14:15 14:35  
*Hiroaki  Ishizawa (Shinshu Univ.), Tsukasa  Matsuo (Shinshu Univ.), Takashi  Miki (Japan Textile Products Quality and Tech. Center), Hiroyuki  Kanai (Shinshu Univ.)
2B19-5 Optical Monitoring with Field Server toward the BIX Standardization 14:35 14:55  
Atsushi Hashimoto (Mie Univ.), Ryouei Ito (Mie Univ.), Nobukazu Iguchi (Kinki Univ.), Yoshitaka Motonaga (Niigata Univ.), Kenichi Nakanishi (Mie Univ.), Takashi Mishima (Mie Univ.), Toyokazu Hirozumi (Mie Univ.), Masayuki Hirafuji (NARC), Seishi Ninomiya (NARC), *Takaharu Kameoka (Mie Univ.)
2B20 OS: Navigation, Guidance, and Control in Aerospace Systems (2) 13:15 14:55 Room20
Organizer: Tsutomu Ichikawa (JAXA), Yoshimasa Ochi (National Defense Academy)
Chair: Tsutomu Ichikawa (JAXA), Yoshimasa Ochi (National Defense Academy)
2B20-1 Federated Hybrid Extended Kalman Filter Design for Multiple Satellites Formation Flying in LEO 13:15 13:35  
*Muhammad  Ilyas (Seoul National Univ)
2B20-2  Angular Position Estimation of the moving spacecraft 13:35 13:55  
*Tsutomu  Ichikawa (JAXA)
2B20-3 Periodic Orbits with Constant Control Acceleration in the Restricted Three Body Problem 13:55 14:15  
*Mutsuko Y Morimoto (JSPEC/JAXA), Hiroshi  Yamakawa (Kyoto Univ.)
2B20-4 Light Source Target Design for Vision-based Blended Wing Body UAV Recovery 14:15 14:35  
*Dae-Yeon  Won (KAIST), Min-Jea  Tahk (KAIST)
2B20-5 Guidance Algorithms for Tactical Missiles with Strapdown Seeker 14:35 14:55  
*Se-Ah  Jang (Inha Univ.), Chang-Kyung  Ryoo (Inha Univ.), Keeyoung  Choi (Inha Univ.), Min-Jea  Tahk (KAIST)
2B21 OS: Control Application to Mechatronics and Powertronics (2) 13:15 14:35 Room21
Organizer: Kohji Higuchi (UEC)
Chair: Yoshihiro Matsui (Tokyo National College of Tech.), Kohji Higuchi UEC)
2B21-1 Digital Robust Controller for DC-DC Converter at Remote Sensing 13:15 13:35  
*Eiji  Takegami (DENSEI-LAMBDA K.K.), Kohji  Higuchi ( UEC), Kazushi  Nakano ( UEC), Tatsuyoshi  Kajikawa ( UEC)
2B21-2 Design of Fixed-Order Controller for Travelling Crane 13:35 13:55  
*Yoshihiro  Matsui (Tokyo National College of Tech.), Takayuki  Tanaka (TDK Corp.)
2B21-3 Sliding Mode Sensor Fault Tolerant Control Structure for Induction Motor 13:55 14:15  
*Haider Abbas F. Mohamed (Univ. of Malaya), Soo Siang  Yang (Univ. of Malaya), Mahmoud  Moghavvemi (Univ. of Malaya)
2B21-4 Reduced Chatter Bang-Bang-Like SMC Flux and Speed Control of Induction Motor 14:15 14:35  
*Haider Abbas F. Mohamed (Univ. of Malaya), En Lai  Lau (Univ. of Malaya), Mahmoud  Moghavvemi (Univ. of Malaya), Soo Siang  Yang (Univ. of Malaya)
Aug. 22 (Fri.) Session 3A
3A01 Mass and Force Sensing 9:00 10:20 Room01
Chair: Takeshi Mizuno (Saitama Univ.)
3A01-1 A Development of Accurate Axle Box Accelerometer for Railway Vehicle 9:00 9:20  
*Takeo  Shirotori (RTRI)
3A01-2 Manufacture and Proofreading of 6-Axis Force Sensor for Walking Analysis 9:20 9:40  
*Kentaro  Sekiguchi (TUS), Masahiro  Ueda (TUS), Hiroshi  Takemura (TUS), Hiroshi  Mizoguchi (TUS)
3A01-3 Analysis on the Effect of Stiffness on Mass Measurement Using a Relay Feedback of Velocity 9:40 10:00  
*Takeshi  Mizuno (Saitama Univ.), Yuji  Ishino (Saitama Univ.), Masaya  Takasaki (Saitama Univ.)
3A01-4 Intelligent Fuzzy Weighted Input Estimation Method for the Ground Motion Accelerations Caused by Earthquakes 10:00 10:20  
*Tsung-Chien  Chen (Chung Cheng Inst. of Tech.), Ming-Hui  Lee (Chung Cheng Inst. of Tech.), Pan-Chio  Tuan (Chung Cheng Inst. of Tech.), Chien-Yu  Ji (Chung Cheng Inst. of Tech.)
3A02 Identification and Estimation 9:00 10:20 Room02
Chair: Yoshio Kosuge (Nagasaki Univ.), Hiroshi Harada (Kumamoto Univ.)
3A02-1 Observer-Based Identification of Unknown Exogenous Input via Pseudomeasurement Approch 9:00 9:20  
*Takuro  Kimura (Univ. of Miyazaki), Akira  ohsumi (Univ. of Miyazaki), Michio  Kono (Univ. of Miyazaki)
3A02-2 Identification of Wiener-Type Nonlinear Systems by Using M-Sequence Correlation Method 9:20 9:40  
*Hiroshi  Harada (Kumamoto Univ.), Yukio  Toyozawa (FANUC Co., Kyushu Branch Office), Hiroshi  Kashiwagi (The Open Univ. of Japan), Teruo  Yamaguchi (Kumamoto Univ.)
3A02-3 Non-process-noise Tracking Filter Using a Constant Velocity Model 9:40 10:00  
*Yoshio  Kosuge (Nagasaki Univ.)
3A02-4 Quantification of Angular Prediction Accuracy for Phased Array Radar Tracking 10:00 10:20  
*Sun-Mog  Hong (Kyungpook National Univ.), Won-Yong  Choi (Kyungpook National Univ.)
3A03 Education and Design Support Sysmtems 9:00 10:40 Room03
Chair: Hitoshi Iima (Kyoto Institute of Technology)
3A03-1 Approach to Learning Financial Theory through Business Gaming 9:00 9:20  
*Yasuo  Yamashita (Tokyo Institute of Technology), Hiroshi  Takahashi (Okayama Univ.), Takao  Terano (Tokyo Institute of Technology)
3A03-2 A Method for Improving Learning Effect by Using a Prediction Model and an Optimization Algorithm 9:20 9:40  
*Kazuhiro  Shin-ike (Maizuru National College of Technology), Hitoshi  Iima (Kyoto Institute of Technology)
3A03-3 Modeling of Government-Initiated Collusive Bidding- an Approach with Gaming Simulation 9:40 10:00  
*Hideyuki  Morofuji (Univ. of Tsukuba), Setsuya  Kurahashi (Univ. of Tsukuba), Hiroshi  Deguchi (Tokyo Institute of Technology)
3A03-4 Design Support Classifier of Filter Circuit Structure 10:00 10:20  
*Keita  Ohe (Okayama Univ.), Masami  Konishi (Okayama Univ.), Jun  Imai (Okayama Univ.)
3A03-5 Low Cost  DSP Microcontroller-Based Universal Drives for Electrical Machine Laboratory 10:20 10:40  
*Phiphat  Laohasongkram (KMITL), Prapart  Ukakimapurn (KMITL)
3A04 Devices & Human Interfaces 9:00 10:20 Room04
Chair: Huang-Jen Chiu (Taiwan Univ. of Sci. and Tec.), Takashi Imamura (Toyohashi Univ. of Technology)
3A04-1 A Single-Stage Full-Bridge Electronic Ballast for High-Pressure Mercury Lamps 9:00 9:20  
*Chun-Jen  Yao (National Taiwan Tech), Huang-Jen  Chiu (National Taiwan Tech), Tai-Hung  Wang (National Taiwan Tech), Shih-Jen  Cheng (National Taiwan Tech), Yu-Kang  Lo (National Taiwan Tech), Shann-Chyi  Mou (Ching-Yun Univ.)
3A04-2 A Study of an Intuitive Electric Wheelchair Control Interface Based on Weight Shift 9:20 9:40  
*Masaru  Onishi (Hosei Univ.), Kazuyuki  Kobayashi (Hosei Univ.), Kajiro  Watanabe (Hosei Univ.)
3A04-3 Driving Behavior Classification and Driver Sensing Based on Vehicle Steering Wheel Operations 9:40 10:00  
*Takashi  Imamura (Toyohashi Univ. of Tech.), Hagito  Yamashita(Toyohashi Univ. of Tech.), MD Rizal  Othman (Toyohashi Univ. of Tech.), Zhong  Zhang (Toyohashi Univ. of Tech.), Tetsuo  Miyake (Toyohashi Univ. of Tech.)
3A04-4 Development of Unmanned Ground Vehicle for IGVC JAUS Challenge 10:00 10:20  
*Makoto  Sugiura (Hosei Univ), Kazuyuki  Kobayashi (Hosei Univ), Kajiro  Watanabe (Hosei Univ), Tomoyuki  Ohkubo (Hosei Univ)
3A05 Biological and Physiological Engineering (1) 9:00 10:20 Room05
Chair: Seiji Nishifuji (Yamaguchi Univ.)
3A05-1 Characteristic Extraction of EMG with the Apparent Movement 9:00 9:20  
*Young-il  Park (UEC), Koji  Kawahara (UEC), Masafumi  Uchida (UEC)
3A05-2 Measurement of Threshold of Hearing Using Tone Trains 9:20 9:40  
*Rajkishore  Prasad (BRABU), Takuji  Koike (UEC), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
3A05-3 Destabilization of Alpha Wave During and After Listening to Unpleasant and Pleasant Acoustic Stimuli 9:40 10:00  
*Seiji  Nishifuji (Yamaguchi Univ.), Iyo  Miyahara (Yamaguchi Univ.)
3A05-4 Developing Diagnostic Expert System in ESTA for Pomological Application 10:00 10:20  
*Rajkishore  Prasad (BRABU), Madan  Manohar Prasad (BRABU), Haider  MD (BRABU)
3A06 Safety and Eco Systems 9:00 10:40 Room06
Chair: Kenji Tanaka  (UEC), Yuichi Chida (Shinsyu Univ.)
3A06-1 Nonintrusive Appliance Load Monitoring Based on Integer Programming 9:00 9:20  
*Kosuke  Suzuki (Nagoya Univ.), Shinkichi  Inagaki (Nagoya Univ.), Tatsuya  Suzuki (Nagoya Univ.), Hisahide  Nakamura (TOENEC Co.), Koichi  Ito (TOENEC Co.)
3A06-2 A Simple Control Method for Daylighting in Passive Solar Design: A Case Study of Bangkok, Thailand 9:20 9:40  
*Lerdlekha  Tanachaikhan (AIT), S.  Kumar (AIT)
3A06-3 Introduction to Partial Stroke Testing 9:40 10:00  
*Yoshinori  Sato (JGC Co.)
3A06-4 A Study on Human Error in a Blowout Accident in Well Operation 10:00 10:20  
*Haer Xiali (UEC), Midori  Inaba (UEC), Kenji  Tanaka (UEC)
3A06-5 Sensor Fault Detection Filter Design Method - Rejection Method of Disturbances - 10:20 10:40  
Akira  Nakazawa (Toshiba Co.), *Yuichi  Chida (Shinshu Univ.), Keita  Ueda (Shinshu Univ.)
3A07 Manipulator Control 9:00 11:00 Room07
Chair: Yoshiro Hamada (JAXA)
3A07-1 Novel Technique of Contact Force Vector Determination Aimed at Control of Service Robot Arm and Estimation of Environment Stiffness 9:00 9:20  
*Dzmitry  Tsetserukou (Univ. of Tokyo), Naoki  Kawakami (Univ. of Tokyo), Susumu  Tachi (Univ. of Tokyo)
3A07-2 The Control Algorithm Enabling Natural Physical Interaction with Humanoid Robot Arm Having Joint Flexibility 9:20 9:40  
*Dzmitry  Tsetserukou (Univ. of Tokyo), Naoki  Kawakami (Univ. of Tokyo), Susumu  Tachi (Univ. of Tokyo)
3A07-3 Active Vibration Control on A 3-DOF Parallel Platform Based on Kane's Dynamics Method 9:40 10:00  
Yuan  Yun (Univ. of Macau), *Yangmin  Li (Univ. of Macau), Qingsong  Xu (Univ. of Macau)
3A07-4 Mechanical Compliance Control System for A Pneumatic Robot Arm 10:00 10:20  
*Kouichi  Watanabe (Univ. of Tokyo), Hisashi  Nagayasu (Univ. of Tokyo), Naoki  Kawakami (Univ. of Tokyo), Susumu  Tachi (Univ. of Tokyo)
3A07-5 Internal Force Computation Of Grasped Object Using Joint Torques 10:20 10:40  
*Zhixing  Xue (FZI, Karlsruhe), Michael  Schmidt (FZI, Karlsruhe), Johann Marius Zoellner (FZI, Karlsruhe), Ruediger  Dillmann (FZI, Karlsruhe)
3A07-6 A Coupling Constraint Force Problem with Coulomb Friction between an End Effector of a Robot and a Constraint Surface and Its Solution 10:40 11:00  
*Hiroaki  Ichii(NNCT), Sadao  Kawamura(Ritsumeikan Univ.)
3A08 Human Interfaces - Man/Machine 9:00 10:40 Room08
Chair: Songmin Jia (UEC)
3A08-1 Pointing System Using Fingers on Keyboard 9:00 9:20  
*Hayato  Oikawa (Shibaura Institute of Technology), Masanobu  Takahashi (Shibaura Institute of Technology)
3A08-2 Design and Implementation a Control Interface by Touch Panel for an Embedded Arbitrary Waveform Generator 9:20 9:40  
*Ying-Wen  Bai (Fu Jen Catholic Univ.)
3A08-3 Navigation Path Scanning System for Mobile Robot by Laser Beam 9:40 10:00  
*Keigo  Hara (Okayama Univ.), Shoichi  Maeyama (Okayama Univ.), Akio  Gofuku (Okayama Univ.)
3A08-4 Development of Electric Wheelchair Controlled by Human Body Motion 10:00 10:20  
*Sho  Yokota (Tokyo Univ. of Tech.), Yasuhiro  Ohyama (Tokyo Univ. of Tech.), Hiroshi  Hashimoto (Advanced Inst. of Industrial Tech.), Hisato  Kobayashi (Hosei Univ.), Pierre  Blazevic (Laboratoire d'Ingenierie des Systemes de Versailles)
3A08-5 Robotic Wheelchair for Museum Visit 10:20 10:40  
*Tomoo  Shibusawa (Saitama Univ.), Yoshinori  Kobayashi (Saitama Univ.), Yoshinori  Kuno (Saitama Univ.)
3A09 Control for Robotic Systems 9:00 10:40 Room09
Chair: Shigeki Nakaura (Tokyo Institute of Technology), Mitsunori  Uemura (Ritsumeikan Univ.)
3A09-1 Development of Yo-Yo Robot with Three Links Manipulator 9:00 9:20  
Shuhei  Kanai (Tokyo Denki Univ.), *Shingo  Kojima (Tokyo Denki Univ.), Yoshikazu  Fukuda (Tokyo Denki Univ.), Masami  Iwase (Tokyo Denki Univ.), Shoshiro  Hatakeyama (Tokyo Denki Univ.)
3A09-2 Static Balancing Control of Humanoid Robot Based on Accelerometer 9:20 9:40  
Ching-Chang  Wong (Tamkang Univ), Chi-Tai  Cheng (Tamkang Univ), *Hao-Che  Chen (Tamkang Univ), Yue-Yang  Hu (Tamkang Univ), Chii-Sheng  Yin (MIRDC)
3A09-3 The Running of Humanoid Robot on Uneven Terrain Utilizing Output Zeroing 9:40 10:00  
*Yasuhiro  Amagata (Tokyo Tech), Shigeki  Nakaura (Tokyo Tech), Mitsuji  Sampei (Tokyo Tech)
3A09-4 A Rolling Motion Control for Acrobot Composed of Rounded Links 10:00 10:20  
Shimpei  Isobe (Tokyo Tech), *Shigeki  Nakaura (Tokyo Tech), Mitsuji  Sampei (Tokyo Tech)
3A09-5 Passive Periodic Motions of Multi-Joint Robots by Stiffness Adaptation and DFC for Energy Saving 10:20 10:40  
Mitsunori  Uemura (Ritsumeikan Univ.), *Lu  Guangqiang (Ritsumeikan Univ.), Sadao  Kawamura (Ritsumeikan Univ.), Ma  Shugen (Ritsumeikan Univ.)
3A10 Networks, Communications and Bilateral Teleoperation 9:00 10:40 Room10
Chair: Yasunori Kawai (Ishikawa National College of Technology), Tomohisa Hayakawa (Tokyo Institute of Technology)
3A10-1 Synchronization of Multiple Plants over Networks via Switching Observer with Time-stamp Information 9:00 9:20  
*Yukinori  Nakamura (NAIST), Kentaro  Hirata (NAIST), Kenji  Sugimoto (NAIST)
3A10-2 Local-Asymptotic Stability of a Network Congestion Control System Using Lyapunov-Krasovskii Methods 9:20 9:40  
*Damian  Hobson-Garcia (Tokyo Inst. of Tech.), Tomohisa  Hayakawa (Tokyo Inst. of Tech.)
3A10-3 Simple Robust Normalized IP Control Design for Unknown Input Disturbance 9:40 10:00  
*Makoto  Katoh (O.I.T.)
3A10-4 Experimental Implementation of Bilateral Teleoperation with Time Delay Using Command Governor 10:00 10:20  
*Yasunori  Kawai (Ishikawa National College of Technology), Masayuki  Fujita (Tokyo Institute of Technology)
3A10-5 Robust Stability Analysis of Bilateral Teleoperation Systems Using Admittance-Type Devices 10:20 10:40  
*Angelika  Peer (Technische Universitaet Muenchen), Martin  Buss (Technische Universitaet Muenchen)
3A11 System Modeling 9:00 10:40 Room11
Chair: Li Xu (Akita Prefectural Univ.), Marko Bago (Univ. of Zagreb)
3A11-1 A New Elementary Operation Approach to Multidimensional Realization and LFR Uncertainty Modeling 9:00 9:20  
Li  Xu (Akita Prefectural Univ.), *Shi  Yan (Akita Prefectural Univ.)
3A11-2 Structural Insights and Constructive Procedures for Multidimensional Realization and LFR Uncertainty Modeling 9:20 9:40  
*Li  Xu (Akita Prefectural Univ.)
3A11-3 Engine Control Education System 9:40 10:00  
*Dongmei  Wu (,Waseda Univ.), Harutoshi  Ogai (Waseda Univ.), Masatoshi  Ogawa (Waseda Univ.), Mushikkachai  Maruto (Waseda Univ.), Jin  Kusaka (Waseda Univ.), Pengfei  Jiao (Waseda Univ.)
3A11-4 Modeling Wire Train Bus Communication Using Timed Colored Petri Nets 10:00 10:20  
*Marko  Bago (Univ. of Zagreb), Nedjeljko  Peric (Univ. of Zagreb), Sinisa  Marijan (Koncar - EEI)
3A11-5 Practical Sensor Fault Tolerant Control System 10:20 10:40  
Soo Siang  Yang (Univ. of Malaya), Ernie  Che Mid (Univ. of Malaya), *Haider Abbas F. Mohamed (Univ. of Malaya), Mahmoud  Moghavvemi (Univ. of Malaya)
3A13 OS: Intelligent Control Applications 9:00 10:40 Room13
Organizer: Hsu Pau-Lo (National Chiao-Tung Univ.), Feng-Li Lian (National Taiwan Univ.)
Chair: B.-C. Wang (China Univ. of Tech.), J. M Lin (National Chiao-Tung Univ.)
3A13-1  nonlinear 3-D crane control with an intelligent operating method 9:00 9:20  
*Cheng-Yuan  Chang (Chung Yuan Christian Univ.), Kuo-Hung  Chiang (National Taiwan Univ.)
3A13-2 Intelligent Mobile Satellite Antenna Tracking System Design 9:20 9:40  
*Jium-Ming  Lin (Chung-Hua Univ.), Po-Kuang  Chang (Chung-Hua Univ.)
3A13-3 Remote Control Realization of Distributed Rescue Robots via the Wireless Network 9:40 10:00  
Syh-Shiuh  Yeh (National Taipei Univ. of Tech.), Cheng-Chung  Hsu (National Chiao-Tung Univ.), Tzu-Chiang  Shih (National Chiao-Tung Univ.), Jen-Pin  Hsiao (National Chiao-Tung Univ.), *Pau-Lo  Hsu (National Chiao-Tung Univ.)
3A13-4 Design of the Adaptive Smith Predictor for the Time-Varying Network Control System 10:00 10:20  
*Chien-Liang  Lai (National Chiao-Tung Univ.), Pau-Lo  Hsu (National Chiao-Tung Univ.), Bor-Chyun  Wang (China Univ. of Tech.)
3A13-5 Applications of the Network Controlled System to the Omni-directional Mobile Robot 10:20 10:40  
Yee-Chang  Lin (National Chiao-Tung Univ.), Chun-Wei  Liu (National Chiao-Tung Univ.), Jian-Lung  Li (National Chiao-Tung Univ.), *Pau-Lo  Hsu (National Chiao-Tung Univ.)
3A14 OS: Intelligent Methods for Autonomous Mobile Robots 9:00 11:00 Room14
Organizer: Ching-Chih Tsai (National Chung Hsing Univ.)
Chair: Ching-Chih Tsai (National Chung Hsing Univ.)
3A14-1 A CMAC-Q-Learning Based Dyna Agent 9:00 9:20  
*Yuan-Pao  Hsu (National Formosa Univ.)
3A14-2 Dynamic Modeling and Sliding-Mode Control of a Ball Robot with Inverse Mouse-Ball Drive 9:20 9:40  
*Ching-Wen  Liao (National Chung Hsing Univ.), Ching-Chih  Tsai (National Chung Hsing Univ.), Yi-Yu  Li (National Chung Hsing Univ.), Cheng-Kai  Chan (National Chung Hsing Univ.)
3A14-3 Global Pose Localization of an Autonomous Wheeled Mobile Robot by Fusing Active RFID 9:40 10:00  
*Hung-Hsing  Lin (National Chung Hsing Univ.), Ching-Chih  Tsai (National Chung Hsing Univ.), Yi-Yu  Yi-Yu (National Chung Hsing Univ.)
3A14-4 Development of Intutive Operation Interface for Underfloor Inspection Robot 10:00 10:20  
*Hisashi  Mizumoto (UEC), Noritaka  Sato (UEC), Fumitoshi  Matsuno (UEC), Hidekazu  Iwaki (Topy Industries Ltd), Seiji  Oomura (Topy Industries Ltd), Shingo  Tsukui (Topy Industries Ltd)
3A14-5 Design and Implementation of Sensor Fusion Based Behavior Strategies for a Surveillance and Security Robot Team 10:20 10:40  
*Tzuu-Hseng Steve Li (National Cheng Kung Univ.), Chih-Yang Chen (National Cheng Kung Univ.), Hong-Kai Huang (National Cheng Kung Univ.), Ying-Chieh Yeh (National Cheng Kung Univ.), Chia-Chang Yang (National Cheng Kung Univ.), Hui-Ling Hung (National Cheng Kung Univ.), Chien-Hsun Chu (National Cheng Kung Univ.), Shiuan-Hung Hsu (National Cheng Kung Univ.), Ding-Yao Huang (National Cheng Kung Univ.), Bing-Rung Tsai (National Cheng Kung Univ.)
3A14-6 Cooperative Reinforcement Learning Based on Zero-Sum Games 10:40 11:00  
*Kao-Shing  Hwang (National Chung Cheng Univ.)
3A15 OS: FLUCOME-J 2008 8:40 11:00 Room15
Organizer: Satoshi Honda (Keio Univ.)
Chair: Satoshi Honda (Keio Univ.), Osamu Oyama (Meiji Univ.)
3A15-1 Diagnostics of Impulse Line Blockage with Multi-sensing Differential Pressure Transmitter in Oil Line 8:40 9:00  
*Akira  Uehara (Waseda Univ.), Jyun-ichi  Eino (Waseda Univ.), Takumi  Hashizume (Waseda Univ.), Tetuya  Wakui (Osaka Prefecture Univ.), Nobuo  Miyaji (Yokogawa Electric Corp.), Yoshitaka  Yuuki (Yokogawa Electric Corp.)
3A15-2 Development of Transient Type Air Flow Meter for Critical Environment 9:00 9:20  
*Riki  Nishimura (tokyo tech), Mitsuo  Igari (hanawa industrial high school), Yasuhito  Omagari (yamatake co.), Kotaro  Tadano (tokyo tech), Kenji  Kawashima (tokyo tech), Toshiharu  Kagawa (tokyo tech), Chongho  Youn (tokyo tech)
3A15-3 A Study on Leak Detection of a Household Gas Supply System 9:20 9:40  
*Laksana Guntur  Harus (Institute of Tech. Sepuluh Nopember), Chongho  Youn (Tokyo Institute of Tech.), Nozomu  Nagai (Tokyo Gas Co.), Hajime  Furusawa (Tokyo Gas Co.), Toshiharu  Kagawa (Tokyo Institute of Tech.)
3A15-4 Pneumatically Driven Forceps Manipulator for Laparoscopic Surgery 9:40 10:00  
*Kotaro  Tadano (Tokyo Institute of Tech.), Kenji  Kawashima (Tokyo Institute of Tech.), Toshiharu  Kagawa (Tokyo Institute of Tech.)
3A15-5 Application of MI-simulation Using Turbulent Model for Unsteady Orifice Flow 10:00 10:20  
*Mitsuhiro  Nakao (Tokyo Institute of Tech.), Kenji  Kawashima (Tokyo Institute of Tech.), Toshiharu  Kagawa (Tokyo Institute of Tech.)
3A15-6 A noble fuel injection using DDVC for marine diesel engines 10:20 10:40  
Ai  Haginiwa (Yokohama National Univ.), *Kazushi  Sanada (Yokohama National Univ.)
3A15-7 Study about an influence of impedance element for dynamic characteristics measurement with oscillatory gas flow generator 10:40 11:00  
*Tatsuya  Funaki (National Metrology Institute of Japan, AIST), Kenji  Kawashima (Tokyo Institute of Tech.), Toshiharu  Kagawa (Tokyo Institute of Tech.)
3A17 OS: Advanced Robot Sensing and Control 9:00 10:40 Room17
Organizer: Yunhui Liu (The Chinese Univ. of Hong Kong)
Chair: Yunhui Liu (Chinese Univ. of Hong Kong), Hongbin Zha (Beijing Univ.)
3A17-1 Bayesian Fusion of Laser and Vision for Multiple People Detection and Tracking 9:00 9:20  
*Xuan  Song (Peking Univ.), Jinshi  Cui (Peking Univ.), Huijing  Zhao (Peking Univ.), Hongbin  Zha (Peking Univ.)
3A17-2 Motion Planning for Robot Manipulators among Moving Obstacles Based on Trajectory Analysis and Waiting Strategy 9:20 9:40  
*Yan  Li (Peking Univ.), Hong  Liu (Peking Univ.), Ding  Ding (Peking Univ.)
3A17-3 Locomotion Control and Gaits' Modality of a 3D Snake-like Robot 9:40 10:00  
*Shumei  Yu (SY Inst. of Auto,CAS), Shugen  Ma (Ritsumeikan Univ.), Bin  Li (SY Inst. of Auto,CAS), Yuechao  Wang (SY Inst. of Auto,CAS)
3A17-4 Fabrication of Gold Nano-Particle Based Sensors Using Microspotting and DEP Technologies 10:00 10:20  
*Siu Ling Leung (Chinese Univ. of Hong Kong), Minglin Li (Shenyang Institute of Automation), Fong Ting Lau (Chinese Univ. of Hong Kong), Wen J. Li (Chinese Univ. of Hong Kong)
3A17-5 Adaptive Visual Servoing of Autonomous Helicopters 10:20 10:40  
*Yunhui  Liu ( Chinese Univ. of Hong Kong), Yipin  Chen ( Chinese Univ. of Hong Kong), Hesheng  Wang ( Chinese Univ. of Hong Kong)
3A18 OS: Industrial Application 1 9:00 11:00 Room18
Organizer: Kazushi Nakano (UEC), Tetsuo Kirimoto (UEC)
Chair: Tetsuo Kirimoto (UEC), Takayuki Inaba (UEC)
3A18-1 GIS Crisis-management Systems Using Ajax Tech. 9:00 9:20  
*Takeo  Sakairi (Mitsubishi Electric Co.), Takashi  Tamada (Mitsubishi Electric Co.), Hideo  Nakata (Mitsubishi Electric Co.)
3A18-2 Development of advanced control system for waterworks 9:20 9:40  
*Hirokazu  Kaieda (Mitsubishi Electric Co.), Yohei  Ueno (Mitsubishi Electric Co.)
3A18-3 Human Specific Activity Retrieval from a Surveillance Image Sequence 9:40 10:00  
*Tetsuji  Haga (Mitsubishi Electric Co), Kiyotaka  Watanabe (Mitsubishi Electric Co)
3A18-4 High speed 3-D registration using GPU 10:00 10:20  
*Yasuo  Kitaaki (Mitsubishi Electric Co.), Haruhisa  Okuda (Mitsubishi Electric Co.), Hiroshi  Kage (Mitsubishi Electric Co.), Kazuhiko  Sumi (Mitsubishi Electric Co.)
3A18-5 Mitigate the GPS position error by neural network technique 10:20 10:40  
*Sarawut  Nontasud (KMITL), Nipha  Leelaruji (KMITL)
3A18-6 Smart Tupperware: Active Containers for Kitchen Automation 10:40 11:00  
*Richard  Voyles (Univ. of Denver), Jaewook  Bae (Samsung), Bret  Smith (Auburn Univ.), David  Kusuma (Tupperware), Ledu  Nguyen (Tupperware)
3A19 OS: Redundant / Underactuated Robot Systems 9:00 10:20 Room19
Organizer: Takahiro Suzuki (Univ. of Tokyo)
Chair: Takahiro Suzuki (Univ. of Tokyo), Akira Shimada (Polytechnic Univ.), Fumitoshi Matsuno (UEC)
3A19-1 Model Based Control of Robot with Free Joints Driven by Wires 9:00 9:20  
*Kazuyuki  Gotoh (Polytechnic Univ.), Akira  Shimada (Polytechnic Unuv.)
3A19-2 Modeling and Control of a Snake Robot with Switching Constraints 9:20 9:40  
*Motoyasu  Tanaka (UEC), Fumitoshi  Matsuno (UEC)
3A19-3 Singular Configuration Avoidance of a Snake-like Robot with Screw Drive Units 9:40 10:00  
*Yong  Gao ( UEC), Motoyasu  Tanaka ( UEC), Hiroaki  Fukushima ( UEC), Fumitoshi  Matsuno ( UEC)
3A19-4 Analysis and Control of 3R Underactuated Manipulator 10:00 10:20  
*Takahiro  Suzuki (Univ. of Tokyo), Toru  Kinoshita (Univ. of Tokyo), Satoshi  Gunji (Univ. of Tokyo)
3A20 OS: Medical Image Processing 9:00 10:40 Room20
Organizer: Toshiyuki Tanaka (Keio Univ.)
Chair: Toshiyuki Tanaka (Keio Univ.), Toshiyuki Tanaka (Keio Univ.)
3A20-1 3D Reconstruction of Facial Shape using Color Stripe Projection 9:00 9:20  
*Ayumi  Iso (Keio Univ.), Toshiyuki  Tanaka (Keio Univ.)
3A20-2 Restoration of Original Image from Deteriorated Image by Probabilistic Image Model 9:20 9:40  
*Yuji  Karita (Keio Univ.), Toshiyuki  Tanaka (Keio Univ.)
3A20-3 Discriminant Method for Severity of Glandular Tumor by Support Vector Machine 9:40 10:00  
*Ayako  Suzuki (Keio Univ.), Toshiyuki  Tanaka (Keio Univ.)
3A20-4 Diagnosis Method of Pulmonary Emphysema using CT Images in Expiratory and Inspiratory State 10:00 10:20  
*Ryosuke  Kobayashi (Keio Univ.), Toshiyuki  Tanaka (Keio Univ.), Hidetoshi  Nakamura (Tokyo Electric Power Hospital), Toru  Shirahata (Keio Univ.), Hiroaki  Sugiura (Keio Univ.)
3A20-5 An Automated 3D Emphysema Extraction Method using Lung CT 10:20 10:40  
*Kok Liang  Tan (Keio Univ.), Toshiyuki  Tanaka (Keio Univ.), Hidetoshi  Nakamura (Tokyo Electric Power Hospital), Toru  Shirahata (Keio Univ.), Hiroaki  Sugiura (Keio Univ.)
3A21 OS: Multi-Resolved Dynamical System (MRDS) 9:00 11:00 Room21
Organizer: Shinji Hara (Univ. of Tokyo), Koji Tsumura (Univ. of Tokyo)
Chair: Shinji Hara (Univ. of Tokyo), Koji Tsumura (Univ. of Tokyo)
3A21-1 Multi-Resolved Dynamical System ory for Large Scale Complex Systems 9:00 9:20  
*Shinji  Hara (Univ. of Tokyo), Jun-ichi  Imura (Tokyo Tech.), Koji  Tsumura (Univ. of Tokyo)
3A21-2 Approximately bisimilar finite-state modeling of interconnected systems 9:20 9:40  
Yuichi  Tazaki (Tokyo Inst. of Tech.), *Jun-ichi  Imura (Tokyo Inst. of Tech.)
3A21-3 Hierarchical structure and multi time-scale in large scale dynamical systems 9:40 10:00  
Koichi  Tojo (Univ. of Tokyo), *Koji  Tsumura (Univ. of Tokyo)
3A21-4 Cyclic Pursuit Behavior for Hierarchical Multi-agent Systems with Low-rank Interconnection 10:00 10:20  
*Hikaru  Shimizu (Univ. of Tokyo), Shinji  Hara (Univ. of Tokyo)
3A21-5 Constrained Control Based on a Decomposition of Finite-horizon Linear Systems 10:20 10:40  
*Naoyuki  Hara (Osaka Prefecture Univ.), Akira  Kojima (Tokyo Metropolitan Univ.)
3A21-6 Mean square optimal hedging with non-uniform rebalancing intervals 10:40 11:00  
*Kenji  Sato (Kyoto Univ.), Yuji  Yamada (Univ. of Tsukuba), Hisaya  Fujioka (Kyoto Univ.)
Aug. 22 (Fri.) Session 3B
3B01 Ultra-High Precision Measurement 13:15 14:15 Room01
Chair: Zeljko Hocenski (Univ. Josip Juraj Strossmayer)
3B01-1 High-Precision Digital Lock-in Measurements of Critical Current and AC Loss in HTS 2G-Tapes 13:15 13:35  
*Ruilin  Pei (Univ. of Cambridge), Anton  Velichko (Univ. of Cambridge), Yudong  Jiang (Univ. of Cambridge), Zhiyong  Hong (Univ. of Cambridge), Mako  Katayama (Toyo Eiwa Univ.), Tim  Coombs (Univ. of Cambridge)
3B01-2 Comparison of Methods for Nonlinearity Correction of Platinum Rresistance Tthermometer 13:35 13:55  
*Zeljko  Hocenski (Univ. of Osijek), Ljubivoj  Cvitas (Siemens d.d. Zagreb), Zeljko  Lasinger (Univ. of Osijek)
3B01-3 Influence of a Trace Impurity on Tin Fixed Point Plateaus 13:55 14:15  
*Patchariya  Petchpong (Brunel Univ), David I Head (NPL), Joe Y.H. Au (Brunel Univ)
3B03 Fuzzy Systems 13:15 14:35 Room03
Chair: Markus Koch (Univ. of Paderborn and Siemens)
3B03-1 An Efficient Dataflow-Oriented Fuzzy Library 13:15 13:35  
*Markus  Koch (Univ. of Paderborn), Lars  Schaefers (Univ. of Paderborn), Bernd  Kleinjohann (Univ. of Paderborn)
3B03-2 Dynamical & Non-Dynamical Neurofuzzy Models of a Mixing Chamber 13:35 13:55  
*Juan Manuel  Escano (Sevilla Univ.), Carlos  Bordons (Sevilla Univ.), Antonio  Nuevo (DMASTEC)
3B03-3 Retinal Image Enhancement by Indices of Fuzziness 13:55 14:15  
Sathit  Intajag (KMITL), *Phiphat  Laohasongkram (KMITL)
3B03-4 Robust H_Infinity Output Feedback Control Design for Uncertain Fuzzy Markovian Jump Descriptor Systems 14:15 14:35  
*Wudhichai  Assawinchaichote (KMUTT)
3B05 Biological and Physiological Engineering (2) 13:15 14:35 Room05
Chair: Koji Kashihara (NCGG), Katsuhiro Inoue (Kyushu Institute of Technology)
3B05-1 Non-parametric System Identification of Dynamic Baroreflex from Step Response 13:15 13:35  
*Koji  Kashihara (NITECH (NCGG))
3B05-2 EEG Signal Analysis during Miss Operation in BCI System 13:35 13:55  
*Junpei  Kaminaka (Kyushu Institute of Technology), Tomonari  Yamaguchi (Kyushu Institute of Technology), Miyo  Taniguchi (Kyushu Institute of Technology), Kana  Ohmori (Kyushu Institute of Technology), Sinya  Watanabe (Kyushu Institute of Technology), Katsuhiro  Inoue (Kyushu Institute of Technology), Gert  Pfurtscheller (Graz Univ. of Technology)
3B05-3 Influence of Undetected ECG R Waves on the Heart Rate Variability Analysis 13:55 14:15  
*Naka  Hiroyuki (Kyusyu Institute of Technology), Tohara  Takashi (Kyusyu Institute of Technology), Inoue  Katsuhiro (Kyusyu Institute of Technology)
3B05-4 Multi-Valued Decision Making of Sleep Stages Determination Based on Expert Knowledge 14:15 14:35  
*Bei  Wang (Saga Univ.), Takenao  Sugi (Saga Univ.), Fusae  Kawana (Toranomon Hospital), Xingyu  Wang (East China Univ. of Science and Technology), Masatoshi  Nakamura (Saga Univ.)
3B06 Vision Systems 13:15 14:15 Room06
Chair: Hiroshi Fujimoto (Yokohama National Univ.)
3B06-1 Template Matching Method for SMD Inspection Using Discrete Wavelet Transform 13:15 13:35  
*Han-Jin  Cho (Chungbuk Univ.), Tae-Hyung  Park (Chungbuk Univ.)
3B06-2 Image Processing of Particle Detection for Asbestos Qualitative Analysis Support Method -Particle Counting by Using Color Variance of Background- 13:35 13:55  
*Kenichi  Ishizu (Tokyo Univ. of Science), Hiroshi  Takemura (Tokyo Univ. of Science), Kuniaki  Kawabata (RIKEN), Hajime  Asama (Univ. of Tokyo), Taketoshi  Mishima (Saitama Univ.), Hiroshi  Mizoguchi (Tokyo Univ. of Science)
3B06-3 Proposal of 6 DOF Visual Servoing for Moving Object Based on Real-Time Distance Identification. 13:55 14:15  
*Akira  Goto (Yokohama National Univ.), Hiroshi  Fujimoto (Yokohama National Univ.)
3B07 Dynamic Walking 13:15 14:15 Room07
Chair: Sadao Kawamura (Ritsumei Univ.), Shinkichi Inagaki (Nagoya Univ.)
3B07-1 A Posture Control Method for a Hopping Robot Based on a Linear Dual Mode System 13:15 13:35  
*Kazuki  Harasawa (Ibaraki Univ.), Ryou  Kondo (Ibaraki Univ.)
3B07-2 Passivity-Based Three-Dimensional Bipedal Robot with Compliant Legs 13:35 13:55  
*Qining  Wang (Peking Univ.), Jinying  Zhu (Peking Univ.), Long  Wang (Peking Univ.)
3B07-3 Passive Dynamic Walking with Elastic Energy 13:55 14:15  
*Masahiro  Mizuno (UEC), Hiroshi  Ohtake (UEC), Kazuo  Tanaka (UEC), Hua O. Wang (Boston Univ.)
3B08 Entertainment Systems 13:15 14:55 Room08
Chair: Masanobu Takahashi (Shibaura Institute of Technology)
3B08-1 Guiding Tourists Using Nintendo DS Game Console 13:15 13:35  
*Mohammad  Shirali-Shahreza (Sharif Univ.)
3B08-2 Support System for Pocket Billiards 13:35 13:55  
*Masanobu  Takahashi (Shibaura Institute of Technology), Takamasa  Kasai (Shibaura Institute of Technology), Yousuke  Suzuki (Shibaura Institute of Technology)
3B08-3 Application and Evaluation of Augmented Reality User Interface to a Card Game "Mate" 13:55 14:15  
*Hidehiko  Okada (Kyoto Sangyo Univ.), Hiroki  Arakawa (Kyoto Sangyo Univ.)
3B08-4 Identifying Child Users: Is It Possible? 14:15 14:35  
*Sajad  Shirali-Shahreza (Sharif Univ.), Mohammad  Shirali-Shahreza (Sharif Univ.)
3B08-5 Development of Novel Robot Via Computer Aided Engineering 14:35 14:55  
*Yukiho  Komiyama (Hosei Univ.), Kajiro  Watanabe (Hosei Univ.)
3B09 Control of Robotic Arms and Cranes 13:15 15:15 Room09
Chair: Yuichi Sawada (Kyoto Institute of Technology)
3B09-1 Collision Detection and Suspend Control of Parallel-Structured Single-Link Flexible Arms 13:15 13:35  
*Junki  Kondo (Kyoto Institute of Technology), Yuichi  Sawada (Kyoto Institute of Technology)
3B09-2 Throwing Motion Control Experiment Utilizing 2-Link Arm with Passive Joint 13:35 13:55  
*Shigenori  Ichinose (Tokyo Tech.), Shigeki  Nakaura (Tokyo Tech.), Mitsuji  Sampei (Tokyo Tech.)
3B09-3 An Attitude Control of the Space Robot with Two Arms of Single Degree of Freedom 13:55 14:15  
Jiun  Sohn (Tokyo Tech.), *Tsuyoshi  Sagami (Tokyo Tech.), Shigeki  Nakaura (Tokyo Tech.), Mitsuji  Sampei (Tokyo Tech.)
3B09-4 Positioning Control of One Link Arm with Parametric Uncertainty Using QFT Method 14:15 14:35  
*Takayuki  Kuwashima (Okayama Univ.), Jun  Imai (Okayama Univ.), Masami  Konishi (Okayama Univ.)